ЕНЕРГЕТИЧНА МЕДІАФРЕНІЯ: ЧИ ВІРИТИ УРЯДОВЦЯМ ЩОДО СТАБІЛІЗАЦІЇ СИТУАЦІЇ З ВІДКЛЮЧЕННЯМ СВІТЛА?

Економіка Війна Україна

Зусиллями влади Україна все більше перетворюється на майданчик якоїсь інформаційної шизофренії стосовно енергетики. Ось, наприклад, 30 липня 2024 р. майже одночасно з’являються дві новини. Спочатку про звільнення двох ключових посадовців у енергетичному секторі, а потім – експрес-звіт від прем’єр-міністра Дениса Шмигаля про стабілізацію ситуації в енергетиці. І якось воно «не клеїться» до купи. Якщо урядовий «енергетичний штаб» зумів стабілізувати енергетику, навіщо звільнювати успішних менеджерів? І це усе на фоні очільника Міненерго Германа Галущенка, якого ніхто чомусь не звільняє попри те, що його було викрито на відвертій брехні.

Кадровий пінг-понг

Про звільнення першого заступника міністра енергетики Юрія Власенка та голови Державної інспекції з енергетичного нагляду України Руслана Слободяна першим повідомив представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук.

Тільки Мельничук «забув» зауважити, що Кабмін однією рукою звільнив двох достойників, а другою тут їх же призначив членами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Пресс-служба НКРЕКП з цього приводу навіть розразилася вітанням, припіднявши завісу над кадровим пінг-понгом. Виявляється, свіжепризначені члени НКРЕКП «були відібрані за результатами конкурсного відбору як такі, що отримали вищий рейтинг та пройшли спецперевірку».

На жаль, радість прес-служби НКРЕКП також була вибірковою, бо прес-служба теж «забула» нагадати про третього фіналіста конкурсу НКРЕКП – Максима Немчинова.

«Забудькуватість» речників НКРЕКП пояснюється просто. Поки Немчинов «отримував вищий рейтинг» (за набраними балами він став другим на конкурсі) та успішно «проходив спецперевірку», Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) не менш успішно оголосили йому про підозру у завданні майже 12 млн. грн. збитків державному енерговиробнику в умовах енергетичної кризи, викликаною повномасштабною агресією рф (ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 364 КК України).

Окрім екс-заступника (з липня 2020 р. по грудень 2021 р.) міністра енергетики Немчинова фігурантами розслідування щодо махінацій в енергетиці стали екс-директор держпідприємства «Укрвугілля» Михайло Волошин та екс-нардеп (2012-2014рр.) від Партії регіонів Володимир Вечерко (зять одного із стовпів «донецького клану» Юхима Звягільського).

«За даними слідства, наприкінці липня 2022 р. через воєнні дії ринок вугілля в Україні був обмежений. З метою сталого проходження опалювального сезону 2022/2023 Кабінет міністрів України зобов’язав ДП «Укрвугілля» постачати енергоносій визначеним виробникам електричної енергії, зокрема державному ПАТ «Центренерго», –повідомляли у НАБУ.

Проте попри обмеження Вечерко, він же власник ТОВ «Інтербіс», змовився з Немчиновим та схилив Волошина продавати вугілля саме його компанії. При цьому компанія мала 50 млн. грн. заборгованості перед «Укрвугіллям». В результаті «Інтербіс» отримав від державної компанії 24 тис. тон вугілля та перепродав його з надлишком у майже 20 млн. грн.

«Водночас ПАТ «Центренерго» недоотримало 12,5 тис. тон вугілля та було змушене викупити його у  жовтні 2022 р. за значно вищою ціною, переплативши майже 12 млн. грн», – підсумували у НАБУ.

Оптиміст Шмигаль

Але незважаючи відверте мародерство під час війни, прем’єр-міністр Денис Шмігаль звітував про стабілізацію в енергетиці.

«Завчасно завершення ремонтів на двох блоках атомних станцій і зниження температури повітря ситуація в енергетиці стабілізувалася», – запевнив Денис Шмігаль.

Прем’єр-міністр наголосив, що підготовка до осінньо-зимового періоду та розвиток альтернативних джерел генерації в країні продовжується і вже запустили програми державної підтримки побудови розподіленої генерації.

За словами Шмигаля, є перші приклади кредитування бізнесу та фізичних осіб щодо посилення енергетичної стійкості. Прем’єр також нагадав, що президент Зеленський підписав закон про зняття ввізного мита та ПДВ для енергообладнання: з 27 липня 2024 р. закон набув чинності. Тепер у пільговому режимі громадяни та бізнес можуть завозити електрогенератори, інвертори, акумулятори, зарядні станції.

Брехун Галущенко

Але є велике питання щодо довіри до оптимізму прем’єр-міністра. Нещодавно  Міністр енергетики Герман Галущенко був викритий українськими та закордонними експертами у тотальній брехні.

Хронологія подій:

  • 16 липня 2024 р. директор «Центру досліджень енергетики» Олександр Харченко повідомив про те, що на Південноукраїнської АЕС згоріли два трансформатори струму і через це відбулося відключення з мережі одного з атомних реакторів і декількох ліній мережі «Укренерго».
  • 19 липня 2024 р. міністр енергетики Герман Галущенко під час години запитань до уряду у Верховній Раді заявив, що інформація про аварію на Південноукраїнської АЕС – фейки і російські ІПСО.
  • 25 липня 2024 р. нардеп від фракції «Голос» Ярослав Железняк опублікував відповідь НЕК «Укренерго». Депутат вирішив перевірити заяву Галущенка і надіслав депутатський запит системному оператору, йому відповіли: аварія дійсно мала місце о 23:58 15 липня 2024 р. і була усунута ввечері наступного дня – 16 липня. Після цього Ярослав Железняк поставив питання: чому Герман Галущенко сказав неправду – або міністр не орієнтується, що відбувається в енергетиці, або він свідомо приховує недбалість та некомпетентність керівництва не чужого йому «Енергоатома».
  • 25 липня 2024 р., вже після опублікованої нардепом Железняком відповіді НЕК «Укренерго», на офіційній сторінці у Фейсбуці Міністерство енергетики України знову наголосило, що всі АЕС на підконтрольній території працюють у штатному режимі, а інформація про аварію на Південноукраїнській АЕС – поширений російською пропагандою фейк.
  • 26 липня 2024 р. Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) підтвердило, що один енергоблок Південноукраїнської АЕС зупиняв роботу через проблему з трансформатором.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *