У самому серці Вінниці, де колись розлогі алеї вікового П’ятничанського парку наповнювали повітря ароматом квітучих лип та шепотом старовинних дерев, сьогодні здіймаються хмари пилу від будівельної техніки. Зелений оазис, що пам’ятає ще часи польських магнатів, перетворюється на поле битви між жадібними чиновниками та небайдужими вінничанами, які намагаються врятувати безцінну перлину свого міста від безжального знищення.
Влада Вінниці, очолювана спочатку Володимиром Гройсманом, а тепер Сергієм Моргуновим, вже більше десяти років веде тиху, але безжальну війну проти П’ятничанського парку. Їх мета – відібрати у вінничан цю унікальну зелену зону, зняти з неї статус пам’ятки культурної спадщини і перетворити на елітний житловий квартал. Сьогодні на кону не тільки доля парку, а й майбутнє всього міста, його екологія та історична ідентичність.
Загублений рай на березі Південного Бугу
П’ятничанський парк – це не просто зелена зона, це жива історія Вінниці, зелений легень міста, що дихає на нього свіжістю і спокоєм. Розташований на високому плато правого берега Південного Бугу, він створює унікальний ландшафт, доповнюючи краєвиди міста. Величні сосни, ялини, модрини та дуби-велетні, віком понад двісті років, створюють атмосферу спокою та величі. Тут можна побачити рідкісні види дерев, такі як бук червонолистий, берека, дуб червоний, катальпа бегонієвидна, модрина польська, горіх чорний. Всього в парку нараховується близько 94 видів дерев та чагарників.
Серце парку – старовинний маєток родини Грохольських, збудований на початку XIX століття. Колись тут гуляли монарші особи Європи, проводили свої дозвільні дні вінницька знать. Але сьогодні від колишньої величі залишилися лише спогади та занедбані будівлі.
Особливу унікальність парку створюють його численні дендрологічні групи із листяних і хвойних порід. На сонячних галявинах розкинулися гаї з білої акації, тополі канадської та інших порід. В балках з джерелами ґрунтової води утворився невеликий ставок.
Але сьогодні ця краса під загрозою. Замість доглянутих алей – зарослі стежки, замість квітучих клумб – бур’яни. Вікові дерева гинуть від отруєння невідомими речовинами, а їх місце займають пеньки, залиті відпрацьованим маслом, щоб приховати сліди злочину.
Масштабна схема: під прицілом весь парк
Знищення П’ятничанського парку – це не окремий випадок, а частина спланованої схеми земельного дерибану, який триває у Вінниці вже багато років. У 2010 році Вінницька міська рада ухвалила два ключових рішення: №2832 від 21 травня та №80 від 24 грудня. Обидва документи чітко демонструють намір влади відібрати у вінничан їхній парк.
Рішення №2832 відкрило шлях до поділу території парку. «Надати управлінню капітального будівництва міської ради дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 19,3807га, за рахунок території парку» – чорним по білому зазначено в цьому документі.
Рішення №80 продовжило цю справу. Під приводом будівництва школи, якої насправді ніколи не було в планах міста (це підтверджує Генеральний план Вінниці), частина території парку була передана Управлінню капітального будівництва.
У 2011 році міськрада ухвалила ще одне рішення – №350, яке вносило зміни до попередніх рішень та затверджувало документацію із землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території парку.
«Вінницький науково-дослідний та проектній інститут землеустрою» у своєму листі від 10.01.2023 року чітко вказує: П’ятничанський парк – це єдиний цілісний об’єкт природно-заповідного фонду площею 32 га, який не може бути поділений на окремі ділянки. Але чиновники Вінницької міськради, ніби насміхаючись, проігнорували ці висновки і продовжують знищувати парк.
Екологічний вирок П’ятничанському парку
Ще у 2018 році, студенти Вінницького національного аграрного університету, проводили екологічну оцінку стану П’ятничанського парку. Навіть тоді, фахівці зафіксували серйозні проблеми.
У дипломній роботі Я.І. Зозуля “Екологічна оцінка стану ППСПМ “П’ятничанський парк” зазначено: “На даний момент у межах парку відбулося поодиноке і групове всихання дерев… Всього на території парку необхідно відвести у рубку 335 дерев, які з різних причин підлягають видаленню зі складу насадження”.
Експерти рекомендували провести комплекс заходів з оздоровлення та покращення рекреаційно-естетичних властивостей насаджень, включаючи санітарні рубки, рубки реконструкції та догляду, підсадку дерев та чагарників, вжити заходів щодо запобігання самосіву, збереження композицій із дерев, чагарників й інших декоративних рослин, трав’яних газонів.
Але влада Вінниці проігнорувала ці рекомендації, і стан парку продовжував погіршуватися.У масштабну аферу намагалися втягнути «Авторемонтну базу» та «Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр». Лише не згода керівників цих підприємств приймати участь у цьому беззаконні не дало на сьогодні забудувати парк. За це вони піддаються тиску та переслідуванню з боку влади.
Хроніки повільної смерті
«Вони ріжуть здорові дерева і продають їх на дошки», – розповідає В’ячеслав Науер, місцевий житель, який вже багато років намагається врятувати парк. – «Для приховування слідів вони заливають пеньки відпрацьованим маслом, щоб ті були чорними й здавалися хворими. Зверху вони посипають їх гілляками».
Місцеві жителі розповідають, що парк систематично знищують, підливаючи під дерева отрути, щоб потім видати їх за природньо загиблі. «Це справжній екоцид! – обурюються вони. – Влада плює на нашу історію, на наше здоров’я, на наше майбутнє!».
“Авторемонтна база”: несподівана перешкода на шляху дерибану
Комунальне підприємство «Авторемонтна база закладів охорони здоров’я Вінницької обласної Ради», розташоване на ділянці, що межує з територією П’ятничанського парку, несподівано стало серйозною перешкодою для реалізації земельної афери.
Здавалося б, яке відношення має ремонт медичного транспорту до долі старовинного парку? Але саме існування автобази, її законне право на землю, зіпсувало плани тих, хто зазіхнув на територію зеленої зони.
За інформацією, яка стала відомою нашій редакції, ліквідація автобази вже давно фігурує в планах Вінницької обласної ради, очолюваної соратником Володимира Гройсмана В’ячеславом Соколовим. Звільнена ділянка могла б бути «приєднана» до парку, а потім спокійно віддана під забудову.
Однак керівництво автобази категорично відмовилося брати участь у сумнівних схемах, апелюючи до законодавства та відстоюючи права підприємства на землю. Ця принципова позиція зустріла різкий опір з боку влади, що вилилося у тиск на автобазу та її керівника.
“Ендокринологічний центр”: мовчазний союзник
«Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр Вінницької обласної Ради» також міг би стати союзником «Авторемонтної бази» у боротьбі за П’ятничанський парк. Однак, за інформацією, що стала відомою нашій редакції, на лікарню чинився тиск з боку влади, яка вимагала взяти на баланс усю територію парку.
Відмова від цього нелогічного та незаконного кроку призвела до створення штучних перешкод у роботі лікарні. За інформацією з наших джерел, начальник Управління спільної комунальної власності, до якого звертався директор лікарні, є родичем Володимира Кістіона, що додає справі корупційного відтінку.
Хто стоїть за дерибаном?
Всі сліди в цій справі ведуть до колишнього мера Вінниці Володимира Гройсмана, нинішнього мера Сергія Моргунова та Володимира Кістіона. Всі троє мають тісні зв’язки з будівельним бізнесом і можуть бути зацікавлені у відчуженні земельної ділянки парку під забудову.
2,5 мільярда причин для злочину
32 гектари в центрі міста – це ласий шматок для забудовників. За самими скромними підрахунками, вартість цієї землі становить близько 2,5 мільярда гривень. А враховуючи унікальність парку з його віковими деревами та багатою історією, його справжня ціна взагалі не піддається оцінці.
За 20 років керування Вінницею Гройсман і Моргунов вже «освоїли» чимало зелених зон міста. Під загрозою знищення опинилися парк імені Козицького, сквер на вулиці Пирогова, територія навколо ставків на Вишеньці. Ось тепер Вінниця може втратити ще й П’ятничанський парк – місце, про існування якого знають далеко не всі вінничани. Чи не в цьому криється справжня мета влади? Знищити парк тихенько, щоб не привертати зайвої уваги.
Правоохоронні органи повинні негайно втрутитися в ситуацію та провести ретельне та неупереджене розслідування! Винні у знищенні П’ятничанського парку мають бути покарані!
Вінничани, не будьте байдужими! Не дозвольте знищити історію та природу рідного міста! Звертайтеся до правоохоронних органів, підписуйте петиції, організовуйте акції протесту, висвітлюйте проблему в ЗМІ. Тільки разом ми зможемо врятувати П’ятничанський парк!