Розслідування щодо незаконного оформлення інвалідності депутатами під час війни може пролити світло на несподівані кадрові рішення у Вінницькій мерії. Правоохоронці перевіряють посадовців, які могли зловживати службовим становищем для отримання пенсій і відстрочки від служби. Серед фігурантів – ймовірно, як мінімум, один колишній заступник мера, несподівано звільнений восени 2024 року.
Правоохоронці перевіряють законність оформлення групи інвалідності депутатами місцевих рад під час війни, у тому числі на Вінниччині. Головне слідче управління Національної поліції вилучає низку медико-експертних справ, що містять інформацію про отримання інвалідності депутатами. З кінця січня 2025 року Печерський районний суд Києва задовольнив клопотання слідства і видав декілька десятків ухвал про надання доступу до медичної документації депутатів. У судових ухвалах згадуються депутати Херсонської, Миколаївської, Запорізької, Вінницької та Хмельницької обласних рад, які набули статусу інвалідів після 24 лютого 2022 року.
За даними досудового розслідування, перевіряються відомості щодо посадовців обласних центрів медико-соціальної експертизи (МСЕК) та депутатів обласних рад, які під час воєнного стану, зловживаючи службовим становищем, з метою власного збагачення, через підробку документів, без проходження належних обстежень незаконно отримали довідки про інвалідність. У результаті такі особи набули права на пенсійні виплати та отримали відстрочку від служби у ЗСУ.

Щодо депутатів Вінницької обласної ради, з судової постанови неможливо встановити конкретні імена. Втім, видання «Главком», яке першим звернуло увагу на масштабне кримінальне розслідування, відкрите за ч. 2 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем), за власними джерелами та через реєстр декларацій ідентифікувало кількох обранців, які з початку повномасштабної війни отримують пенсійні виплати. У Вінницькій облраді це депутати від партії «Українська стратегія Гройсмана» Микола Форманюк (за 2023 рік задекларував 62,2 тисяч гривень пенсійних виплат, за 10 місяців 2024 року – 151,1 тисяч гривень) та Михайло Паньків (у 2022 році – 2,6 тисяч гривень пенсії, у 2023 році – 31,3 тисяч гривень), а також депутат від «Європейської солідарності» Олег Стукан, якому групу інвалідності було призначено наприкінці 2024 року.
Олег Стукан – комерційний директор та власник сімейного ТОВ «Будмонтажпроєкт», Михайло Паньків – власник та керівник ТОВ «Ритуальна агенція «Реквієм» («Цілодобова організація та проведення похорону по Україні та за її межами за мінімальну ціну», – як зазначено на офіційному сайті компанії). А Микола Форманюк донедавна тривалий час обіймав посаду заступника мера Вінниці Сергія Моргунова. «Ми Вінничани» повідомляли, що у жовтні 2024 року Моргунов несподівано почав кадрові перестановки серед своїх шести заступників. Першими, 22 жовтня, «за угодою сторін» були звільнені Микола Форманюк і Сергій Матусяк. Проте вже 28 жовтня Моргунов «підсолодив» гірку пілюлю, виписану багаторічним членам власної команди, призначивши звільненого Форманюка своїм радником на громадських засадах, а ще раніше, 24 жовтня, мер Вінниці підписав рішення міськвиконкому про нагородження Матусяка почесною відзнакою міського голови та грошовою премією у розмірі 62 111,81 гривен.
Офіційних причин відставки Форманюка та Матусяка у Вінницькій мерії не назвали, що одразу ж спричинило неофіційні версії. За однією з них, у зв’язку зі скандалом із фейковими інвалідностями, які українські чиновники масово оформлюють за корупційними схемами, мерія вирішила усунути з посад найбільш очевидних «воєнних інвалідів». Як зазначали «Ми Вінничани», обидва екс-заступники Моргунова отримували пенсії, хоча ще не досягли пенсійного віку (60 років). Згідно з деклараціями про доходи, Матусяк (1967 року народження) у 2023 році отримав 140 943 гривень пенсії, а Форманюк (1965 року народження) – 62 286 гривень. Матусяк отримує пенсію щонайменше з 2017 року, Форманюк – з 2023 року.
1 thought on “Підтверджується звільнення заступників мера Вінниці через фейкову інвалідність?”