ТЕПЛИЦЬКИЙ РАЙСУД ВДРУГЕ ВИПРАВДАВ ДВОХ ПОДАТКІВЦІВ ВІННИЧЧИНИ, НЕ ПОБАЧИВШИ ДОКАЗІВ ХАБАРНИЦТВА

Боротьба з корупцією Вінничина Суд

Вінничанина Євгена Кушніра, працюючого на посаді головного державного ревізора-інспектора главку Державної податкової служби (ДПС) у Вінницькій області, та уродженця села Білоусівка Тульчинського району Вінницької області Сергія Орищука, працюючого на посаді головного державного ревізора-інспектора відділу перевірок платників Гайсинського та Тростянецького управлінь ДПС у Вінницькій області, Теплицький районний суд під головуванням судді Олени Бондарук вдруге визнав невинуватими в одержанні неправомірної вигоди.

У 2019 р. податківці перевіряли ТОВ «Виробник-Агро» (село Костюківка Теплицького району) і начебто повідомили заступнику директора, що виявили порушення на велику суму штрафу. Але водночас запропонували за 20 тисяч доларів США зменшити штраф до 300 тис. грн. У подальшому нібито згодилися зменшити хабар до 15 тис. доларів, кажучи що це мінімальна сума. Податківців затримали і в портфелі одного з них були долари.

27 травня 2022 р. Теплицький районний суд під головуванням судді Олександра Германа вже виправдовував обох податківців, визнаючи їх вину недоведеною. 10 листопада 2022 р. у Вінницькому апеляційному суді за поданням Київської обласної прокуратури виправдувальний вирок був скасований, а справу було призначено до нового судового розгляду в суді першої інстанції.

Під час нового судового розгляду податківці, як і раніше, заперечували отримання хабарю. Запевняли, що ніяких корупційних домовленостей не було. Євгеній Кушнір, якому належав портфель, стверджував, що гроші туди не клав і їх помістили без його відома, оскільки портфель тривалий час залишався без контролю, коли вони не один раз виходили з кабінету. Також цей портфель більше чотирьох годин лежав у машині, яка була не замкнута.

У підсумку суддя Олена Бондарук визнала всі зібрані докази недопустимими з тої причини, що їх збирала неуповноважена особа — слідчий Територіального управління Державного бюро розслідувань (ДБР), розташованого у місті Києві. Розслідування відбувалося із порушенням територіальної підслідності.

За законом, територіальне управління ДБР, розташоване у місті Києві, поширює свою діяльність лише на місто Київ, Київську, Черкаську та Чернігівську області. А підслідність кримінального провадження щодо податківців прокурором за територіальним управлінням ДБР, розташованого у місті Києві, не визначалась. Відсутня в матеріалах справи і постанова прокурора про зміну підслідності кримінального провадження з підстав неефективності досудового розслідування.

Переглянувши аудіо та відеозаписи розмов обвинувачених із посадовими особами ТОВ «Виробник-Агро», суддя з’ясувала, що вони стосуються побутових тем, узгодження робочих питань, вручення акту перевірки, роз’яснення виявлених порушень і підписання документів за результатами податкової перевірки, роз’яснення процедури сплати штрафу та ін. І водночас, на думку судді, не зафіксовано жодної розмови, де йдеться про корегування результатів перевірки, не говориться прямо чи завуальовано про неправомірну вигоду, її розмір або ж спосіб передачі тощо.

У протоколі негласних слідчих розшукових дії (НСРД) зафіксовано, що представник компанії у коридорі кладе до портфелю податківця гроші і далі відбувається нерозбірлива коротка розмова. Але суддя дійшла висновку, що на відео не видно, що представник компанії кладе до сумки податківця кошти: відеофіксація неякісна, зображення нечітке через ракурс відеозйомки, будь-яких дій, схожих на перекладання грошей до портфелю, не зафіксовано, оскільки камера направлена на підлогу, звук фонить і скрипить. Так само, як вважає суддя, неможливо ідентифікувати будь-що на відеозаписі, що візуально виглядало б як гроші, жодних розмов у цей час не звучить.

Заступник директора ТОВ «Виробник-Агро», який написав заяву про вимагання хабаря, не пам’ятає, який саме великий штраф йому обіцяли податківці і тому у суді не зміг пояснити доцільність передачі 15 тис. доларів США. Також суддя зробила висновок, що він часто плутався щодо дат, сум грошей і фактичних обставин.

У журналі реєстрації актів перевірок ГУ ДПС у Вінницькій області є запис від 25. 09. 2019 р. про реєстрацію акту щодо результатів проведеної планової виїзної документальної перевірки ТОВ «Виробник Агро». За результатами перевірки нараховано близько 250 тис. грн. штрафних санкцій. Записи в журналі зроблені у порядковій відповідності та хронології у порівняні із іншими записами, що виключає, на думку судді, їх дописування в ці журнали після 21. 10. 2019 р., тобто дня затримання податківців.

Це, на думку Олени Бондарук, дає суду підстави зробити висновок про те, що показання заступника директора ТОВ «Виробник-Агро» не мають логічного пояснення. У заяві від 11. 10. 2019 р. представник компанії стверджував, що в кінці вересня 2019 р., приблизно 25. 09. 2019 р., у нього вимагали 15 тис. доларів за зменшення сум штрафних санкцій. Але з документів вбачається, що перевірка завершилася 25. 09. 2019 р. і акт перевірки того ж дня був зареєстрований у ГУ ДПС у Вінницькій області із зазначенням сум виявлених порушень.

Тому суддя Олена Бондарук постановила: заява про злочин і показання заявника в судовому засіданні не підтверджуються іншими зібраними доказами, які суд хоч і визнав недопустимими, однак дослідив з точки зору достовірності і достатності.

Довідка.

  • Олександр Герман у червні 2013 р. отримав призначення на посаду судді Теплицького районного суду строком на 5 років, згідно указу президента України Віктора Януковича, а у вересні 2019 р. отримав призначення на цю ж посаду до Теплицького районного суду згідно указу президента України Володимира Зеленського, з 2015 р. він – голова Теплицького районного суду.
  • Хмельничанка Олена Бондарук у серпні 2020 р. отримала призначення до Теплицького районного суду згідно указу президента України Володимира Зеленського, до призначення вона працювала помічником судді Хмельницького апеляційного суду.
  • Головний державний ревізор-інспектор главку ДПС у Вінницькій області Євген Кушнір у квітні 2021 р. став фігурантом скандалу і кримінального провадження щодо перешкоджання професійній діяльності журналістів. Про це повідомляла прес-служба ДБР. Прізвищ учасників інциденту у ДБР не називали, проте доже швидко стало відомо, що сутичка головного державного ревізора-інспектора Євгена Кушніра з журналістом телеканалу «2+2» Володимиром Тимофійчуком закінчилась отриманням журналістом тілесних ушкоджень та була пошкоджена робоча техніка. Попередньо у ДБР правопорушення кваліфікували за ч. 1 ст. 171 КК України (перешкоджання законній професійній діяльності журналісті). Чим закінчилась справа, достеменно невідомо.

Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *