ПОДРОБИЦІ СПРАВИ СПІЙМАНОГО НА ВІННИЧЧИНІ РОСІЙСЬКОГО «КРОТА» У ЛАВАХ ЗСУ

Війна Вінниця Вінничина Зрадники ЗСУ Кримінал

На початку березня 2024 р. український інформпростір сколихнули скупі повідомлення СБУ та Офісу генпрокурора про затримання на Вінниччині російського агента, який мобілізувався до ЗСУ, щоб збирати та передавати окупантам розвіддані про Сили оборони у районі Бахмута, а потім намагався втекти до невизнаного Придністров’я.

«Ми Вінничани» із власних джерел довідалися деякі подробиці цієї непересічної справи.

Уродженець Хрещенівкі Нововоронцовського району Херсонської області Володимир Дехтюк з грудня 2022 р. служив на посаді навідника бойової дозорно-розвідувальної машини в одній з артилерійських бригад ЗСУ, а зкінця 2023 р. його перевели до резервного батальйону іншої військової частини з дислокацією на Вінниччині.

За версією слідства, його співпраця з представниками збройних сил російської федерації розпочалася не пізніше лютого 2023 р.: перебуваючи у місті Первомайськ Миколаївської області, Дехтюк зв’язався із заступником командира російської військової частини і передав зображення і повідомлення про місцезнаходження адміністративної будівлі. Останній зафіксований слідчими контакт Дехтюка з росіянами відбувся у березні 2023 р., коли він скерував скриншот карти його знаходження в одному з населених пунктів Вінницької області. Зв’язок з ворогом Дехтюк підтримував за допомогою месенджера Telegram.

За матеріалами слідства, Дехтюк, зокрема, підтримував відносини із російським офіцером, заступником командира однієї з військових частин з військово-політичної роботи, з яким налагодив контакт через свою сестру, яка на окупованій території стала коханкою російського солдата.

Після затримання працівниками СБУ Володимир Дехтюк спочатку заперечував свою винуватість і від дачі пояснень відмовлявся. В подальшому підтвердив, що мав переписку у Telegram з жінкою, записану як «Сістерс», якій надсилав відомості щодо розташування військової частини, але стверджував, що насправді надсилав дані щодо розташування нежилої будівлі, в якій не перебували люди та наміру перейти на бік ворога не мав. При цьому перебував в стані глибокої депресії, як в тумані. Мовляв, за час військової служби до нього погано відносився комбат, завдяки якому він отримав багато ускладнень зі здоров`ям, що, навіть, намагався покінчити з життям, але, незважаючи на це, йому надали медичну допомогу і залишили на військовій службі.

Обвинувальний акт щодо Володимира Дехтюка, який звинувачується у державній зраді (ч. 2 ст. 111 КК України), направлений до Тростянецького районного суду Вінницької області.

Жінка, яка у Telegram Дехтюка  записана як «Сістерс», – це його рідна сестра Олена Фролова, яка 4 березня 2024 р. Личаківським районним судом Львова була засуджена до шести років позбавлення волі за несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань (ч.2 ст.114-2 КК України).

Через півроку після початку війни Олена Фролова із чоловіком, дитиною та іншими родичами переїхала з окупованої території Миколаївської області до Львова. Вранці 22 жовтня 2022 року вона зробила скриншот у GoogleMaps, на якому маркером обвела територію парку, де розташовувалися українські військові. Цей скриншот вона поширила своїй сестрі громадянці України, яка відправила зображення карти російському військовослужбовцю з метою обстрілу. Останній, у свою чергу, переслав скриншот іншому військовому із текстом: «Там раненные военные лежат, а с другой стороны часть военная. Так что это самая близкая, остальные далеко». Росіяни переписувалися про те, що в парку йде підготовка військових на фронт, поруч лікуються поранені бійці ЗСУ і знаходиться військова частина.

У суді Олена Фролова вину визнала частково. Пояснила, що після переїзду до Львова, вела переписку з мамою, дядьком, чоловіком, сестрою і братом, який служив у ЗСУ. Їй було відомо, що сестра під час окупації Херсона проживала там із російським офіцером. Коли місто звільнили, сестра переїхала до росії і отримала російський паспорт. У переписці сестра попросила її робити фотографії військових об’єктів, військових частин та пересилати, кажучи, що про це просить її співмешканець-росіянин. Одного разу, гуляючи містом, Фролова побачила в парку окопи і зрозуміла, що цей військовий об’єкт. Вона позначила місце на карті і переслала сестрі скриншот. Та, у свою чергу, передала інформацію російському військовому на прізвище Снєговський. Аналогічно жінка зробила скриншот госпіталю, де бачила військових… Через деякий час її брата, котрий служив у ЗСУ, затримали за державну зраду і вона зрозуміла, що їй також загрожує небезпека, бо вона з ним також листувалася. Фролова а трохи почистила телефон і повидаляла переписку. Перекинувши скриншот парку, де розміщувалися військові, вона усвідомлювала, що туди може «прилетіти», тому просила врахувати, що вона з дитиною проживає недалеко і у випадку «прильоту» її сім’я може загинути. У суді обвинувачена сказала, що в скоєному розкаюється.

На мобільному телефоні цієї жінки були знайдені аудіозаписи телефонних розмов, в яких вона обговорює затримання брата і те, що треба зачистити інформацію в телефоні.

  • Я безсильна, я не знаю, что делать, вообще. По этому, я буду удалять все, что у меня есть, полностью. Собью б*ть все, что у меня есть, и все. Я не знаю что делать, если ко мне заваляться, у меня дофига, короче (…) Надо подальше у*бывать с этой *бучей страны (…) Только что дядя звонил, через вайбер, с нового номера. Сказал симки на*уй менять, телефон тоже, короче все. [Брату] как минимум 15-20 лет светит, если его все таки словили. Написали там бумажку дяде, что в связи с тем, что он передавал там какую-то информацию, изымается вся техника, короче все изымается, все подшивается к делу (…) Да мне некуда ехать, да пойми ты. У [мужа] работа, он не может бросить и уехать. Тогда останемся с *уем, – нарікала жінка.
  •  Короче, то что ты удаляла, они могут восстановить. Дядя сказал, у них там прибор какой-то. Который восстанавливает все переписки, все, написала їй сестра.
  • — Николаевна, а как это вообще возможно? Скажи пожалуйста, Тик-ток, ой Телега вроде не прослушивается. Что так? Почему так получилось?

Жінку затримали через два тижні після того, як за підозрою в державній зраді затримали  її брата Володимир Дехтюка. У її телефоні виявлено багато фотографій російських військових, у переписці з рідними жінка схвалює російську агресію і окупації частини України, виказує ненависть до своєї країни («Надо подальше у*бывать с этой *бучей страны»).

~~~~~~~~    ~~~~~~~~

Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *