Під час нещодавньої наради в Кабінеті Міністрів України під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля було ухвалене рішення про фактичну ліквідацію Офісу Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Відповідну постанову офіційно не оприлюднено, але інформацію про це підтвердив сам Уповноважений Олег Котенко на своїй сторінці в соцмережах, заявивши, що подасть у відставку через передачу його повноважень іншим відомствам.
«Вчора на засіданні Кабінету Міністрів внесено зміни до переліку повноважень Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Так, перемовини з країною-агресором про повернення тіл, передано Координаційному штабу з питань поводження з військовополоненими. Діяльність пошукових груп буде у віданні Генштабу ЗСУ. Роботу з Єдиним реєстром зниклих безвісти відтепер доручено Міністерству внутрішніх справ», – повідомив Котенко.
За словами Уповноваженого, наразі він перебуває у відрядженні на звільнених територіях Донецької області. Після повернення подасть заяву про відставку. З дати затвердження заяви допомога членам сімей зниклих безвісти буде продовжуватись його командою у форматі громадської роботи. Як і раніше, кожен може звернутися туди зі своєю проблемою.

Історія питання.
У квітні 2022 р. Кабінет Міністрів створив в Міністерстві реінтеграції посаду Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, а також його Офіс. Уповноважений став посадовою особою Мінреінтеграції з обов’язками щодо координації розшуку зниклих та вирішення інших пов’язаних з цим питань відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин». Уповноважений підпорядкований віце-прем’єр-міністрові України – Міністру з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
20 травня 2022 р. Уповноваженим з питань зниклих безвісти було призначено Олега Котенка, який вже мав досвід такої роботи. В 2014 р. чоловік очолив Громадську організацію «Група «Патріот»». Окрім обміну полонених, її фахівці займалися й розшуком зниклих безвісті військовослужбовців ЗСУ. За увесь час діяльності ГО «Група «Патріот»» вдалося звільнити близько 300 осіб. Крім того, Олег Котенко був активним учасником Революції Гідності та бойових дій в зоні АТО. З початку широкомасштабного вторгнення Росії також пішов на захист української держави у Київській області.
За результатами звіту уповноваженого з питань зниклих безвісти за 2022 р., Офіс організував 16 передач тіл загиблих, повернувши 869 тіл; створив 7 груп для пошуку тіл, речей і документів загиблих людей, які здійснили понад 50 виїздів на раніше окуповані території та провели ексгумацію більш як 700 тіл, речей і документів; розшукав та повернув для поховання понад 3000 тіл загиблих із зон бойових зіткнень. Всього було розпочато близько 14 тисяч справ із розшуку зниклих безвісти осіб.
У травні 2023 р. в Україні був запроваджений Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. На цей час офіційно підтверджено приблизно 23 тис. осіб, які вважаються зниклими безвісти через воєнні дії.
Журналістка Тетяна Ніколаєнко припускає, що мета урядового дезавуювання посади Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин — розв’язати проблему з обіцяними родичам виплатами.
«З одного боку, влада так вирішує для себе нерозв’язну проблему, яку сама створила, пообіцявши мільйонні виплати. Але з іншого — своїми руками підігріває собі пекельний казан людського гніву», — підсумовує Ніколаєнко.