5. 09. 2023 р. у другому читанні та в цілому депутати Верховної Ради конституційною більшістю проголосували за скандальний проект Закону №9587-д «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України щодо удосконалення порядку притягнення до відповідальності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування». За нього віддали голоси 305 депутатів («Слуга народу» – 212, «Європейська солідарність» – 20, «Батьківщина» – 9, «Платформа за життя та мир» – 19, «За майбутнє» – 9, «Голос» – 1, «Довіра» – 16, «Відновлення України» – 8, позафракційні – 11).
Напередодні, Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) закликало Верховну Раду не приймати поправки до антикорупційного законодавства, які приховують від суспільства дані про осіб, які вчинили корупційні злочини. Йшлося і про схвалені правоохоронним комітетом парламенту правки до законопроекту №9587-д.
Насамперед мова йшла про правку № 25, згідно з якою особа, яка подала свідомо недостовірні відомості у декларації на суму до 1,3 млн. грн., у разі сплати штрафу не потрапляє до Єдиного держреєстру осіб, які вчинили корупційні чи пов’язані з корупцією правопорушення.
В комплексі з підтримкою депутатами змін, якими будуть приховані дані реєстру корупціонерів від громадян, журналістів та доброчесних керівників, для недоброчесних чиновників створюється комфортні умови.
Сьогодні Єдиний держреєстр осіб, які вчинили корупційні чи пов’язані з корупцією правопорушення, налічує 46 556 осіб. З них 1961 осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності, 29457 – до адміністративної відповідальності, а 15138 – до кримінальної.
Після внесення до законодавства затверджених Верховною Радою змін залишиться 5021 особа, буде видалено понад 10 тис. осіб засуджених за корупційні злочини.
Після видалення майже 80% даних Реєстру ні президент, ні прем’єр-міністр, ні міністри, ні керівники інших органів влади, ні громадські організації, ні громадська рада чесноти та ВККС, які найближчим часом мають забезпечити призначення понад 2 тис. суддів під час прийняття рішень про призначення, не будуть мати офіційного джерела даних про осіб, які були внесені до нього.
НАЗК обіцяє направити звернення президентові України з проханням накласти вето на прийнятий парламентом законопроект №9587-д. Таке рішення, на думку агентства, є єдиним в правовій площині, яке задовольнить запит суспільства на перемогу над корупцією та європейське майбутнє України.
Депутати Вінниччини за скандальний законопроект і скандальну правку до нього голосували так:
