ЩО У ДВОСТОРОННІЙ УГОДІ З БЕЗПЕКИ, ЯКУ ПІДПИСАЛИ ЗЕЛЕНСЬКИЙ І БАЙДЕН?

Війна Світ Україна

Увечері 13 червня 2024 р. під час візиту до Італії президентів України Володимира Зеленського і США Джозефа Байдена між Україною та США була підписана двостороння безпекова угоду на 10 років. Що у цій угоді?

50-мільярдний кредит для України за рахунок російські заморожені активів

За повідомленням офісу президента України, безпекова угоду містить юридично зобов’язуючу частину, що дає документу особливе значення. В цій частині зазначається, що Америка зобов’язується забезпечувати стабільний рівень підтримки України щороку на 10 років. Йдеться про ключові аспекти підтримки, зокрема оборонну, конкретні пункти щодо систем зенітно-ракетник комплексів Patriot, ескадрильї винищувачів F-16 та інших літаків і необхідної зброї. Також в юридично зобов’язуючій частині – відповідальність росії за війну, використання російських активів на користь України і санкції проти росії.

«Філософія безпекової угоди між Україною та США фактично є філософією НАТО, і саме тому питання про Альянс наскрізно висвітлене в її тексті. Америка підтримує майбутнє членство України в НАТО та визнає, що наша безпекова угода є ланкою до членства України в НАТО», – цитує офіс президента слова Володимира Зеленського.

Зеленський також відзначив лідерство президента США у рішенні G7 про 50-мільярдний кредит для України.

«Російські заморожені активи мають бути спрямовані на захист життя українців від російського терору та на відшкодування збитків, завданих Україні агресором. Це справедливо й абсолютно правильно», – наголосив Володимир Зеленський.

Україна буде отримувати дані розвідки США

В той же час, за повідомленням агенції Reuters, в тексті безпекової  угоди Сполучені Штати підтвердили підтримку захисту Україною її суверенітету і територіальної цілісності через відновлення наступу росії на східному фронті України.

США мають намір надавати як довгострокову матеріальну допомогу, так і навчання та консультування від американських спеціалістів.

Водночас від Сполучених Штатів Україна має отримати забезпечення розвідки, безпеки, оборонно-промислової, інституційної та іншої підтримки для розвитку ЗСУ. В угоді є пункти щодо відповідальності Росії за цю війну та позиції щодо зброї для українського захисту. 

Україна має посилити контроль над прямими іноземними інвестиціями

Україна згідно з підписаною двосторонньою угодою з безпеки зі Сполученими Штатами Америки має посилити контроль над прямими іноземними інвестиціями, а також продовжувати реформування «Укроборонпрому». Про це йдеться в тексті самої угоди, який опублікований на сайті президента України.

«Україна зобов’язується посилити контроль над прямими іноземними інвестиціями з міркувань національної безпеки», – зазначено в угоді.

А ще «Україна зобов’язується продовжувати реформування державного оборонно-промислового конгломерату «Укроборонпром» з метою приведення його у відповідність до найкращих міжнародних практик ведення бізнесу та стандартів Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР)».

У двосторонній угоді з безпеки наголошується, що «Україна підтверджує свою прихильність гарантуванню безпеки наданих США оборонних товарів і технологій відповідно до вимог посиленого моніторингу кінцевого використання (EEUM) програми Міністерства оборони США «Золотий вартовий» (Golden Sentry)».

Крім того, Україна, наскільки це дозволяють умови безпеки, додатково зобов’язується:

  • «Провести комплексну інвентаризацію всіх предметів EEUM, що залишилися у володінні України»;
  • «надати Міністерству оборони США доступ до військових об’єктів по всій території України, на яких зберігаються предмети EEUM, з метою відновлення всіх заходів з особистої верифікації»;
  • «підтримувати майбутні потреби EEUM, які можуть бути визначені Сполученими Штатами для підтримання розумних гарантій безпеки сучасних звичайних озброєнь у повоєнному середовищі».

Україна та США мають намір продовжити обмін інформацією про загрози, пов’язані з незаконним розповсюдженням зброї.

У свою чергу, Сполучені Штати зобов’язуються підтримувати Україну в розбудові сучасних, оперативно сумісних із НАТО сил оборони, здатних надійно стримувати і, в разі необхідності, захищати від майбутньої агресії.

Очікується, що майбутні Сили оборони України спиратимуться, як на сучасне обладнання, так і на обладнання, яке було в експлуатації. Для підтримки стійкості українських Сил оборони обидві сторони мають намір стандартизувати обладнання в усіх їхніх формуваннях.

~~~~~~~~    ~~~~~~~~

Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *