Енергетичний гігант ДТЕК, власником якого є олігарх Рінат Ахметов, серйозно налаштований збільшити свій «зелений» портфель в Україні. Розглядається можливість реалізації нового амбітного проекту – будівництва великої вітряної електростанції (ВЕС) на 500 МВт на півдні Вінниччини. Про це розповів гендиректор ДТЕК з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) Олександр Селищев у інтерв’ю на YouTube-каналі «Всеукраїнської енергетичної асамблеї».
Від вимірів вітру до мільйонних інвестицій
Поки що проект перебуває на ранній стадії. Фахівці ДТЕК проводять вимірювання вітрового потенціалу в регіоні. Попередні розрахунки свідчать, що обрана локація має достатньо вітрових ресурсів для ефективної роботи ВЕС на 500 МВт. Остаточне рішення про будівництво буде прийнято після отримання підтвердження від системного оператора – «Укренерго».
Тилігульська ВЕС: досвід будівництва під час війни
ДТЕК вже має досвід будівництва вітряних електростанцій в умовах війни. У травні 2023 року компанія запустила першу чергу Тилігульської ВЕС (114 МВт) в Миколаївській області, всього за 100 км від лінії фронту. Зараз триває будівництво другої черги станції, яка дозволить збільшити її потужність до 498 МВт.
Полтавська ВЕС: ще один проект
Наступний великий проєкт ДТЕК – Полтавська ВЕС на 650 МВт. Вона має стати однією з найбільших вітряних електростанцій в Україні і допоможе покрити дефіцит електроенергії на Лівобережжі.
Чому Вінниччина?
Вибір Вінницької області для будівництва нової ВЕС не випадковий. Регіон має значний вітровий потенціал, а також розвинену енергетичну інфраструктуру. Крім того, будівництво ВЕС створить нові робочі місця та сприятиме економічному розвитку регіону.
Виклики та перспективи
Будівництво ВЕС – це складний та капіталомісткий проект. ДТЕК доведеться вирішити низку питань, пов’язаних з вибором землі, отриманням дозволів, підключенням до енергомережі та логістикою. Проте компанія має всі необхідні ресурси та досвід для успішної реалізації цього проекту.
Довідка:
- Національний план дій з відновлюваної енергетики в Україні на період до 2030 року передбачає збільшення встановленої потужності ВЕС до 6,2 ГВт. До цього часу в Україні мають з’явитися перші морські (офшорні) вітряні електростанції.
- За оцінкою Укренерго, Україні потрібно 4 ГВт потужностей нових вітрових електростанцій і 3,8 ГВт сонячних електростанцій.