Злість, огида та зневага, але ніякого страху. Такими є результати аналізу виступів Володимира Путіна перед вторгненням в Україну та після нього, – такими висновками психолог Ніріт Пізано поділилася з учасниками Симпозіуму щодо стратегії стримування, проведеного Стратегічним командуванням Збройних сил США.
Відсутність страху допомагає пояснити, чому з Путіним не працює традиційна стратегія стримування, розповіла Пізано 700 пов’язаним із Пентагоном учасникам конференції та виданню Nikkei Asia.
Лабораторія Cognovi Labs, де Пізано працює провідним психологом, використовує штучний інтелект та поведінкову психологію для оцінки емоцій людей. У випадку з Путіним Cognovi Labs аналізувала його виступи 21 і 24 лютого 2022 р., а також кілька виступів через рік і більше – послання Федеральним зборам 21 лютого 2023 р. і конференцію з президентом Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом 4 вересня.
Експерти з’ясували: хоча військові дії, незважаючи на подальші твердження Путіна, пішли не за планом, це не змінило його емоційної позиції та готовності продовжувати війну. У зверненні до Федеральних зборів через рік після вторгнення в промови Путіна, як і раніше, домінували надія, а також злість, огида, зневага і віра. Рейтинг намірів склав 61 пункт проти 39 та 50 у виступах 21 та 24 лютого 2022 р. відповідно.
На нещодавній зустрічі з Ердоганом, де Путін відмовився від продовження зернової угоди, відзначається той самий набір емоцій — як у виступі з підготовленою мовою, так і в наступній розмові: високий рівень агресії, огиди, зневаги, надії, віри, а також здивування. Рейтинг намірів становив 54 пункти.
Що особливо важливо з погляду військових і політиків країн, які протистоять Кремлю, – у всіх промовах Путіна абсолютно не було страху, зазначає Пізано. Це означає, що стратегія стримування у його випадку, мабуть, не працює.