Понад 90% українців хочуть бачити Україну повноцінно функціонуючою демократією. Водночас 43% вважають, що ситуація із демократією за період президенства Володимира Зеленського погіршилася. А майже половина громадян вважає, що за Зеленського погіршилася ситуація і з економікою в Україні.
Про це свідчать дані опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).
Ситуація з демократією
Соціологи КМІС запитали у громадян України, чи погіршення ситуації з демократією є скоріше наслідком об’єктивних обставин воєнного стану чи скоріше наслідком спроб влади згортати права і свободи громадян?
19% респондентів вважають, що ситуація з демократією покращилася, а 29% – що не змінилася.
43% опитаних бачать певні погіршення. Серед них 11% насамперед пов’язують це з об’єктивними обставинами воєнного часу, а 28% – із спробами влади згортати права і свободи громадян. Ще 3% назвали обидві причини.
Ситуація з економікою
17% респондентів опитаних соціологами КМІС заявили, що ситуація з економікою протягом п’яти останніх років в Україні покращилася, а 21% вважають, що вона не змінилася.
Майже половина респондентів (49%) вважають, що ситуація з економікою погіршилася, проте з них 16,5% пов’язують це насамперед із повномасштабним вторгненням, а 23% – насамперед із помилковими діями влади. Ще 9% респондентів назвали обидві причини.
Як зазначили у КМІС, опитування проводилося протягом 16-22 травня 2024 р. методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням). Опитано 1002 дорослих (у віці 18 років і старше) респонденти, що мешкають у всіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія). До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас 26 з 1002 опитаних респондентів до 24 лютого 2022 р. проживали на території, які зараз окупована), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 р.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% – для показників, близьких до 10%, 1,5% – для показників, близьких до 5%.
~~~~~~~~ ~~~~~~~~
Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням: