СУДДЯ РАТУШНЯК, ЯК ДЗЕРКАЛО ПОВНОГО МАРАЗМУ СИСТЕМИ БОРОТЬБИ З КОРУПЦІЄЮ

Аналітика Боротьба з корупцією Вінничина Кримінал Суд

Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) не без гордості повідомила, що 12 грудня 2023 р. колегія суддів Вищого антикорупційного суду (ВАКС) оголосила вирок, яким голову одного із районних судів Вінницької області визнано винуватим в одержанні неправомірної вигоди. Вироком суду суддю визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України та призначено покарання у виді 7 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в судах строком на 3 роки з конфіскацією частини майна.

В той же час, у Центрі протидії корупції уточнили, що ВАКС засудив до 7 років позбавлення волі голову Тиврівського райсуду Ігоря Ратушняка за хабар у 4620 доларів США.

А якщо без фанфар та барабанів, то прецедент судді Ратушняка – справжній вирок правоохоронній та судовій системі України.

Голову Тиврівського райсуду Ігоря Ратушняка можна сміливо вважати ходячим втіленням у життя творчості Джорджа Орвелла та Франца Кафки. Класики утопічної літератури дуже полюбляли гротескні сюжети з доведенням існуючої реальності до стадії повного маразму. На прикладі голови Тиврівського райсуду вітчизняна система боротьби з корупцією теж досягла повного маразму. Суддя Ратушняк судить людей за скоєння тих чи інших правопорушень, а в перервах між судовими засіданнями судять його самого, причому усе це відбувається в одному приміщенні.

6 вересня 2022 р. суддя Ратушняк засудив вінничанина Дмитра Черкеса, який пропонував 320 доларів США та 2500 грн. екіпажу патрульної поліції за уникнення відповідальності за керування без посвідчення водія автівкою, що перебуває у розшуку. 7 лютого 2023 р. той же Ратушняк засудив мешканця Гнівані Дмитра Дворського, який пропонував 300 доларів США екіпажу патрульної поліції за уникнення відповідальності за керування автівкою без посвідчення водія та в стані алкогольного сп’яніння. В обох випадках суддя затвердив угоду між прокурором та обвинуваченими, і останні за ч.1 ст. 369 КК України були покарані штрафом у сумі 17000 грн.

Справи хабародавців-невдах суддя Ратушняк розглядав із глибоким знанням справи, бо з 2021 р. у Вищому антикорупційному суді розглядалось обвинувачення щодо його самого за одержання хабаря, до того ж, судові засідання відбувалися у режимі відеоконференцій, і Ратушняк приймав в них участь, так би мовити, «без відриву від виробництва», – прямо із зали, де сам же виносив вироки іншим.

У серпні 2021 р. суддя Ратушняк за ухвалення рішення щодо визнання за фізособою права власності на земельний пай площею 3,09 га зажадав 120 тис. грн (з розрахунку 40 тис. грн. за гектар). Детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) спільно з співробітниками Управління стратегічних розслідувань Нацполіції Вінницької області задокументували два факти передачі через посередника частини хабаря – 3000 та 1620 доларів США.

17 вересня 2021 р. НАБУ та САП повідомили Ратушняку про підозру за ч. 3 ст. 368 КК України, 10 лютого 2022 р. відповідний обвинувальний акт було скеровано у ВАКС, який відносно Ратушняка обрав запобіжний захід у вигляді застави 3,5 млн. грн. та низки особистих зобов’язань.

Спочатку Вищою радою правосуддя Ратушняк був відсторонений від здійснення правосуддя, але вже на початку 2022 р. повернувся на роботу, будучи за рішенням ВАКС відстороненим лише від адмінпосади голови райсуду.

За інсайдерською інформацією, Ігоря Ратушняка СБУ ловила на хабарях і раніше, у 2010 та у 2016 рр., але у відкритих джерелах офіційні документи з цього приводу відсутні. Зате з відкритих джерел відомо, що рідний брат судді Олег до кінця квітня 2020 р. обіймав посаду прокурора відділу у Вінницькій обласній прокуратурі.

Якщо вирок ВАКС набере законної сили і Ратушняка звільнять із посади судді, то він ніколи більше не зможе бути суддею, бо закон забороняє претендувати на посаду судді особі, яку було раніше звільнено з посади судді у зв’язку із набранням законної сили обвинувальним вироком суду.

Але вірогідний і інший варіант – Ратушняк оскаржить вирок у апеляційну інстанцію ВАКС, і поки дійде черга до її розгляду, він і надалі буде вершити, так би мовити, правосуддя у Тивріві.

Як документували хабар.

У 2021 р. судді Ратушняку надійшла для розгляду цивільна справа щодо визнання права власності на землю. Одного дня суддя, зустрівшись у залі засідань із представником позивача, начебто висловив йому прохання заплатити по 40 тис. грн. за кожний гектар земельної ділянки, що є предметом позову.

При зустрічі чоловік повідомив судді, що наразі всієї суми ще немає: «Три тищі в них є, тищу день-два». Ратушняк підтримав цю розмову і відповів: «Я не знаю як вони там щитають, там вобщє…. Так…там скільки гектарів, не помнищ?.. Ну коротше це ти умножаєш на сорок і получається».

У серпні 2021 р. гроші були передані у Вінниці на ринку «Урожайний» валютчику двома частинами: 3 тис. грн. і 1620 доларів США.

Валютчик у судовому засіданні підтвердив передачу йому коштів.  Про те, що хтось принесе гроші для судді він нібито не знав, бо Ратушняк його не попереджав. Тому він зателефонував Ратушняку, щоб уточнити, чи забирати гроші. Зв`язок був поганий, але із репліки судді: «добре», він зрозумів, що кошти потрібно залишити. 

У матеріалах НСРД зафіксовано слова посередника:  «Да. Кажи. Тут людина прийшла. Да, да, да. Я візьму, а там…там… я поняв з ними розберусь.  Давай»

Після цього співрозмовник декілька разів попросив його порахувати скільки у доларах США буде вартість 3.09 га земельної ділянки з огляду на те, що вартість 1 га земельної ділянки коштує 40 тис. грн. Порахувавши, валютчик записав собі у телефоні, що чоловік має донести 1 620 доларів.

Перед другою зустріччю валютчик проговорився по телефону сторонній людині, що йому незабаром мають принести гроші для судді: «То здесь я! Человек подьедет, забираю деньги и еду. Мне ж надо (…) позвонил, судья с Тыврива… Позвонил, сказал, привезет сейчас деньги для [судьи]…».

Отримавши решту коштів, валютчик зателефонував Ратушняку і у завуальованій формі повідомив про це: «Да. Мені всьо принислі. Принислі двє ковбаси, я всьо забрал, фільтрую, аставлю всьо как нада. Всьо давай, давай».

У судовому засіданні валютчик говорив, що під час другої зустрічі був п’яний і тому нічого не пам’ятає. Те, що він узяв гроші, він нібито зрозумів вже після того, як до нього додому із обшуком прийшли детективи НАБУ.

Заявник, передавши гроші, також подзвонив судді. Зафіксовано їх розмову:

Заявник: Да, документи в людини. Ало?

Суддя: Ну харашо!

Заявник: То…

Суддя:  Да-да я поняв, шо ти передав. До мене дзвонили.

Під словом «документи» Ратушняк начебто мав на увазі саме гроші. Результати негласних слідчих (розшукових) дій (НСРД) і показання свідків спростовують можливість передання документів.

Суддя Ратушняк винним себе не визнав. Кримінальна справа, на його думку, є наслідком провокації з боку правоохоронних органів через конфлікт із родичами народної депутатки Ірини Борзової, яка була одним із відповідачів у цивільній справі про захист честі, гідності і ділової репутації.

Суддя скаржився, що отримував погрози і родичка народної депутатки нібито обіцяла, що за відкриття провадження у цій справі вона його «унічтожить». Тому він мусив звернутися до Вищої ради правосуддя та Офісу Генерального прокурора із заявою про втручання в його діяльність.

Ще одиним мотивом свого переслідування Ратушняк вважає те, що у позивача начебто був борг 9 700 доларів перед його тещею.

Проте антикикорупційний суд не встановив звʼязку між цими подіями і розслідуванням хабара.

Пояснювати зміст розмов, зафіксованих у матеріалах за результатами НСРД обвинувачений відмовився, пославшись на їх недопустимість та повну спотворенність.

Ратушняк говорив, що начебто саме представник позивача запропонував йому неправомірну вигоду.

У цивільній справі щодо землі потрібно було провести експертизу. Представник позивача мав надати документи із зразками підпису, але тривалий час зволікав із цим. Дзвінки та нагадування секретаря судового засідання фактично ігнорував. Тому, як стверджує суддя, він сам зателефонував і застеріг про наслідки неподання документів. У відповідь йому запропонували гроші, але він начебто відмовився.

Суддя не звертався до Національного агентства з питань запобігання корупції, Вищої ради правосуддя чи до Офісу Генерального прокурора, пояснюючи, що не мав свідків такої пропозиції. А ще нібито був переконаний, що такі звернення не дадуть жодних результатів. У подальшому попросив свого адвоката підготувати заяву на прокурора Вінницької області. Але заяву подати не встиг, оскільки на той момент детективи НАБУ вже проводили обшуки.

Довідка.

58-річний уродженець Вінниці Ігор Ратушняк є суддею з 2004 р., з 2005 р. – беззмінний голова Тиврівського райсуду. В останній своїй декларації про доходи за 2020 р. Ратушняк вказав, шо йому та його сім’ї належать: дві земельні ділянки в селі Бохоники площею 1 993 кв. м та 2 700 кв. м; дві земельні ділянки по 18 595 кв. м в селі Гришівці; земельна ділянка в селі Черемошне площею 2 000 кв. м; земельна ділянка в селі Селище площею 1 500 кв. м; земельна ділянка в Гнівані площею 679 кв. м; будинок в Гнівані площею 92 кв. м; будинок в Бохониках площею 500 кв. м; будинок в Бохониках площею 29,3 кв. м; будинок в Гнівані площею 76 кв. м; квартира у Вінниці площею 47 кв. м та квартира у Гнівані площею 63 кв. м.

Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням:

2 thoughts on “СУДДЯ РАТУШНЯК, ЯК ДЗЕРКАЛО ПОВНОГО МАРАЗМУ СИСТЕМИ БОРОТЬБИ З КОРУПЦІЄЮ

  1. Так. Ратушняк -мерзота. Причому рідкісна, мстива. жадібна і нахабна. Але як воно- оце чуперадло- стільки років могло знущатись з правосуддя ? А дуже просто. Закон України”Про статус суддів та судоустрій” дає йому такі привілеї-що й не снились простим смертним.Ось що означає- суддя обраний безстроково?? Як можна обирати чиновника- безстроково??? Якби він призначався лише на 5 років без права повторного призначення – ми давно б його позбулись..

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *