На Вінниччині за 19 млн. гривень замовили ремонт шкільного укриття з низькими зарплатами будівельників, але з високими цінами будматеріалів. Про це пише видання «Наші гроші», яке спеціалізується на аналізі держзакупівель та виявленні можливих зловживань.
Комунальна установа «Центр з фінансового обслуговування закладів освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури і туризму» Станіславчицької сільської ради Жмеринського району Вінницької області 18 лютого 2025 року за результатами тендеру замовила ТОВ «Хмільницька будівельна компанія» капітальний ремонт протирадіаційного укриття за 19,49 млн. гривень. Фірма до кінця 2026 року має відремонтувати підвал опорної школи Станіславчицької сільської ради на 310 учнів, який використовується як укриття. Роботи включають зведення залізобетонних стін, облаштування вентиляційних камер і фундаментів під обладнання, прокладання інженерних мереж, встановлення захисних та протипожежних дверей, а також підлог і пандусу для маломобільних груп. Після коригування проекту додали утеплення стін і асфальтобетонне вимощення, що значно збільшило вартість будівництва, проект якого розробило ТОВ «ВінГід Інжиніринг», а експертизу провело ТОВ «Вінстратегіябудекспертиза».
Детальний аналіз кошторисної документації журналістів видання «Наші гроші» виявив значне завищення цін на будівельні матеріали та роботи. Зокрема, ціна на непластифіковану полівінілацетатну дисперсію у кошторисі складає 288 гривень/кг (ринкова ціна 113-175 гривень/кг). Аналогічно завищені ціни на гарячекатану арматурну сталь (53 880 гривень/тонна проти ринкової 33 650-35 389 гривень/тонна), бетон марки В30 класу міцності М400 (4 329 гривень/кубічний метр проти 2 650-3 903 гривень/кубічний метр), керамічну цеглу марки М100 (10,08 гривень/штука проти 6,00-7,25 гривень/штука), вентилятори з рекуперацією тепла ЕРВ 72-3 та ЕРВ 72-2 (конкретні ціни не вказані, але є значне перевищення), геомембрану з високої щільності поліетилену високого тиску (HDPE) (399,60 гривень/квадратний метр проти 63-145 гривень/квадратний метр), декоративну акрилову штукатурку AURA Luxpro Mosaik S149 (252 гривень/кілограм проти 159-166 гривень/кілограм) та протизламні двері (133 тисячі гривень/штука проти 74-129 тисяч гривень/штука). Варто також зазначити, що кошторис передбачає середню зарплату робітника в розмірі 13 708 гривень, що значно нижче середньої зарплати у Вінницькій області (21 699 гривень за даними Пенсійного фонду та 24 000 гривень за вакансіями на Work.ua).
У тендері взяли участь п’ять компаній. Найдешевша пропозиція від ТОВ «Жмеринський райкомунсервіс» у розмірі 19,36 млн. гривень була відхилена через відсутність підпису кваліфікованого електронного підпису (КЕП) та наказу про антикорупційну програму. Таким чином, переможцем стало ТОВ «Хмільницька будівельна компанія», чия пропозиція була дорожчою на 130 тисяч гривень. Конкурентами були ТОВ «Будівельно-інвестиційна група «Атлант», ТОВ «Універсал Буд-2020» та ТОВ «ЖК–Гарант». Державна аудиторська служба вже розпочала перевірку тендеру на предмет виявлених ознак порушення законодавства.
Власником ТОВ «Хмільницька будівельна компанія» є Наірі Бзнуні з Вінниччини. В одному будинку з цією фірмою зареєстроване ТОВ «Арамазд Індустрія», яким володіє та керує Арбак Бзнуні. З 2016 року ТОВ «Хмільницька будівельна компанія» отримало підрядів на загальну суму 299,73 млн. гривень.
За інформацією «Ми Вінниччини», «Хмільницька будівельна компанія» не раз потрапляла в поле зору правоохоронців. Так, фірма засвітилася у кримінальному провадженні за ч. 3 ст. 191 КК України, в рамках якого розслідувалось розкрадання бюджетних коштів під час капітального ремонту дорожнього покриття на вулиці Жовтневій у селищі Літин. Замовником виступала Літинська селищна рада, а гроші, звісно, були платників податків. Та це не єдиний прояв цікавість правоохоронців до компанії: інше кримінальне провадження, кваліфіковане за ч. 2 ст. 191 КК України, було пов’язане з ремонтом доріг у місті Хмільнику. Схоже, асфальт для цієї фірми — не просто покриття, а справжня золота жила. Чим закінчилися розслідування цих справ, — невідомо.
Дані аналітичної платформи YouControl також додають пікантності до портрета компанії. Її власник Наірі Бзнуні донедавна сам керував фірмою. Але нещодавно крісло директора посів Юрій Прокопович, чиї ПІБ збігаються з даними депутата Хмільницької міськради від партії «За Майбутне». У попередньому скликанні Прокопович представляв «Громадський рух «Народний контроль» у тій же раді, а ще раніше очолював місцевий осередок «Партії промисловців і підприємців України». Крім цього депутат Прокопович керував комунальними підприємствами «Хмільниккомунсервіс» і «Хмільницька ЖЕК». Та комунальну кар’єру перервав Хмільницький міськрайонний суд, який визнав його винним у корупційних правопорушеннях за ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП. Відтоді Прокопович — фігурант держреєстру корупціонерів. Дружина Юрія, Ольга Прокопович, обіймає посаду начальника загального відділу Хмільницької міськради.