ЯК ПРОДАЄТЬСЯ НЕРУХОМІСТЬ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Війна Будівництво Вінниця

квартирний бум у Вінниці зразка 2023-го року: хто заробляє на квадратних метрах?

Надприбутки забудовників

З початком повномасштабної війни український бізнес переважно перейшов у стадію виживання. Та не у всіх справи йшли погано.

Сфера нерухомості завжди приваблювала наявністю в ній великих грошей. Навіть війна суттєво не змінила ситуацію у Вінниці. У 2022 р. оренда житлової нерухомості приносила гарні бариші. Попри девальвацію гривні, ціна оренди квартир підскочила аж на 50% в еквіваленті іноземної валюти. У Вінниці і у багатьох містах України ринок скористався підвищеним попитом з боку платоспроможного прошарку переселенців, у яких особливого вибору не залишалось. В той же час влада самоусунулася від впливу на ринок, який незважаючи на війну, продовжує працювати за законом «попит-­пропозиція». До того ж, люди з безпечних регіонів України, як біженці, переїжджали у європейські країни, а свої квартири здавали справжнім біженцям по завищеним цінам.

Вінниця зберегла динаміку

Будівельний ринок теж не зупинився у 2022 р., хоча і сильно «просів». У Львові, Закарпатті навіть спостерігався ріст продажів. Вінниця знаходиться достатньо далеко від фронту, але страх і невизначеність стримували продажі у новобудовах. Весь 2022 р. вінницькі забудовники не зупинялися, незважаючи на те, що потік покупців був незначний. А ось 2023 р. ознаменувався бумом продажів первинної нерухомості. І хоча ціни квадратних метрів виросли від довоєнних на 40–60%, продажі у Вінниці неочікувано «вибухнули».

Наші журналісти дослідили, що стало причиною будівельного буму.

Забудовники брешуть про збільшення собівартості

Майже два роки, забудовники причиною здорожчання називають збільшення собівартості будівництва. Ринок повірив і прийняв цей факт. До війни забудовники пропонували квадратний метр по ціні від 500 доларів США, та вже під час війни ціни пішли вверх. На сьогодні найнижча ціна, яку ми знайшли, — від 800 доларів за «квадрат». І вона актуальна лише на ранній стадії будівництва. Реальна ціна до продажу — від 1000 доларів, що на 40–50% більше від довоєнної.

Жоден забудовник вам не признається у реальній собівартості будівництва. Та ми знайшли цікаве одкровення. Великий київський забудовник Ігор Райков в інтерв’ю «Укрінвестклубу» розповів про ринок нерухомості та реальну собівартість. Дійсно у 2022 р. були проблеми з постачанням будматеріалів, але логістика швидко відновилась. Райков оцінив реальне здорожчання собівартості будівництва у межах 4–5%. Так, на якісь матеріали дійсно ціни зросли, на деякі ціни збереглися, а на інші, навпаки, у валютному вимірі навіть подешевшали. Так навіщо забудовники брешуть? Очевидно, що вони закладають в ціну свої ризики і отримують надприбутки.

Майже усі квартири продані

Ми поговорили з усіма центрами продажів новобудов у Вінниці. Вони підтвердили значну цікавість до квартир у новобудовах в 2023 р. Покупця цікавила саме первинна нерухомість з великим відсотком готовності. Найпопулярніші одно- та двокімнатні квартири з найближчою здачею будинку — дійсно всі розпродані. З іншим ступенем готовності квартир теж залишилось не так багато.

Ми поцікавились — хто покупці житлової нерухомості під час війни, під обстрілами та суцільною невизначеністю майбутнього? І здивувались, бо це не переселенці, як ми думали. Більшість покупців це вінничани, ну, або ті що представлялися як вінничани.

Військові гроші

Значна частина покупців квартир — це військові, або їх сім’ї. Отримавши за загиблих 15 млн. грн. допомоги від держави, їх рідні йдуть купувати квартири. Також значно підвищила купівельну спроможність державна програма єОселя, що пропонує пільговим категоріям, в тому числі і військовим придбати під іпотеку житло з низькими відсотками. У військових, до речі, найбільше можливостей скористатися цією програмою, адже є велика офіційна зарплата, на відміну від інших бюджетників. Сім’ям військових, які переїхали з окупованих територій, вигідніше платити дешевий кредит, аніж винаймати дороге житло на ринку.

Корупційні кошти

Значний прошарок покупців нерухомості — з корупційного сектору. Чиновництво традиційно любить вкладати у квадратні метри здерибанені кошти. Вся країна бачить, що навіть під час війни апетити чиновників не зменшились, а подекуди й виросли. Так і з’являються безробітні родичі з десятками квартир у власності. Чим більше «сірих» грошей в обігу, тим більші вкладення у нерухомість.

Одною рукою імітують допомогу військовим, іншою заробляють на них

Будівельний бізнес – традиційна парафія міської влади. У Вінниці забудовники на 100% з орбіти мера Моргунова та власника іменної партії Гройсмана. Увесь прибуток з кожного проданого квадратного метра йде особисто цим двом особам та ще десятку наближених до них. Будуючи кожного року у Вінниці біля 400 тис. квадратних метрів житла, вони оперують коштами, співвідносними з половиною річного бюджету Вінниці. Уявіть всю ницість влади, яка заробляючи під час війни шалені гроші, не витрачає ані копійки власних прибутків на потреби ЗСУ, лише піариться на допомозі військовим за рахунок бюджету громади.

~~~~~~~~    ~~~~~~~~

Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *