У Вінниці відбулася заміна одразу двох з шести заступників мера Вінниці Сергія Моргунова. 21 жовтня 2024 року Микола Форманюк і Сергій Матусяк «за угодою сторін» з 22 жовтня були звільнені зі своїх посад. На їх місця з 23 жовтня були призначені Владислав Скальський та Роман Фурман.
Причини звільнення
Офіційних причин відставки Форманюка та Матусяка у Вінницькій мерії не назвали. Що, як водиться, одразу ж було компенсовано неофіційними версіями. За однією з них, на тлі грандіозного скандалу з фейковими інвалідностями, які українські можновладці масово оформлюють за корупційними схемами, старожилів мерії вирішили сховати подалі від очей, бо обидва екс-заступники Моргунова вже отримують пенсії, хоча ще не досягли пенсійного віку (60 років). Згідно з деклараціями про доходи, Матусяк (1967 р.н.) отримав у 2023 році 140 943 грн. пенсії, а Форманюк (1965 р.н.) – 62 286 грн. Матусяк отримує пенсію щонайменше з 2017 року, а Форманюк – з 2023 року.
Хто пішов
Сергій Матусяк обіймав посаду заступника мера Вінниці з грудня 2005 року, відповідаючи за управління комунальною власністю міської громади. Офіційно, згідно з його декларацією за 2023 рік, його середньомісячна зарплата складала 61,8 тис. грн. Проте неофіційно його вважають ключовим архітектором і «мозковим центром» усіх вагомих земельних та містобудівних оборудок, завдяки яким вінницькі можновладці та до них наближені протягом останніх десятиліть «заробили» мільярди. Подейкують, що завдяки такій своїй компетенції Матусяк був чи не єдиним місцевим чиновником, який, перебуваючи в недоброму гуморі, міг запросто відправити «на три веселі букви» не тільки колись «наймолодшого мера України» Володимира Гройсмана, а й його наступника — екс-учителя історії Сергія Моргунова.
Протягом 2024 року Сергій Матусяк двічі декларував суттєві зміни в майновому стані: 07. 08. 2024 року задекларував купівлю частини квартири 61.7 кв. м дочкою Олександрою за 586 391 грн., а 25. 07. 2024 року задекларував повернення коштів від третіх осіб, а конкретно 1 121 443 грн. від Володимира Бровка, директора і співзасновника вінницького ТОВ «Медичний центр Нейрон Клінік», – одним із засновників цієї фірми також виступає дружина Матусяка Ольга.
Микола Форманюк став заступником Моргунова у жовтні 2016 року, він курував питання житлово-комунального господарства, благоустрою, транспорту та зв’язку, а також заходи по ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
Згідно з декларацією за 2023 рік, середньомісячна зарплата Форманюка складала 51,7 тис. грн. Цінність Форманюка у тому, що він професійний пристосуванець. Свого часу він мав відношення до політтехнологічного проекту «Виборчий блок Людмили Супрун – Український регіональний актив», був фундатором міської організації мафіозної партії одіозного Віктора Балоги «Єдиний Центр» та членом бюро обласної організації ще більш мафіозної Партії регіонів. Був помічником екс-нардепів, які теж міняли партійну масть, як шкарпетки: Лесі Оробець (ВО «Батьківщина», «Єдиний Центр», «Фронт Змін») та Сергія Татусяка, колишнього заступника голови Вінницької облдержадміністрації та заступника, а потім і голови Вінницької облради («НДП», «За Єдину Україну», Партія регіонів). Тому і не дивно, що в кінці кінців Форманюк опинився серед тих, хто заради знаходження при владі починав втирати окуляри електорату під знаменами партії «Совість України», а закінчив «Українською стратегією Гройсмана». У партію екс-прем’єр-міністра Миколу Форманюка прийняли з розпростертими обіймами. Полишивши посаду заступника мера Вінниці він залишається депутатом Вінницької облради від «стратегів».
Хто прийшов
Владислав Скальський раніше вже працював у Вінницькій міськраді та обіймав посаду голови Вінницької обласної державної адміністрації у 2019 році.
У 2023 році Скальський отримав 1 398 376 грн. у вигляді зарплати в ТОВ «ГК «Автострада» та споріднених із нею компаніях. «Автострада» спеціалізується на будівництві та ремонті доріг і входить до складу фінансово-промислової групи «MS Capital», яку очолює Максим Шкіль. До групи входять фірми, що працюють у різних сферах, таких як будівництво доріг, логістика, продаж автомобілів, агропромисловий комплекс тощо. Серед основних активів — ТОВ «Спільне українсько-німецьке підприємство «Автострада», ТОВ «Перша логістична компанія», ТОВ «3С Груп», кілька гранітних кар’єрів та агропідприємств. Під час повномасштабної війни ТОВ «ГК «Автострада» стало лідером серед приватних компаній, які отримали найбільші державні замовлення.
Крім того, у 2023 році Скальський отримав у подарунок 669 330 грн. від дружини, яка зареєстрована як ФОП та займається діяльністю у сфері туристичних послуг. Дружина також стала поручителем за його кредит у розмірі 1 561 770 грн. Під час війни Скальський придбав дві і автівки: у листопаді 2022 року — AUDI A8 (2013 р. в.) за 100 000 грн., а в січні 2023 року — TOYOTA HIGHLANDER (2022 р. в.) за 2 231 100 грн.
У 2020 році, прибившись до партії «Українська стратегія Гройсмана», Владислав Скальський став депутатом Вінницької облради та очолив постійну комісію з питань стратегічного розвитку, інвестицій та місцевого самоврядування.
Роман Фурман до свого останнього призначення працював директором департаменту міського господарства у мерії Вінниці, де відповідав за розвиток енергетичної сфери та впровадження державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Фурман вже тривалий у управлінських структурах Вінниці. З березня 2005 по червень 2009 року він займав посаду юрисконсульта в «Вінницяводоканалі». У червні 2009 року його призначили заступником начальника відділу управління житлового господарства Вінницької міськради, а також начальником відділу з розвитку ОСББ. У червні 2012 року Фурман став заступником директора департаменту житлового господарства міськради та очолив відділ з обліку і розподілу житла. З березня 2016 року він тимчасово виконував обов’язки директора департаменту житлового господарства, а в жовтні 2017 року був офіційно призначений на цю посаду.
У квітні 2023 року Фурмана перевели на посаду директора департаменту міського господарства Вінницької міськради. Згідно з декларацією за 2023 рік, він офіційно отримав 117 936 грн. зарплати у департаменті житлового господарства та 409 134 грн. — у департаменті міського господарства Вінницької міськради.