УКРАЇНСЬКА ОТАМАНША МАРУСЯ НАВОДИЛА ЖАХ НА БІЛЬШОВИКІВ НА ВІННИЧЧИНІ

Вінничина Вічна пам'ять Україна

Всі ми знаємо про страшні злочини, які зробила росія на території України. Про зґвалтування, звірячі вбивства та нелюдські тортури наших земляків. Але уявіть собі, що більше сотні років тому такі ж злочини робила «красная армія» і на Вінниччині. Тоді селяни формували загони партизан і боролись із більшовиками, теж не на життя, а на смерть. Сьогодні говоримо про отаманшу Марусю. Безстрашну 17‑річну дівчину, яка керувала загонами повстанців і знищила тисячі ворогів України.

П’яні червоноармійці грабували українські села, вдираючись до хат, забираючи зерно, сало, гроші, золото. Ґвалтували дітей та жінок. А чоловіків безжально вбивали. Це відбувалось і на Вінниччині. У Вахнівку повстанці потрапили з‑під Тиврова, після зустрічі з отаманом Артемом Онищуком у Шендерівському лісі, де домовились про спільний перехід до Румунії через південь Поділля.

Про це пише в романі «Планида» письменник Валерій Хмелівський.

За словами Валерія Йосиповича, тут загін Марусі порубав 72-х червоноармійців, які забирали в українців зерно, олію та цукор, а в місцевих євреїв – гроші, золото й горілку. «Продзагонівці небезпеки не очікували. За якісь лічені хвилини все скінчилося без єдиного пострілу: їх, напівсонних і п’яних, порубали, зціпивши зуби, без найменшого жалю, бо вже знали, що продзагонівці не обминули навіть церкву», — ідеться в «Планиді».

Це не сцена з фільму жахів, а реальні події з життя Олександри Соколовської, легендарної повстанської «отаманші Мурусі», що наводила жах на більшовиків на Вінниччині у 1919 році. Вона очолила загін після смерті попереднього командира, у 17 років! І під її керуванням повстанці здобували перемоги, проявляючи нечувану жорстокість до своїх ворогів.

Письменник Клим Поліщук, який воював пліч-о‑пліч з Марусею, описував її як надзвичайно хоробру та рішучу дівчину, справжню войовницю: «Вона була в чоботях з острогами, короткій спідниці, синій чумарці, у сірій шапці з червоним шликом, уздовж якого виписано чорнилом: «Смерть ворогам України!». Бадьорість і рішучість проявлялись у кожнім рухові її тіла… Вона дійсно була якась особлива. Перший раз мені трапилось бачити вояка-жінку. Панночки Марійки, яка вчора грала сентиментальний вальс, наче й не було. Була лише отаманша селянських повстанців, які тепер боролись зі своїми ворогами не на життя, а на смерть».

Її загін — 300 шабель, 700 багнетів, 10 кулеметів та 3 гармати — громив червоноармійські загони біля сіл Сміла, Петриківці, Вахнівка, Брицьке. Це була помста за грабунки, за насильство, за знущання над українським народом.

Історія Олександри Соколовської — це ще й нагадування,  що історія війни складається не тільки з битв та дат, але й з особистих історій людей, які боролися за свою Батьківщину, незважаючи ні на що. Слава всім Героям України! Низький уклін матерям!

13 листопада 2021 року в місті Коростишів на Житомирщині відкрили монумент пам’яті Олександри Соколовської – «отаманши Марусі», її батька та трьох братів-отаманів, героїв Визвольної війни українців 1918–1921 років.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *