Як і очікувалось, звільнення голови правління НЕК «Укренерго» Володимира Кудрицького спричинило гучний скандал. Два незалежні члени наглядової ради компанії – Даніель Доббені та Педер Андреасен – звинуватили українську владу у політичному тиску та подали у відставку. Іх заява була опублікована в Telegram-каналі «Укренерго».
Звільнення Кудрицького відбулося 3 вересня 2024 р. після позачергового засідання наглядової ради. За офіційною версією, рішення було прийнято більшістю голосів за згодою сторін. Однак Доббені та Андреасен стверджують, що звільнення було «політично вмотивованим» і не має обґрунтованих підстав. Незалежні члени наглядової ради компанії наголосили, що «Укренерго» успішно виконує свої обов’язки попри війну та постійні російські обстріли.
Доббені та Андреасен також заявили про дострокове припинення повноважень як членів наглядової ради компанії.
«Ми вважаємо, що рішення про дострокове звільнення керівника «Укренерго» є політично вмотивованим і, за результатами представленого звіту, для нього не має жодних обґрунтованих підстав», – вважають іноземці.
За їх словами, НЕК «Укренерго» успішно виконала свої основні стратегічні цілі попри російське вторгнення, а темпи відновлення високовольтної мережі після безпрецедентних ракетних і дронових атак «дозволяють компанії в повній мірі виконувати функцію оператора енергосистеми».
В той же час, у Міністерстві енергетики України, котре очолює Герман Галущенко, якого і вважають головним «інтересантом» звільнення Кудрицького, категорично відкидають звинувачення у тиску на «Укренерго».
В цілому скандал досяг міжнародного рівня, навіть провідна британська щоденна газета Financial Times, котра опікується проблемами бізнесу та економіки, не залишила ситуацію в українській енергетиці без уваги.
Хто правий у цій ситуації? З одного боку, іноземні члени наглядової ради «Укренерго» мають репутацію незалежних та професійних експертів. З іншого боку, українська влада не раз звинувачувалася у втручанні в роботу державних компаній та призначенні на керівні посади лояльних до себе людей. Поки що ситуація виглядає не на користь влади:
- Міністра енергетики Галущенка, заступника якого піймали на хабарі в 500 тис. доларів США, звільняти не можна.
- Заступника голови Офісу президента Татарова, на якому тавра ніде ставити, категорично звільняти не можна. Ну бо він же «вбивав чеченців», за що тепер руські можуть бити його.
- А от голову «Укренерго» Кудрицького, який мав повну довіру від наших партнерів, звісно, що можна і треба звільнити.
Скандал може мати негативні наслідки для «Укренерго», оскільки він підриває довіру до компанії з боку міжнародних партнерів. А це особливо небезпечно зараз, коли Україна гостро потребує фінансової та технічної допомоги для відновлення енергетичної інфраструктури, пошкодженої російськими обстрілами.