Минулого року країну сколихнули гучні «МСЕК-скандали», які подекуди відсували навіть воєнні новини на другий план. Найбільший резонанс викликала історія Тетяни Крупи, колишньої головної лікарки Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи, у квартирі якої силовики виявили кілограми готівки. Походження цих коштів досі з’ясовується.
На тлі корупційних викриттів влада вдалася до радикальних заходів — медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) ліквідували. Проте частина колишніх працівників МСЕК не збирається миритися з таким рішенням, вони подалися у суди. Про це йдеться у публікаціях видання «Главком» «Помста за Крупу. Лікарі ліквідованих МСЕК пішли у контрнаступ» та «Звільнені медики ліквідованих МСЕК на Вінниччині атакують суди»
Судова атака
Яскравим прикладом судового наступу колишніх працівників МСЕК стала Вінницька область. Станом на початок весни 2025 року 11 екс-співробітників ліквідованих комісій звернулися до суду, вимагаючи виплати заборгованої зарплати… ще за 2022 рік.
Першим перемогу в суді здобув лікар-терапевт Віктор Власюк – колишній очільник Вінницького обласного МСЕК, який обіймав «успадковану» від батька керівну посаду понад десять років. Віктор Власюк є батьком братів-близнюків: Віталія Власюка, заступника голови Хмельницької ОДА з питань цифрового розвитку, та Владислава Власюка, радника Офісу президента й секретаря санкційної комісії Єрмака-Макфола. Крім того, Віктор Власюк декларує статки, які могли б викликати заздрість у багатьох представників української бізнес-еліти. Згідно з його декларацією за 2025 рік, його родина володіє трьома житловими будинками, 12 квартирами у Вінниці та Києві, а також трьома електромобілями Tesla загальною вартістю 3,3 млн. грн. У порівнянні з цим, Власюк довгий час судиться за «копійки».
10 грудня 2024 року Власюк-старший виграв суд проти свого колишнього закладу. Феміда встановила, що з січня 2022 року йому не нараховували підвищену зарплату, передбачену постановою Кабміну. За словами самого лікаря, недоотримана сума становить 105,1 тис. грн.
Його приклад наслідували й інші колишні колеги. Екс-голова Гайсинської міжрайонної МСЕК Інна Химерик та медсестра Галина Качан також виграли суди першої інстанції. Загалом, у судовій боротьбі за «забуту» зарплату беруть участь 11 працівників ліквідованих комісій, і це може бути лише початком масштабного «зарплатного» протистояння.
Питання без відповідей
Масовий похід МСЕКівців до суду викликає багато запитань. Чому медики мовчали два роки, перш ніж подати позови? На це запитання не змогла чітко відповісти навіть одна з позивачок – Інна Химерик, яка в розмові з журналістами лише зазначила: «Мені сказали подати позов».
Офіційну позицію місцевої влади виклала директорка департаменту охорони здоров’я Вінницької ОВА Ольга Задорожна у відповіді на інформаційний запит журналістів «Главкому». Вона пояснила, що у 2022 році Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи не мав ліцензії на медичну практику, а отже, постанова Кабміну про підвищення зарплат на нього не поширювалася.
Водночас представник ОВА Віталій Попроцький наголосив, що у 2024 році суди не залучили обласну військову адміністрацію як сторону процесу, що, на його думку, є серйозною помилкою. «Ми оскаржуватимемо рішення в апеляції та у Верховному суді», – додав він.
Історія із зарплатами лікарів МСЕК у Вінницькій області породжує більше питань, ніж відповідей. Чи справді це боротьба за законні виплати, чи лише юридично завуальована спроба «помститися за Крупу»? Остаточну крапку у цій справі поставить Верховний суд, якщо чиновники Вінницької ОВА виявляться послідовними.