МЕДИЧНА МАФІЯ ВІННИЧЧИНИ ПІД «ДАХОМ» ПРАВООХОРОНЦІВ НА СЛУЖБІ КРИМІНАЛУ

Боротьба з корупцією Вінниця Вінничина Кримінал

Вінниччину не оминули гучні скандали, пов’язані з масовою видачею фіктивних довідок про інвалідність за гроші. Лікарі, адвокати та навіть співробітники СБУ — усі стали частиною злочинних схем.

Жовтневий «марафон»

15 жовтня 2024 р. Вінницький міськсуд відправив під нічний домашній арешт на 60 діб 41‑річну лікарку-невропатологиню, а за сумісництвом директорку комунального некомерційного підприємства «Багатопрофільна лікарня» Тиврівської селищної ради, членкиню МСЕК Леонілу Малішевську. Її підозрюють у зловживанні впливом (ч. 2 ст. 369–2 КК України). Слідство стверджує, що лікарка вимагала 3300 доларів за вплив на рішення МСЕК щодо присвоєння інвалідності першої групи для 71‑річної пацієнтки, котра не здатна самостійно пересуватися. Після отримання хабаря відповідна інвалідність була присвоєна.

16 жовтня 2024 р. правоохоронці затримали адвокатку Катерину Гримайло та в. о. завідувача відділення травматології у комунальному некомерційному підприємстві «Могилів‑Подільська окружна лікарня інтенсивного лікування» Могилів‑Подільської міськради Сергія Педоса. Їх підозрюють у наданні фальсифікованих документів, які дозволяють звільнення або зниження категорії придатності для військових. Ціна таких «послуг», за інформацією прокуратури, коливалась від 700 до 2800 доларів США.

Могилів‑Подільська схема, за словами правоохоронців, діяла так. Адвокатка разом зі своїм помічником підшукувала військових, які хотіли «відкосити» від служби, та спрямовувала їх до відділення травматології окружної лікарні, де за хабар виписували фіктивні довідки про хвороби та травми. Учасників схеми «накрили» під час отримання частини хабаря, їм повідомлено про підозру за ч. 1 та ч. 3 ст. 368 (хабар) та ч. 1 ст. 366 (службове підроблення) КК України. Суд обрав «компаньонам» запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з правом внесення застави. До речі, лікар-травматолог Сергій Педос у 2020 р. висувався «Українською стратегією Гройсмана» кандидатом у депутати Могилів‑Подільської райради.

У жовтні також було передано до суду справу керівника комунального некомерційного підприємства «Якушинецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Якушинецької сільради Вадима Пасічника, якого звинувачують у вимаганні 40 000 грн. за сприяння у присвоєнні третьої групи інвалідності (ч. 3 ст. 368 КК України). Першу частину хабаря він отримав 13 жовтня 2023 р., а решту 15 липня 2024 р., після чого був затриманий. Пасічника відсторонили від посади, а суд обрав для нього запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із правом внесення застави у розмірі 499 320 грн., яку було сплачено і Пасічник вийшов з‑під арешту.

Чи допоможе цифровізація?

22 жовтня на засіданні Ради національної безпеки і оборони України після численних скандалів з видачею фіктивних довідок про інвалідність було вирішено ліквідувати МСЕКи до кінця 2024 р., а процес оформлення інвалідності повністю перевести в електронну форму. Було оголошено про звільнення низки посадовців. Під «роздачу» потрапив і директор Науково‑дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю (підрозділ Вінницького національного медичного університету ім. Пирогова) Віктор Шевчук. Звільнення керівника стало неприємним «подарунком» до 50‑річчя закладу, яке відзначалося 18 жовтня. Віктор Шевчук — декан медфакультету вишу ім. Пирогова, у 2023–2024 рр. він виконував обов’язки ректора медуніверситету під час скандалу з плагіатом, в якому фігурувала чинна ректорка Вікторія Петрушенко.

Але чи допоможе цифровізація? Наприклад, прецеденти лише в одній Жмеринці свідчать про те, що корупція у медицині крокує пліч-о‑пліч з криміналом та структурами, відповідальними за національну безпеку.

Жмеринський злом

У жовтні 2024 р. прокуратура та ДБР висунули підозри голові військово‑лікарської комісії Жмеринського військкомату, директору та двом лікарям комунального закладу «Жмеринський медичний центр первинної медико-санітарної допомоги» Жмеринської міськради. Їх звинувачують у сприянні незаконному перетину кордону (ч. 3 ст. 332 КК України). Зокрема, лікарі, використовуючи службове становище, забезпечили ухилення від військових обов’язків колишньому депутату Жмеринської міськради Віктору Жеребнюку, підозрюваному в замовному вбивстві, поставивши йому фіктивний діагноз цирозу печінки. Це надало Жеребнюку можливість уникнути мобілізації та виїжджати за кордон. Діагноз було встановлено без належних меддосліджень, і судмедекспертиза пізніше не підтвердила його, що призвело до анулювання статусу непридатності до служби.

Жеребнюк наразі перебуває під вартою, у Голосіївському суді Києва триває розгляд справи щодо організації ним замовного вбивства колеги по Жмеринській міськраді Анатолія Житницького. Слідство встановило, що Жеребнюк запропонував 8,5 тис. доларів США за «усунення» Житницького через суперечки щодо земельних питань. Вбивство інсценували, і Жеребнюка затримали під час передачі «гонорару» кілеру.

Цей злочин переплітається зі справою заступника начальника Жмеринського міжрайвідділу СБУ Сергія Олійника.

Олійник — уродженець Хмільника, його дружина у 2019 р. була фіналісткою конкурсу «Краса Країни», через рік невдало балотувалась до Вінницької облради від «Слуги народу», а зараз обіймає посаду заступниці голови Вінницької районної військової адміністрації. Сергій Олійник був обізнаний зі схемами оформлення фіктивних довідок про інвалідність у «Жмеринській лікарні відновного лікування» Вінницької облради та у «Жмеринському медичному центрі первинної медико-санітарної допомоги». Замість того, щоб зупинити корупцію, він почав вимагати у лікарів хабарі за її «кришування». За даними слідства, Олійник чинив тиск на голову ВЛК, який працював на цій посаді з вересня 2019 р. по вересень 2022 р., погрожуючи кримінальним переслідуванням за фіктивні довідки про непридатність до служби. Спершу Олійник вимагав за своє «мовчання» 15 тис. доларів США, але згодом знизив суму до 10 тис. доларів.

28 червня 2023 р. Олійник отримав гроші у салоні свого «скромного» Jeep Grand Cherokee, після чого його затримали. Наступного дня йому було повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 368 КК України (хабар). Суд обрав Олійнику запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. У матеріалах справи також зазначено, що один із лікарів, який брав участь у схемі, є родичем оперуповноваженого усе того ж Жмеринського міжрайонного відділу УСБУ.

Клан Жеребнюків, довідка:

Віктор Жеребнюк — син іншого Віктора Жеребнюка, колишнього депутата Верховної Ради від Партії регіонів (2012–2014 рр.), колишнього міського голови Жмеринки (1998–2002 і 2006–2010 рр.), колишнього голови Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (2010–2012 рр.). У 2020 р. Жеребнюк-старший завів у Жмеринську міськраду від проросійської партії «Опозиційної платформи — за життя» цілий сімейний алан, депутатські мандати отримали він сам та його син Віктор і дочка Анна. Потім, у березні 2023 р. всі депутати Жмеринської міськради від «Опозиційної платформи — за життя» (Анна Жеребнюк, два Віктора Жеребнюка, Володимир Слободянюк та Валерій Кушер) написали заяви про складання повноважень. Проте Жеребнюк-старший досі значиться депутатом, хоча відомо, що після початку повномасштабної війни він виїхав з України та фактично не виконує депутатські обов’язки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *