Як захистити себе від нападу кліщів?
При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:
- Одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором.
- Проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.
- Звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі.
- Вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.
- Якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.
- Використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.
Якщо ви виявили кліща на своєму тілі, важливо правильно його видалити, щоб уникнути можливого інфікування. Краще це робити в лікувально-профілактичному закладі, де фахівці зможуть провести процедуру безпечно та ефективно. Інфікування може статися навіть через неправильне видалення, коли кліща ненароком причавлять.
Якщо поблизу лікаря немає, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальній пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках, необхідно підсунути його під кліща якомога ближче до шкіри і, розхитуючи з боку в бік, викрутити кліща. Якщо немає пристрою, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою або петлею з нитки.
Важливо видалити кліща разом із хоботком, якщо ж він відірвався – видаліть його стерильною голкою. Після видалення кліща, ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.
Симптоми іксодового кліщового бореліозу (хвороба Лайма):
- Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду від однієї до 60 діб, найчастіше – 14 діб.
- Укус кліща.
- Почервоніння в місці укусу кліща (мігруюча кільцеподібна еритема червоно-рожевого кольору 5-6 cм. в діаметрі. У процесі свого розвитку еритема поступово в центрі блідне, зона почервоніння переміщується до периферії, іноді до 50 см.), у 30-40% хворих еритема не спостерігається.
- Незначний свербіж в місці укусу кліща.
- Часто з’являється лихоманка, біль голови, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі і млявість.
Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності. У хворих уражаються різні органи: шкіра, суглоби, м’язи, нервова і серцево-судинна система, печінка, очі.
Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку. Кліща віднести в лабораторію особливо небезпечних інфекції Державної установи «Вінницькій обласний лабораторний центр МОЗ України» (м. Вінниця, вул. Маліновського, 11), де проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу. Також, спеціалісти лабораторії проводять сучасний імуноферментний аналіз виявлення антитіл до бореліозів (хвороби Лайма).
Дотримуйтесь простих, доступних методів захисту від кліщів, і вони не потурбують вас!
__________________________________________
Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням