За кількістю людей впевнених, що вони живуть у найкомфортнішому населеному пункті, Вінниця зайняла друге місце в Україні. Серед опитаних мешканців 21 українського міста більше ідеалістів виявилося тільки у Луцьку. Такі данні оприлюднив Міжнародний республіканський інститут (IRI) за результатами 9-го муніципального опитування. Соціологи цікавились думкою містян з багатьох питань, зокрема був складений рейтинг якості сфер і послуг у 19 містах.
Що таке щастя?
У деяких філософських течіях щастя трактується так: як ти живеш – не важливо, важливо, як ти це відчуваєш. Тому з чисто академічних міркувань, непогано було б провести паралельне опитування щодо рівня та умов проживання серед вінничан, мешканців Пхеньяну, столиці Північній Кореї, і, наприклад, мешканців Гулу, найкрупнішого міста Уганди. Далеко не факт, що Вінниця виграла б. Бо і стареча, і малеча у КНДР та в Уганді щиросердо впевнена у великому щасті народитися і жити не у якомусь загниваючому Лос-Анджелесі чи Стокгольмі, а в самих кращих на світі країнах, які до ще більшого щастя твердою рукою ведуть, відповідно, з 1948 р. сімейний клан Кімів та з 1986 р. марксист- передвижник Йовері Мусевені. Під їх мудрим керівництвом безперервно зростає відсоток жирів у маслі, і якби не підступи клятих імперіалістів, давно настав би рай на землі обітованій.
Північних корейців і угандійців якось зрозуміти можна. Країни десятиліттями перебувають під інформаційною залізною завісою, натомість офіційна пропаганда день і ніч промиває мізки. У Вінниці, нібито, усе навпаки.
Тим не менш, на запитання, як у місті йдуть справи – у правильному чи неправильному напрямку, 73% опитаних вінничан відповіли, що у «правильному». І це найбільший показник серед інших українських міст. Лише 17% вінничан вважають, що справи у Вінниці ідуть у неправильному напрямку.
Чудово. Останні декілька десятирічь у Вінниці зокрема і на Вінниччині взагалі заправляє один клан. Він не настільки сімейний, як у Північній Кореї, більш понятійний з креном в непотизм. Але ті ж самі обличчя, які не міняються десятиріччями. Причому, добре відомо, а кому невідомо, той може за декілька хвилин розширити власний кругозір, завітавши до реєстру електронного декларування, і пересвідчитись, що всі вінницькі провладні довгосиділці – мультимільйонери. Мали б вони такі статки, якби не займали керівні посади? Відповідь на це питання, думається, очевидна. Але попри очевидність, 73% вінничан вважають, що справи розвиваються у правильному напрямку. Звісно, подібне світосприйняття не може не радувати вінницьких довгограючих можновладців, надихаючи їх на перспективи залишатися при владі ще казна скільки років. В кінці-кінців, Мусевені – не Кім Чен Ин, на відміну від корейського тоталітарного колеги, угандійський президент проводить якісь опереткові вибори з опозиційними кандидатами, на яких усіх тріумфально перемагає. Тому у Вінницькій міськраді результатам проведеного на замовлення IRI щиро зраділи, а підконтрольні вінницькій владі інформ-ресурси рознесли благу звістку по усій окрузі.
Результати опитування
Згідно з уявленням вінничан про комфортне життя, Вінниця посіла другу сходинку (3,5), за індексом якості обслуговування та послуг, поступившись Луцьку (3,6). Так само Вінниця стала другою за сумарними показниками комфортності.
Стабільно у лідерах Вінниця за оцінкою містян і щодо якості транспортних послуг. Оцінку «відмінно» поставили 28%, «добре» – 51% опитаних.
Четвертим серед 19 українських міст є показник Вінниці щодо вивозу сміття та роботи медзакладів. Схвальну оцінку дали, відповідно, 67% і 43% вінничан. За рівнем вуличного освітлення Вінниця на третій сходинці (82% опитаних оцінили цю сферу позитивно).
Якість доріг 51% опитаних вінничан оцінили на «відмінно» чи «добре», а схвальну оцінку «розвиту промисловості» дали 25%.
Якість водопостачання позитивно оцінили 61% вінничан (до речі, це лише 15 результат серед обласних центрів). Зате за якістю опалення Вінниця стала третьою (73%).
Лідером опитування Вінниця стала також у категорії «доступ для людей з інвалідністю» (29% позитивних відгуків). Більшість опитаних схвалює діяльність міського голови та міськради. В обох категоріях у Вінниці 4-ий результат по Україні.
Довідка.
Міжнародний республіканський інститут (IRI) був заснований у 1983 р., як дітище Республіканської партії США задля «просування демократі та свободи у світі». Чверть віку його очолював великий друг України сенатор США від штату Аризона Джон Маккейн, потім головою правління IRI став сенатор від штату Аляска Ден Салліван.
Співпрацю з Україною IRI розпочав з 1994 р., зосереджуючи діяльність на регіональному та місцевому рівнях та співпрацюючи з місцевими партійними осередками, громадськими організаціями та органами місцевого самоврядування в рамках програм, що фінансуються Міністерством закордонних справ та торгівлі Канади, Національним фондом на підтримку демократії та Агентством США з міжнародного розвитку.
9-те муніципальне опитування проводилося з 13 квітня по 14 травня 2024 р. методом face-to-face (інтерв’ю на дому у респондентів) у 21 місті України (Київ та усі обласні центри, де безпекова ситуація дозволяла провести дослідження). На замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень IRI опитування провела соціологічна група «Рейтинг» за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Вибірка складалася з 16 800 громадян віком від 18 років і старше.
Отримані дані у кожному місті були зважені по статі та віку з використанням національних статистичних даних (станом на 1 січня 2022 р.).
Статистична похибка для кожного міста не перевищує ±3,5%. Досяжність респондентів у середньому склала 49%.
~~~~~~~~ ~~~~~~~~
Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням: