«СТРАТЕГІВ» ГРОЙСМАНА ЗНОВУ ПІДОЗРЮЮТЬ У МАРОДЕРСТВІ, НА ЦЕЙ РАЗ У ГНІВАНІ

Аналітика Боротьба з корупцією Вінничина Кримінал

У «стратегів» Гройсмана знову палають дупи. На цей раз підгорає у Гнівані. Слідчим відділом розслідування особливо тяжких злочинів главку Національної поліції Вінницькій області продовжується розслідування кримінальної справи, у котрій підозрюваних ще немає, але серед фігурантів справи – керівники та депутати Гніванської міськради, а також їх родичі. Перебіг розслідування поліцією не афішується, але завдяки меркантильності команди «стратегів» подробиці справи потрапили у відкриті джерела.

Під час останніх місцевих виборів у 2020 р. партія «Українська стратегія Гройсмана» отримала у Гніванській міськраді найбільшу кількість депутатських мандатів (9 з 26 можливих), плюс беззмінний з 2010 р. міський голова Володимир Кулешов вчетверте переобрався мером теж під знаменами «статегів». На першій після виборів сесії міськради керівництво мерії було укомплектоване виключно кадрами «стратегів», в тому числі секретарем міськради знову став Андрій Висідалко, котрий, як і мер, в результаті політичної мімікрії теж записався у неофіти партії Гройсмана.

На відміну від багатьох інших територіальних громад Вінниччини, де «гройсманівці» прийшли до влади і вже встигли пересваритись одне з одним і таким чином паралізувати роботу органу місцевого самоврядування, у Гнівані «стратеги» три роки працюють дружно та злагоджено, бо, як випливає з кримінальної справи, «розпил» бюджетних коштів може об’єднувати по-справжньому.

17 жовтня 2023 р. правоохоронці провели у Гнівані масові обшуки, в тому числі слідчі дії проводились і у міськраді.

Містом поповзли чутки, буцім слідчі завітали і до міського голови Володимира Кулешова та його заступника Віктора Гавришка, і до секретаря міськради Андрія Висідалка, і до голови виконкому Оксани Поштар, а також до начальниці фінансового відділу Олени Бережанської та керівників комунальних підприємств міськради «Гніванський центр з обслуговування закладів освіти» та «Гніваньводопостач». В соцмережах стали подейкувати, мовляв, на когось з перелічених достойників навіть наділи кайданки, у когось вилучили великі суми грошей, а у когось знайшли патрони та гранати.

Речники Гніванської міськради усе це спростовували, на офіційній сторінці мерії у Фейсбуці стверджувалось:

«Офіційно повідомляємо: в міській раді нікого не затримано, в кайданках з міської ради нікого не виводили, мішків грошей та зброї не знайдено, всі працюють в звичайному режимі».

Але вже скоро дехто з «нікого не затриманих» побіг до суду «відбивати» хоч щось з «нічого не вилученого», у тому числі «не вилучену» зброю.

Зокрема, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Віктор Гавришко опікувався поверненням вилучених у нього 4320 доларів США, а його тесть і депутат міськради від «Української стратегії Гройсмана» Анатолій Дрозд – поверненням вилучених 189 900 грн., ноутбука та «60 предметів схожих на бойові патрони калібру 7,62 мм, 4 предмети схожих на корпуси ручних осколкових гранат та 4 предмети схожих на запали до ручних осколкових гранат».

У Анатолія Дрозда, голови постійної комісії з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва Гніванської міськради політична біографія типова для Вінниччини. У 2015 р. був адептом партії Порошенка, навіть балотувався від неї до облради, але безуспішно. У 2020 р. «прозрів» і під знаменами більш «правильної» партії Гройсмана разом з дочкою рушив за мандатами Гніванської міськради. Сам пройшов, дочка – ні, тому в якості компенсації довелося лобіювати призначення зятя заступником мера. Сім’я Дроздів у Гнівані має різноманітний розгалужений бізнес, але не забуває і про регулярне «окучування» суспільного сектору через громадські організації «Рада підприємців міста Гнівані», «Гніванчани» та через «Громадське формування з охорони громадського порядку Гвіанської міської об’єднаної територіальної громади», яке основним зареєстрованим видом діяльності у сфері охорони громадського порядку та безпеки нагадує силовий додаток до бізнесу, щось на кшталт сек’юріті з бодигардами. Саме із засновників цього силового додатку і пересів у крісло заступника мера зять Дрозда Віктор Гавришко.

Але правоохоронців зацікавила не волонтерська та благодійна діяльність Дрозда, яка широко висвічується в соцмережах та на медійних майданчиках міськради. І навіть не конвертація депутатського мандату і посади зятя у безперервні перемоги сімейного бізнесу на тендерах щодо постачання товарів і послуг комунальним підприємствам. Правоохоронці підозрюють, що містечкового протекціонізму гніванським «стратегам» виявилось замало, і вони почали займатися відвертим мародерством.

З напрацьованих детективами Нацполіції матеріалів вбачається, що вони під час досудового розслідування встановили факти розкрадання коштів місцевого бюджету протягом 2023 р. Кошти, зокрема, виділялись на капітальний ремонт закладів освіти у Гнівані, Могилівці та Селищі, а посадовці з комунальної установи «Центр з обслуговування закладів освіти» Гніванської міськради укладали договори на виконання ремонту виключно з пов`язаним з владою підприємцем. Причому, із завищеними об`ємами робіт та із штучним завищенням вартості матеріалів.

За підрахунками слідчих, «Центр з обслуговування закладів освіти» з «улюбленим» підприємцем керманичів міськради уклав договорів на закупівлю робіт та товарів на загальну суму понад 5 млн. грн., а сама Гніванська міськрада з ним – на загальну суму понад 8,9 млн. грн.

Звіти на майданчику державних публічних закупівель Prozorro вказують, що «улюблений» партнер Гніванської міськради – це 25-річний підприємець з Гнівані Олександр Католік.

Звіти на майданчику державних публічних закупівель Prozorro вказують, що «улюблений» партнер Гніванської міськради – це 25-річний підприємець з Гнівані Олександр Католік.

Усі підряди міськради Католік виграє «в одну хвіртку» через неконкурентні процедури. Наприклад, «Центр з обслуговування закладів освіти» щодо капітального ремонту школи у Селищі від оприлюднення оголошення про проведення конкурсу на виконання робіт до підписання договору з єдиним учасником і щасливим переможцем тендеру ФОП Олександром Католіком «вклався» у місяць.

За даними Clarity Project, однієї з найбільших в Україні аналітичної платформ закупівельної та корпоративної інформації, Олександр Католік – взагалі молоде бізнес-дарування. Учасник 113 закупівель на суму 16,82 млн. грн. із стовідсотковим переможним результатом. І всі перемоги пов’язані виключно з освоюванням бюджетних коштів Гніванської громади.

Олександра Католіка, незважаючи на суттєву різницю у віці, з мером Гнівані Володимиром Кулешовим та депутатом-підприємцем Анатолієм Дроздом пов’язують давні, теплі і майже сімейні відносини.

І тільки детективи Нацполіції псують казкову ідилію про талановитого молодого бізнесмена, який за наставництва ветеранів шахер-махеру, досяг небувалих успіхів. Дослівно це виглядає так:

«Також, в ході проведення негласних слідчих (розшукових) дій встановлено причетність до вчинення кримінального правопорушення заступника Гніванського міського голови Віктора Гавришка, який діючи як організатор, керує незаконною діяльністю, спрямованою на привласнення бюджетних коштів, забезпечуючи укладення відповідних угод з підставними ФОП, в окремих випадках підписує замість них угоди, знімає готівкою з банківських рахунків бюджетні кошти, здійснює розподіл коштів між фігурантами кримінального провадження».

«Також, в ході проведення негласних слідчих (розшукових) дій встановлено причетність до вчинення кримінального правопорушення заступника Гніванського міського голови Віктора Гавришка, який діючи як організатор, керує незаконною діяльністю, спрямованою на привласнення бюджетних коштів, забезпечуючи укладення відповідних угод з підставними ФОП, в окремих випадках підписує замість них угоди, знімає готівкою з банківських рахунків бюджетні кошти, здійснює розподіл коштів між фігурантами кримінального провадження».

Долари США, що були вилучені у Гавришка під час обшуку 17 жовтня 2023 р., на думку слідчих, якраз і є «преміальними» від схематозу з підставними ФОП. До байок заступника міського голови, що це начебто гроші за один з чотирьох сімейних «Мерседесів», який був проданий ще 20 липня 2023 р., скептично поставились не тільки у Нацполіції, а і у суді.

А ще правоохоронців зацікавила купівля комунальним підприємством міськради «Гніваньводопостач» екскаватора-навантажувача JCB 3CX або еквіваленту, причому, бувшого у використанні, але щоб не старіше 2000 р. випуску. Наприкінці липня 2023 р. була розпочата процедура держзакупівлі, і вже 21 серпня 2021 р. з єдиним учасником і, відповідно, переможцем тендеру підписали договір про купівлю у нього вживаного екскаватора за 1,52 млн. грн. (з ПДВ). Потрібна «Гніваньводопостачу» техніка була тільки у фізособи-підприємця Євгенія Мельника, який за випадковим збігом обставин виявився зятем депутата Гніванської міськради Віталія Філіпенка, причому, не просто депутата, а першого номера партійного списку «стратегів» Гройсмана на останніх виборах. Тому Євгеній Мельник на безконкурсних тендерах Гніванської міськради та її комунальних підприємств перемагає не вперше. Правоохоронці вважають, що службові особи комунального підприємства «Гніваньводопостач» здійснили розкрадання бюджетних коштів, через закупівлю екскаватора-навантажувача по завищеній вартості.

Кримінальна справа щодо гніванських «стратегів» Гройсмана відкрита 28 квітня 2023 р. за ч. 3 і ч. 4 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) та ч. 1 ст. 263 (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами) КК України. Її розслідують слідчі відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП у Вінницькій області.

~~~~~~~~    ~~~~~~~~

Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *