У липні усю Вінницю сколихнула трагічна загибель 20-річного вінничанина Романа Борисюка у Києві через обрив тросу на так званій «тарзанці». Але, виявляється, щоб загинути, заплативши за це гроші, не треба їхати у столицю, вишукуючи там зіплайн. Недобросовісних підприємців, які надають послуги атракціонів та розваг, наражаючи життя своїх клієнтів на смертельну небезпеку, можна знайти і у Вінниці. Мова про ретро-теплоходи або катери «Ляля Ратушна» та «М. І. Пирогов», які вже більше півстоліття пропонують вінничанам і гостям обласної столиці «отримати незабутні враження» під час огляду «мальовничих берегів Південного Бугу». Тільки людям не кажуть про головне: кожна прогулянка на старих посудинах, експлуатація яких і у 2023 р., і цьогоріч фактично заборонена, може стати подорожжю в один кінець – на дно. Правоохоронці разом з перевіряючими-контролерами забігають потім, коли, не дай боже, трапиться лихо. І будуть довго з’ясовувати, хто ж винен у трагедії. А поки смажений півень не клюне у одне місце, – усім начхати.
Отримавши інформацію про великі негаразди із дотриманням норм безпеки під час експлуатації теплоходів «Ляля Ратушна» та «М. І. Пирогов», «Ми Вінничани» звернулися з відповідним інформаційним запитом у Державну службу морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України. Ця служба була утворена у 2017 р., вона реалізує державну політику у сферах морського та внутрішнього водного транспорту та судноплавства, в тому числі здійснює державний нагляд. Вінниччиною опікується структурний підрозділ Держслужби водного транспорту – Черкаське міжрегіональне управління.
Відповідь судноплавної адміністрації, чесно кажучи, шокувала. Підприємець Олег Нечіпайло, зафрахтувавший теплоходи «Ляля Ратушна» і «М. І. Пирогов», вже котрий рік поспіль заробляє на любителях водних вояжів, порушуючи усі мислимі та немислимі норми безпеки судноплавства. І ніхто його зупинити не може.

Державна служба морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України повідомила:
- За інформацією держпідприємства «Класифікаційне товариство «Регістр судноплавства України» теплоходи «Ляля Ратушна» і «М. І. Пирогов» ще в 2019 р. втратили клас у регістрі судноплавства з причини непред’явлення суден до огляду у визначений термін в межах 6-12 місяців.
- У червні 2023 р. Черкаським міжрегіональним управлінням Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України під час перевірки на відповідність вимогам безпеки судноплавства суден «Ляля Ратушна» та «М. І. Пирогов» виявлено відсутність чинних суднових документів, а саме: свідоцтва про придатність судна до плавання та класифікаційного свідоцтва, в результаті чого було складено приписи щодо заборони експлуатації суден.
- Судна «Ляля Ратушна» та «М. І. Пирогов» є державною власністю, вони зафрахтовані вінницьким підприємцем Олегом Нечіпайлом. Згідно з договором фрахту, на фрахтувальника покладено обов’язок утримувати судна у гарному робочому стані і мати класифікаційні документи на них з чинним терміном дії.
- У серпні 2023 р. на Сабарівському водосховищі Черкаським міжрегіональним управлінням Адміністрації судноплавства було запротокольовано вихід у рейс судна «М. І. Пирогов» з пасажирами на борту без чинних суднових документів. До ФОП Нечіпайла застосовано адміністративно-господарське стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51 тис. грн. Штраф сплачено у вересні 2023 р.
- У серпні 2023 р. за невиконання припису про заборону експлуатації судна «М. І. Пирогов», що створює загрозу життю та здоров’ю людей, Олега Нечіпайла було притягнуто до адміністративної відповідальності за невиконання законних вимог посадових осіб органів морського і річкового транспорту (ст. 188-15 КУпАП).
- У червні 2024 р. на Сабарівському водосховищі було повторно зафіксовано вихід у рейс судна «М. І. Пирогов» з пасажирами на борту без чинних суднових документів. До ФОП Нечіпайла знову було застосовано адміністративно-господарське стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51 тис. грн. Штраф був сплачений у липні 2024 р.
- У грудні 2023 р. судна «Ляля Ратушна» та «М. І. Пирогов» повторно оглядались Черкаським міжрегіональним управлінням Адміністрації судноплавства. За результатом оглядів встановлено, що недоліки не були усунуті. Окрім того, стосовно Олега Нечіпайла було винесено дві постанови про адміністративне правопорушення за ст. 188-15 КУпАП. Термін усунення виявлених порушень та недоліків для безпечної експлуатації суден встановлено до 15 жовтня 2024 р.



Крім того, Адміністрація судноплавства повідомила, що не надавала адміністративних послуг ФОП Нечіпайлу щодо тимчасової реєстрації суден «Ляля Ратушна» та «М. І. Пирогов» у Державному судновому реєстрі України на підставі договорів по їх фрахтуванню. Також, в Адміністрації судноплавства, відсутня інформація щодо передачі ФОП Нечіпайлом цих суден в суборенду чи субфрахтування третім особам.

Тобто, калькуляція круїзного річкового бізнесу по-вінницькі зрозуміла. Ну, піймають тебе раз чи два на рік. Ну, заплатиш 51 тис. грн., чи двічі по стільки ж. А теплохід з пристані «Вінниця», що під центральним мостом, на вихідних відправляється щогодини. А в будні дні — кожні дві години. Курсують катери з 10:00 до 20:00. Минулого року прогулянка тривала 45 хвилин, після чого теплохід швартувався на пристані «Сабарів», де пасажири після прогулянки у лісі могли повернутися назад цим або наступним теплоходом. У 2024 р. теплохід на пристані «Сабарів» не швартується, тому річна прогулянка триває 80 хвилин і квиток купується одразу в обидві сторони. Навігація триває з травня до пізньої осені. Загалом, за будь-якого розкладу в збитку не залишишся…
А щодо шансів старих суден затонути разом з пасажирами, – лише неналежним технічним станом теплоходів справа не вичерпується. У липні 2024 р. патрульна поліція Вінниччини у капітана одного із пасажирських суден під час перевезення пасажирів виявила ознаки алкогольного сп’яніння. Так що, смертельний екстрим на воді майже гарантується. Тільки пасажири про це не здогадуються.

Історія питання
У радянські часи пристань «Вінниця» належала «Українському міжгалузевому державному об’єднанню річкового флоту», яке у 1992-1993 рр. приватизували та перетворили в акціонерне товариство «Київський річковий порт». Під час приватизації пристань «Вінниця» була відсутня у переліку приватизованих об’єктів, але акціонери «Київського річкового порту» користувалися нею, наче власністю. Ще у лютому 2013 р. прокуратура домоглася у Господарському суді повернення пристані у державну власність. Це рішення роками не виконувалось. Більш того, у 2015 р. «Київський річковий порт» перейшов під контроль бізнес-структур одіозного депутата Верховної Ради Нестора Шуфрича та очільника держкомітету з питань регуляторної політики та підприємництва за часів президентства Януковича Михайла Бродського. І вінничани разом з гостями обласної столиці, оплачуючи прогулянки теплоходами «М. І. Пирогов» та «Ляля Ратушна», поповнювали кишені двох столичних ньюзмейкерів.
В свою чергу Вінницька міськрада вела багаторічну тяжбу за повернення земельної ділянки площею 79 соток, яку займає пристань «Вінниця» і яку ще у 2003 р. сама ж міськрада віддала на 25 років у оренду «Київському річковому порту». У комунальну власність також хотіли забрати будівлі і споруди пристані разом з річковими суднами (у тому числі і теплоходи «М. І. Пирогов» та «Ляля Ратушна»). Але це окрема історія. Станом на 11 лютого 2021 р. у Державному судновому реєстрі України пасажирські судна «Ляля Ратушна» (АРС-177) та «М. І. Пирогов» (АРС-178) були зареєстровані, як державна власність, їх власником є державне підприємство «Адміністрація річкових портів». Обидва теплоходи місткістю 150 пасажирів довжиною 24,8 м, шириною 4,8 м та висотою борту 1,4 м були побудовані у Білорусі у 1965р., це радянський проект 544.
У вересні-жовтні 2021 р. «Адміністрація річкових портів» провела аукціон з передачі «Лялі Ратушної» та «М. І. Пирогова» у бербоут-чартер (фрахтування судна без екіпажу) на 5 років з однаковою річною ставкою фрахтування – 76 665 грн. Єдиним учасником і переможцем обох аукціонів став підприємець з Вінниці Олег Нечіпайло.
Ціни на прогулянки по річці Південний Буг на катерах-теплоходах «М. І. Пирогов» та «Ляля Ратушна»:
2023 р. (в одну сторону) | 2024 р. (в обидві сторони) | |
Дорослий | 100 грн. | 250 грн. |
Дитячий (від шести до десяти років) | 80 грн. | 200 грн. |
Для студентів та учнів | 90 грн. | 220 грн. |
Діти до п’яти років | безкоштовно | безкоштовно |