ГОЛОВА ВІННИЦЬКОЇ ОБЛРАДИ СОКОЛОВИЙ ОФІЦІЙНО БЛАГОСЛОВИВ СІМЕЙНО-КЛАНОВИЙ БІЗНЕС У МСЕК

Аналітика Боротьба з корупцією Вінниця Вінничина Оборудки

3 червня 2024 р. голова Вінницької облради В’ячеслав Соколовий призначив на посаду головного лікаря Вінницького обласного центру медико-соціальної експертизи (ВОЦ МСЕ) Юлію Даниленко, яка з грудня 2022 р. керувала закладом в статусі виконуючої обов’язки, паралельно очолюючи обласну медико-соціально експертну комісію (МСЕК) №1.

Фактично, колишній прокурор Вінниччини Соколовий, незважаючи на розшаркування перед головою Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Віктором Павлущиком під час нещодавнього візиту останнього до Вінниці та на підписану з НАЗК декларацію розбудови доброчесності органів місцевого самоврядування, дав відмашку на подальше функціювання ВОЦ МСЕ і МСЕК №1 у форматі сімейно-кланового бізнесу.

А контролювати процес Соколовий доручив своєму заступнику Ігорю Івасюку, з «подачі» котрого відбуваються призначення на керівні посади підпорядкованих облраді комунальних підприємств фігурантів Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.

МСЕК у спадок

Перебування під сімейно-клановим контролем ВОЦ МСЕ, а разом з ним і Вінницької обласної МСЕК №1, яка приймає рішення щодо встановлення інвалідності, вже стало притчею во язицех. Фактично закладом десятиріччями напряму заправляла родина Власюків, тепер же керівництво здійснюється руками близької до сім’ї бізнес-партнерки.

До 2004 р. ВОЦ МСЕ очолював Василь Власюк, а потім головним лікарем став його син Віктор Власюк. Юлія Даниленко, яку В’ячеслав Соколовий призначив очільницею ВОЦ МСЕ, безпосередньо пов’язана з родиною Власюків, вона має спільний бізнес з Віктором Власюком, обидва є співвласниками «прописаної» у Києві фірми «Сонячні фермери», якою керує дружина Власюка – Оксана Бланар, котра у 2011-2017 рр. була керівницею підпорядкованого Вінницькій міськраді комунального підприємств «Міський лікувально-діагностичний центр».

Війна за ВОЦ МСЕ

Одразу після Революції Гідності у лютому 2014 р. головою Вінницької облради було обрано Сергія Свитка, обрання супроводжувалося велелюдним мітингом у центрі Вінниці на підтримку «кандидата від Майдану». Очоливши облраду, Сергій Свитко, зокрема, спробував відлучити династію Власюків від керівництва ВОЦ МСЕ, призначивши головним лікарем установи Валентина Фіщука. Але посягання на спадково-кланові кадрові традиції призвело до справжньої війни між Вінницькою облрадою і обласною держадміністрацією, яку на той час очолював Анатолій Олійник. Вінницька обласна держадміністрація стала груддю на захист Віктора Власюка.

Протистояння переросло у публічний простір. Обласна рада наголошувала на незаконному перепризначенні облдержадміністрацією звільненого з посади головного лікаря Власюка і про рейдерське захоплення ним обласного центру медико-соціальної експертизи. Прес-служба облради повідомляла: Власюк зайняв службовий кабінет головного лікаря і перешкоджає призначеному облрадою Валентину Фіщуку керувати установою. Крім того, Власюк виготовив нову гербову печатку ВОЦ МСЕ, на якій замінено слова «Вінницька обласна рада» на «Вінницька обласна державна адміністрація», і почав візувати нею документи, як керівник.

У відповідь Вінницька облдержадміністрація на своєму сайті розразилась «роз’ясненням», мовляв, згідно з законодавством, кадрові рішення по ВОЦ МСЕ уповноважений приймати Департамент охорони здоров’я та курортів обладміністрації. Тож «аби Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи мав можливість пройти акредитацію і мешканцям регіону, які мають інвалідність, не доводилось звертатися до інших областей, керівник Вінниччини Анатолій Олійник під час щотижневої оперативної наради з очільниками структурних підрозділів ОДА доручив директору Департаменту охорони здоров’я вирішити питання призначення головного лікаря Вінницького МСЕК та його подальшої реєстрації органами Державної реєстраційної служби».

«Бойові дії» двох органів влади супроводжувались судовими тяжбами, але наприкінці 2014 р. Сергію Свитку стало вже не до МСЕК, обласні депутати, більшість яких була від Партії регіонів, зажадали реваншу і зняття його з посади голови облради. На захист Світка вінничани зібрались на масову акцію протесту, яка переросла у сілові зіткнення з поліцією та гучні судові процеси, котрі продовжуються досі. А після місцевих виборів-2015 головою облради став Анатолій Олійник, протектор Віктора Власюка, і сімейна клановість у ВОЦ МСЕ знов розквітнула буйним цвітом.

Соколовий і «рішалово»

На піку протистояння облради з обласною адміністрацією той же В’ячеслав Соколовий, а він тоді займав крісло керівника Вінницької обласної прокурори, у відповідь на скаргу щодо незаконного перебування Віктора Власюка на посаді головного лікаря ВОЦ МСЕ повідомляв про відкриту карну справу за зловживання владою або службовим становищем (ч. 1 ст. 364 КК України) та призначену позапланову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності ВОЦ МСЕ. Однак, Соколовий невдовзі швидко «здувся», і справу «тихо» закрили.

Пересівши з прокурорського крісла у крісло голови Вінницької облради, Соколовий у вересні 2021 р. вже сам ініціював визволення ВОЦ МСЕ від окупації сім’єю Власюків. Рішенням облради головним лікарем ВОЦ МСЕ було призначено Ігоря Костенка – строком на З роки до вересня 2024 р.

Віктор Власюк одразу ж оскаржив у суді всі рішення облради, пов’язані з відстороненням його від «успадкованої» посади. І невідомо, чим би справа закінчилась, але наприкінці листопада 2022 р. він несподівано свій судовий позив відкликав. Втім, «несподіване відкликання» співпало із сходженням на посаду головного лікаря (правда, тоді ще в статусі виконуючої обов’язки) Юлії Даниленко, близької бізнес-партнерки Власюка. Сам Власюк теж нікуди не подівся, він працює лікарем-терапевтом у ВОЦ МСЕ.

Вже повноцінною керівницею ВОЦ МСЕ Юлію Даниленко голова облради В’ячеслав Соколовий призначив у червні 2024 р. власним одноосібним рішенням.

23 травня 2024 р. Соколовий у присутності голови НАЗК Віктора Павлущика з помпою поставив автограф під декларацію розбудови доброчесності органів місцевого самоврядування, зобов’язавшись прийняття рішень у очолюваній ним облраді зробити максимально колегіальним і відкритим. Але не пройшло і двох тижнів, як Соколовий поклав на цю декларацію великий болт, «підмахнувши» призначення Даниленко. Ані про яке застосування «широкої інклюзивністі, що передбачає  залучення  до цих процесів якомога більшої кількості мешканців громад та інших зацікавлених сторін», мова не йшла. Мова йшла про традиційне і банальне підкилимне «рішалово». І ціна антикорупційних обіцянок члена політбюро партії «Українська стратегія Гройсмана» Соколового виявилась теж традиційною – три копійки у базарний день.

Ціна питання

Ну, і, власне, про «ціну питання». Серед вінницьких керівників МСЕКів не мільйонерів немає. Віктор Власюк із своєю бізнес-партнеркою Юлією Даниленко – не виключення.

У власності у Власюка і його близьких родичів чимало землі, також 3 будинки та 13 квартир, ще один будинок – будується. Власюк з дружиною мають три автівки, усі Tesla 2018-2020 р. в. За 2023 р. Власюк задекларував 3 357 389 грн. доходів, в той же час за основним місцем роботи у ВОЦ МСЕ його місячна зарплата була трохи більше ніж 16,5 тис. грн. То звідки кошти?

Зокрема, від сумісної з Даниленко фірми «Сонячні фермери», плюс цінні папери у різних державних структурах. Більше мільйона перепало від ТОВ «Енера Вінниця», яка, як і «Сонячні фермери», постачає електроенергію. Крім того, Власюк трохи менше мільйону отримав від підприємницької діяльності. Майже стільки ж від ФОП Власюка отримала його дружина Оксана. Серед міноритарних бенефіціарів ТОВ «Сонячні фермери» – два депутати Стрижавської громади Олег Коливайло та Юрій Лендя. Депутати, звісно, від «Української стратегії Гройсмана».

Юлія Даниленко разом з чоловіком володіє понад 16 гектарами землі, у неї і у чоловіка чотири квартири, житловий будинок площею 196,7 кв. метрів, три автомобілі, два з яких безпосередньо належать Юлії: Tesla Model3 2019 р. в. та Mitsubishi Outlander 2021 р. в.

Статки Юлії Даниленко теж не покриваються зарплатою ВОЦ МСЕ, у 2023 р. вона отримувала у середньому по 18,5 тис. грн. у місяць. Тим не менш, загальний дохід Даниленко у 2023 р. склав більше ніж 2,5 млн. грн., не враховуючи дохід чоловіка. Правда, понад 1,7 млн. грн. вона отримала від продажу рухомого майна. Разом з чоловіком Юлія Даниленко має досить непогані заощадження – 1 581 975 грн., які майже повністю вклали у державні облігації. Чоловік Юлії Даниленко є директором з питань забезпечення бізнесу у «Вінницяобленерго», де його зарплата за 2023 р. склала 1,3 млн. грн., тобто, понад 110 тис. грн. в місяць.

Тобто, зарплата у ВОЦ МСЕ поріднених бізнесом Власюка і Даниленко – це відносно невелика частина офіційних доходів. Чого ж тоді мертвою хваткою чіпляються за крісла у МСЕК?

З медико-соціально експертними комісіями кожен вінничанин стикався або самостійно, або має уявлення про них з розповідей рідних або знайомих. Відгуки про МСЕК переважно негативні, аж до широко розповсюдженої думки, що групу інвалідності ніхто там безкоштовно ще не отримав. Звісно, впадання у поголівні узагальнення – не кращий шлях до об’єктивності. Але, але…

У минулому році син Віктора Власюка Віталій, який обіймає посаду заступника начальника Київської обласної військової адміністрації, претендував на посаду директора Національного антикорупційного бюро (НАБУ). І під час конкурсної співбесіди розповідав дуже цікаві речі. Що користується він 6-кімнатною квартирою у центрі Києва площею 259,8 кв. метрів. Вартість квартири станом на дату набуття могла сягати понад 600 тисяч доларів США. Сам Власюк-молодший вартість квартири пригадати не зміг – орієнтовно назвав суму у 15-20 млн. грн. Квартиру купила мама Оксана Бланар. Двоповерхові апартаменти на останньому поверсі київської висотки раніше належала екс-спікеру Верховної Ради Володимиру Литвину. Один із членів комісії звернув увагу на те, що у день придбання апартаментів мати Власюка через довіреність одразу ж передала їх в управління та користування сину. Власюк-молодший це не прокоментував, лише повідомив, що у цій квартирі розташовується офіс юридичної компанії, яку заснував він з братом.

Ось тепер і не узагальнюй…

~~~~~~~~    ~~~~~~~~

Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *