ЛІКВІДАЦІЯ МСЕК: ЩО БУДЕ ЗАМІСТЬ?

Боротьба з корупцією Медицина

4 листопада 2024 року Кабмін зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, який передбачає ліквідацію медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Цей документ спрямований на зміну підходів до оцінки потреб осіб з обмеженням повсякденного функціонування та має реформувати систему експертизи в Україні.

Головні нововведення законопроєкту:

  1. Заміна застарілої системи МСЕК: медико-соціальну експертизу стійких обмежень замінять на оцінку повсякденного функціонування осіб. Це має спростити проходження медичної експертизи та забезпечити правовий захист у випадках оскарження рішень.
  2. Експертні комісії з відповідальністю: створення нових комісій у кластерних медичних закладах із залученням фахівців, які нестимуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність.
  3. Функції комісій: вони визначатимуть групу інвалідності, призначатимуть додаткові обстеження та плануватимуть повторні обстеження.
  4. Медичний висновок про непрацездатність: новий порядок передбачає видачу такого висновку на весь період втрати працездатності.
  5. Індивідуальна реабілітаційна програма: вона буде включати чотири блоки — результати оцінки функціонування, соціальний план, освітню траєкторію та план працевлаштування.

Корупція у системі МСЕК: як махінації підштовхнули до реформ

Зміни стали ще актуальнішими на фоні резонансних випадків корупції у системі МСЕК. У жовтні ДБР провело обшук у голови Хмельницької обласної МСЕК Тетяни Крупи, виявивши 6 мільйонів доларів США готівкою. Водночас стало відомо, що списки з фіктивними діагнозами та прізвищами «пільговиків» роками активно використовувалися для незаконного призначення інвалідності, що дало старт корупційним схемам.

Після обшуків у кабінеті голови МСЕК з’явилися докази широкомасштабної корупційної діяльності, зокрема списки «пільговиків» та фіктивні діагнози, які «купувалися» для отримання статусу особи з інвалідністю. У результаті правоохоронці арештували Тетяну Крупу, а її син, начальник управління Пенсійного фонду Хмельниччини, звільнився з посади.

Окрім цього, була оприлюднена інформація про участь 49 прокурорів Хмельниччини у схемі з незаконного оформлення інвалідності. Після цих публікацій президент Зеленський провів засідання РНБО, а генеральний прокурор подав у відставку, цілий пул обласних прокурорів також був звільнений.

Одеса — наступний у черзі скандал?

В той час, поки у Верховній Раді реєстрували урядовий законопроєкт про ліквідацію МСЕК, одеський активіст Дем’ян Ганул опублікував список працівників прокуратури Одеської області, які мають інвалідність. У переліку 58 осіб. В той же час в оприлюдненій Офісом генпрокурора інформації щодо кількісті прокурорів, які мають статус особи з інвалідністю, в органах прокуратури Одеської області таких було значено 47.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *