Нейромережі щодня покращуються і створюють все якісніший контент, тож і діп фейки стають більш небезпечними. ШІ сьогодні став серйозним інструментом для маніпуляцій. Глибокі фальшивки, або діпфейки, — синтетичні аудіо- та відеозаписи, які важко відрізнити від реальних, стають основою для фальшивих новин і негативно впливають на репутацію та життя людей. У цій статті ми розглянемо випадок, коли людина стала жертвою ШІ-фейків, і проаналізуємо, як даній ситуації можна було б запобігти.
Один із найбільш резонансних випадків, що з’явився в 2024 році в Україні, стосується керівниці Вінницької обласної військової адміністрації Наталії Заболотної. В мережі з’явився фальшивий аудіозапис, який сильно вплинув на її репутацію та викликав обурення в суспільстві.
Наталія Заболотна — виконуюча обов’язки голови Вінницької обласної військової адміністрації (ОВА), яка протягом війни стала активним учасником у вирішенні проблем переселенців та управлінні гуманітарними питаннями. Заболотна постійно використовувала соціальні мережі, щоб інформувати громадян про поточну ситуацію в області, координувати допомогу та комунікацію з громадянами. Вона здобула значну популярність завдяки активній участі в публічному житті.
В середині 2024 року в інтернеті з’явився аудіофайл, в якому нібито Наталія Заболотна висловлюється щодо переселенців. Вона критично відгукується про поведінку так званих “мам переселенців”, що викликало хвилю обурення в суспільстві. Аудіо запис швидко поширився серед користувачів соцмереж і став предметом обговорень, де її звинуватили в неприємному ставленні до соціально вразливих груп.
Після того, як аудіофайл став вірусним, в мережі почали з’являтися запити на перевірку автентичності цього запису. Спочатку багато людей, не маючи достатньо доказів, прийняли його за правду, через що Заболотна опинилася в центрі скандалу. Багато представників політичної опозиції використовували цей фейк як доказ її некомпетентності.

Для розповсюдження мережею даного аудіо запису, використовувались також фейкові сторінки з іменами та фото відомих у громадському секторі вінничан. Дехто навіть заявляв про “зломи” профілів у Facebook.

Найгіршим моментом для Заболотної стали її репутаційні втрати внаслідок неправдивих звинувачень, що стали результатом фальшивого аудіо. Зокрема, цей випадок послабив довіру громадян до її здатності ефективно виконувати обов’язки. Попри пізніше підтвердження фальшивості запису, втрати для її іміджу залишалися відчутними. Резонанс спровокував гучні дискусії в медіа, які врешті-решт привели до формального розслідування ситуації правоохоронними органами.

Однак, навіть після офіційного спростування, відновлення довіри серед громадськості потребувало значного часу.
Цей випадок показує, як потужний інструмент – штучний інтелект, може бути використаний для маніпуляцій в інтересах політичних чи інших акторів. ШІ-фейки завдають шкоди репутації, викликають паніку і навіть можуть впливати на політичну ситуацію в країні. В даному випадку фальшивий аудіозапис завдав серйозних репутаційних втрат чиновниці, що можна вважати результатом недостатнього захисту інформаційного простору.
Поради щодо захисту від ШІ-фейків:
- Перевіряйте джерела інформації: Залишайтеся критичними до інформації, яка не має підтвердження з офіційних джерел.
- Використовуйте інструмент для перевірки аудіо та відео Deepware Scanner. Він допоможе виявити, чи відео є діп фейком, чи ні.
- Звертайте увагу на власні емоції! Якщо інформація викликала у вас емоційну реакцію і зʼявилося бажання її поширити — зупиніться. Варто перевірити інформацію уважніше.
- Ніколи не діліться інформацією без перевірки: Перед тим, як поширювати новину, перевіряйте її достовірність за допомогою доступних інструментів перевірки фактів.
- Увага на деталі! Чи все виглядає коректно?
- Чи відповідає рух губ промовленим словам?
- Чи не звучить голос занадто монотонно?
- Яка якість запису? Якщо погана — це може бути ознакою маніпуляції
Шановні читачі, перегляньте відео вище ще раз та застосуйте поради. Проаналізуйте його використовуючи нові знання із захисту від ШІ – фейків.
Запам’ятайте найважливіше:
- ШІ-фейки можуть маніпулювати навіть найвідомішими людьми.
- Перевірка джерел та контенту має стати звичкою для кожного.
- Захиститися від фейків можна за допомогою новітніх технологій, але ключова роль в цьому — у вашій уважності.
- Не дозволяйте, щоб інформація маніпулювала вашою думкою — перевіряйте факти!
Цей контент створено у співпраці з «Детектором медіа» за підтримки Міністерства закордонних справ, у справах співдружності та розвитку Великої Британії та Zinc Network