СКАНДАЛ ЧЕРЕЗ ЗАГИБЕЛЬ БІЙЦІВ «ВІННИЦЬКОЇ» 59-ОЇ ОМПБр: ХТО ВИНЕН?

Війна Вінничина ЗСУ

У 59-й «вінницькій» окремій мотопіхотній бригаді ім. Якова Гандзюка (59-а ОМПБр) буде проведено перевірку для з’ясування обставин нещодавніх втрат серед особового складу.

«З метою перевірки ситуації в 59 окремій мотопіхотній бригаді імені Якова Гандзюка та з’ясування обставин нещодавніх втрат серед особового складу, головнокомандувачем ЗС України прийнято рішення щодо виїзду в зону відповідальності з’єднання комплексної робочої групи на чолі з начальником Військової служби правопорядку ЗС України»,йдеться у повідомленні, яке з’явилось на офіційній сторінці Генерального штабу ЗСУ 15 липня 2024 р.

Контекст

14 липня 2024 р. парамедикиня Катерина Поліщук з позивним «Пташка», яка боронила «Азовсталь» в Маріуполі й була в російському полоні, на власній сторінці у Facebook закликала президента України Володимира Зеленського провести службове розслідування щодо дій командира 59-ї окремої мотопіхотної бригади Богдана Шевчука.

Як зазначила Поліщук, більше року вона перебувала в зоні ведення бойових дій пліч-о-пліч з 59-ю ОМПБр ім. Якова Гандзюка. За час співпраці командували бригадою Вадим Сухаревський та Максим Стеценко.

«Але в зв’язку з «геніальними» посадовими рішеннями та родинними зв’язками вищого військового керівництва з Шевчуком Богданом Володимировичем, останнього було призначено на посаду кбр 59-ї ОМПБр з квітня 2024 року», — зазначила вона.

Оскільки тисячі військовослужбовців досі залишаються виконувати бойові завдання в зоні ведення бойових дій під керівництвом Шевчука, Поліщук закликала Зеленського звернути увагу та провести службову перевірку «за фактами злочинних наказів, свідомої недбалості, нехтування життям та здоров’ям особового складу, дії, що призвели до гибелі великої кількості військовослужбовців, в тому числі і з високих керівних посад, егоїзм, сліпий кар’єризм, усунення всіх «незгодних» командирів, пригнічення бойового духу та приниження особового складу повною байдужістю до основної мети військовослужбовців та його, як командира у війні з ворогом».

«Через нелюдське та непрофесійне ставлення Шевчука я змушена припинити співпрацю з цією славнозвісною бригадою, та не всі мають таку можливість — опиратись злочинним наказам, які спрямовані виключно на здобування додаткових зірочок цією людиною. Прошу вжити заходів та усунути від прийняття важливих військових рішень людей, які не зацікавлені у збереженні особового складу, виконанні завдань та перемозі. Військова честь та честь офіцера – не пусті слова. Принаймні такими вони не повинні бути», — наголосила «Пташка».

На початку липня журналіст Юрій Бутусов на власній сторінці у Facebook теж закликав звільнити командира 59-ю ОМПБр Шевчука через брак досвіду.

Юрій Бутусов заявляв, що через некомпетентність Богдана Шевчука є загроза втрати Красногорівки у Донецькій області. За інформацією журналіста, бої йдуть вже у самому місті, ворог просувається, і стає реальною повна втрата міста.

«Я не знайомий з Богданом Шевчуком (не плутати з Русланом Шевчуком – одним з найбільш компетентних командирів ЗСУ, комбригом 58-ї бригади), але я добре знайомий з 59-ю бригадою та бійцями та командирами, які воюють у Красногорівці, які дають зворотній зв’язок щодо рішень комбрига Б. Шевчука», – писав Бутусов.

За словами журналіста, комбриг 59 бригади – молода енергійна людина, рівень управління якого відповідає посаді командира роти, можливо батальйону. Богдан Шевчук сам керує «куди кому стріляти та куди кому літати, сам ставить завдання командирам гармат та операторам мавіків, сам малює де яку СПШку треба тримати до останнього у якій посадці».

«Сидячи у штабі перед картою, і навіть не знаючи свій передній край, бо фронт великий і за усім самому не услідкуєш. Думаю, не біда та не провина Богдана Шевчука, що у нашій армії керівники часто призначають на високі посади зручних офіцерів, які навчились добре доповідати, але не встигли набути відповідного командного досвіду та компетенцій. Це біда та життя підлеглих, які змушені виконувати необдумані накази. Призначення Шевчука на 59-ку, після того як нею командував Вадим Сухаревський – відповідальність керівництва ЗСУ. Здається, за стільки місяців вже можна було б розібратись з рівнем призначеного комбрига, та виправити помилку, відправити людину служити далі на посаду, яку він справді може потягнути, а на бригаду призначити людей вже з готовим життєвим та бойовим досвідом. У нас купа досвідчених комбригів у тилу, навіщо призначати тих, хто не готовий і з кого навіть не спитаєш, бо він щиро не розуміє?», – наголошував Бутусов.

Журналіст зазначав, що обстановка у Красногорівці критична, ворог має перевагу. На думку Бутусова, втрата Красногорівки може вдарити по кар’єрі самого Сирського.

«Чому не вживаються заходи для посилення управління 59-ю бригадою та взагалі напрямком Красногорівка-Карлівка шляхом призначення відповідальних та компетентних командирів? Чому багатьох досвідчених комбригів після нещодавнього випуску з університету оборони засунули на пусті тилові посади, а оборону такого важливого великого міста довірили молодій людині, яка ще не встигла навчитись? У нас багато міст та багато військ для таких тренінгів на живих людях?», – запитував Бутусов.

Журналіст закликав Сирського особисто звернути увагу на обстановку та незадовільний рівень управління бойовими діями у Красногорівці та зокрема у 59-й бригаді, і вжити таких рішень, як було вжито для розгрому російського наступу на Харківщині.

У 59-ій окремій мотопіхотній бригаді ЗСУ ім. Якова Гандзюка зреагували лише на заяви парамедикині Катерини Поліщук. Офіцер 59-ої ОМПБр Сергій Цехоцький відповідний коментар дав виданню «Громадське».

Сергій Цехоцький, зокрема, заявив, що Катерина Поліщук не служила у бригаді, а співпрацювала з нею як волонтерка.

«Робити висновки та давати оцінку роботі будь-якого командира, це зовсім неправильно. Для цього треба мати певну освіту, знання і так далі. А давати оцінку, бо хтось щось десь сказав… Наша бригада на цьому напрямку тримає цю інтенсивну оборону місяцями, практично не здавши позиції. Є втрати, на жаль, ми це дуже боляче переносимо. Щоб казати про те, що той командир хороший, а той поганий, треба мати якісь підстави», — зазначив Цехоцький.

За його словами, якби він став свідком того, що описувала «Пташка», точно відреагував би на це, оскільки має на це право, відповідні знання та досвід.

Сергій Цехоцький також стверджував, що їх командир, попри свій молодий вік, «зі шкіри пнеться», щоб щось зробити та забезпечити.

«Він весь час в русі, не сидить в штабі просто, він їздить по підрозділах там і так далі. Це реально боляче, б’є по моральному духу, і взагалі таке не можна виносити на простір», — заявив офіцер 59-ої ОМПБр.

1 thought on “СКАНДАЛ ЧЕРЕЗ ЗАГИБЕЛЬ БІЙЦІВ «ВІННИЦЬКОЇ» 59-ОЇ ОМПБр: ХТО ВИНЕН?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *