8 грудня 2024 року Посольство США в Україні оприлюднило заяву, закликавши своїх громадян до підвищеної обережності через загрозу з боку росії. У повідомленні зазначено про зростаючий ризик ракетних і дронових атак, спрямованих на критично важливу цивільну інфраструктуру України. Дипломати наголосили на необхідності суворо дотримуватись рекомендацій українських служб безпеки, використовувати додаток «Повітряна тривога» для отримання оперативної інформації та заздалегідь визначити укриття для захисту під час сигналів тривоги.
В той же час, колишній посол України у США Валерій Чалий та голова правління Українського кризового медіа-центру в інтерв’ю журналістам заявив, що росія може готувати нову атаку з використанням експериментальної ракети «Орєшнік». На думку Чалого, ймовірний час удару – період з 10 по 19 грудня, а потенційними цілями можуть стати Київ або західні регіони України. Він також заявив, що раніше, 23 листопада, росіяни запускали таку ракету, але запуск вийшов невдалим. Цього разу Кремль може прагнути продемонструвати далекобійність своєї зброї, атакуючи території між Львовом та Ужгородом, щоб показати Європі здатність досягати віддалених цілей.
Чалий також не виключає сценарію демонстрації тактичного ядерного боєзаряду, що може бути використано як засіб тиску на США та Європу. За словами екс-посла, такі кроки спрямовані на посилення позицій Кремля в умовах міжнародного тиску та можливих змін у політичному ландшафті США.
У свою чергу український політолог Вадим Денисенко також вважає, що путін спробує знову вдарити по Україні «Орєшніком» найближчими днями,
«Путін не хоче просто зараз, з позиції слабкості, починати переговорний процес. І для нас реперною точкою того, що він буде далі робити на зовнішніх полях, буде 10−13 грудня, коли оголошено про те, що небо над їхнім полігоном з випробування балістичних ракет Капустин Яр буде закриватися», — зазначив Денисенко в ефірі Radio NV.
Посольство США раніше неодноразово публікувало попередження своїм громадянам, які знаходяться в Україні. У листопаді воно наголошувало на ризиках масованих атак, які можуть призвести до відключень електроенергії, втрати тепла та інших проблем. Того ж місяця через ризик великих атак Посольство США тимчасово закривало свої двері, але відновило роботу вже наступного дня, після удару 21 листопада 2024 року російським «Орєшніком» по Дніпру.
Нове попередження демонструє, що США володіють інформацією про потенційні удари та готують своїх громадян до можливих надзвичайних ситуацій. Що і не секрет, бо, згідно з Меморандумом про розуміння щодо сповіщень про пуски ракет, що є частиною пакету домовленостей у межах Договору про стратегічне скорочення озброєнь (СНО), росія зобов’язана попереджати США про плани запуску міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), як і США мають аналогічні зобов’язання щодо сповіщень до росії. Цей механізм сповіщень був закладений ще за часів холодної війни. У документі визначені ключові пункти, серед яких:
- Кожна зі сторін повинна повідомляти про підготовку та здійснення пусків баллистичних ракет, які відповідають вимогам щодо дальності та висоти польоту, зазначеним у пункті 4 Меморандуму.
- Якщо пуски плануються на дальність понад 500 км або висоту польоту понад 500 км, сторони повинні надіслати відповідне сповіщення.
- Повідомлення про підготовку до пуску повинно визначати стартове вікно, яке залишається чинним протягом чотирьох днів, починаючи з моменту, зазначеного у сповіщенні.
- Сповіщення про майбутній пуск можна надіслати не більше, ніж за 30 днів, але не менше 24 годин до початку зазначеного вікна.
Проте Вашингтон, схоже, знову обмежився лише заявою, уникаючи жорстких попереджень Кремлю щодо неприпустимості атак на цивільну інфраструктуру. Це підтверджує висновки експертів про дуже обережну позицію Заходу у протистоянні з рф.