ТРІУМФ «ПРАВИХ» У ФРАНЦІЇ: ЧОГО ОЧІКУВАТИ УКРАЇНІ?

Вибори Політика Світ Україна

Після першого туру позачергових парламентських виборів у Франції 30 червня 2024 р. результати не дуже обнадійливі. Праві партії святкують гучну перемогу, але це може мати важливі наслідки і для України.

Ось деякі ключові моменти за данними екзитполів:

  1. Партія Марін Ле Пен (Rassemblement National) набрала 34.5% голосів. Це може дати їм від 230 до 280 місць в Національній Асамблеї (порівняно з 88 місцями зараз). Деякі аналітики навіть прогнозують, що вони можуть отримати до 310 мандатів.
  2. Альянс лівих Nouveau Front Populaire (NFP) займає друге місце з 28.5% голосів. Вони можуть мати від 125 до 165 місць в Парламенті.
  3. Центристська партія президента Емануеля Макрона Ensemble alliance прийшла третьою з 22.5% голосів. З таким результатом вони можуть мати від 70 до 100 місць в Національній Асамблеї, що означає втрату понад половини місць.

Другий тур виборів відбудеться через тиждень, 7 липня 2024 р. Партії мають узгодити списки кандидатів для своїх партій.

Нагадаю, що партію Марін Ле Пен колись заснував її тато, який був солдатом французького бойового відділення воєнізованої нацистської організації Вафен-СС. Проте Марін Ле Пен успішно відділила імідж партії від минулого свого батька. І це принесло свої плоди – якщо праві виграють, то це буде перший раз, коли вони зможуть сформувати більшість після режиму Віши, який співпрацював з гітлерівською Германією у 1940-1944 рр.

Якщо праві сформують уряд, то можливо, прем’єром стане 28-річний зірка Tik-Tok Жордан Барделла, а Макрон буде займатися міжнародною політикою та обороною. Однак і Марін Ле Пен, і Жордан Барделла вже заявили, що готові атакувати Макрона і в тій області також. Вони хочуть просувати популістську, євроскептичну та анти-міграційну політику в Франції, все проти чого був Макрон.

Президентський строк Макрона завершується в 2027 р., і якщо такий результат виборів залишиться і 7 липня, то йому доведеться наступні декілька років прожити в непростих взаєминах з опозиційним урядом. За останні 80 років тричи були ситуації конфронтації президента з парламентом, але ще ніколи з настільки полярним світоглядом. Це точно не буде легким періодом для Макрона, але також і для Європи, і для України. Навряд чи Макрон зможе зупинити якісь націоналістичні закони в парламенті і навряд чи він зможе провести якісь закони, спрямовані на підтримку України. Розформувати парламент Макрон зможе не раніше ніж за рік.

Але ще не все вирішено. Наступний тиждень буде важливим для Франції. І є ще шанс, що Макрон спробує домовитися з лівими, які прийшли другими. В центрі лівого альянсу NFP знаходиться партія La France Insoumise (France Unbowed або LFI), яку очолює анти-капіталіст Jean-Luc Mélenchon.

Аналітики кажуть, що найкращим сценарієм для Макрона буде не домовлятися з жодними групами зараз, йти на вибори 7 липня, і сподіватися, що праві не зможуть сформувати більшість. В такому випадку вони вважають, що він все ще зможе спробувати сформувати технократичний уряд.

Такі випадки також були в історії Франції – у нестабільні часи Четвертої французської республіки 1946-1958 рр. Але французи не люблять згадувати той період…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *