ЯК У ГРОМАДИ ВКРАСТИ МІЛЬЯРД: МАЙСТЕР-КЛАС ВІД «СТРАТЕГІВ» ГРОЙСМАНА І ЗАБУДОВНИКА ГІРЕНКА

Боротьба з корупцією Аналітика Будівництво Вінниця Вінничина Оборудки

15 років влада приховувала земельну ділянку від громади. Для військовослужбовців, медиків та вчителів землі як не було, так і немає. Навіть після початку кривавої війни, коли тисячі жителів громади заплатили за незалежність нашої землі власною кров’ю. Та кому насправді потрібна земля – вирішувати зовсім не людям. Саме зараз влада Якушинецької громади разом із Гройсманом планують втілити масштабну схему по викраденню у людей земельної ділянки площею 36 га. А в грошовому еквіваленті за найнижчою ціною на землю у даному районі – це 1,4 мільярда гривень.

Якушинецька територіальна громада вже прославилась на всю Україну сотнями ДТП, які відбуваються через те, що немає світлофору у новому житловому мікрорайоні села Зарванці, хоч це одна з найбагатших громад області. А все тому, що «мудрі» архітектори Якушинецької ТГ не передбачили інфраструктури для жителів нового мікрорайону. Люди гинуть, а забудовники та голова громади розказують, що не можуть знайти кошти на світлофор. Та виявляється, що вони ті кошти навіть і не шукали, бо, як ми бачимо, маючи земельну ділянку вартістю у мільярд, громада дарує її майже безкоштовно соратнику та бізнес-партнеру Гройсмана – забудовнику Гіренку. А людям і далі «плетуть» казки про комфорт із забудовою нового елітного мікрорайону «Озерний» (попередня назва), який так само як і мікрорайон «Поділля» та і мікрорайон «Академічний» забудовує Гіренко.

Та от тільки в цей раз чергова афера Гройсмана світить голові громади та всім депутатам реальним строком за фактичне викрадення земельної ділянки вартістю у мільярд.

Ви ж тільки подивіться, люди, йде страшна війна. Ми прощаємось із кращими синами та доньками нашої нації. Окупанти нищать нашу інфраструктуру. Десятки сіл та міст стерті із лиця землі, а у нас під носом у Якушинцях відбувається відкрита дерибанщина землі. Одному – все, іншим – війна. Все б нічого, та цими іншими є наші захисники, які щодня боронять нас від ворога. Логічним було б дорогоцінну землю розділити між захисниками та їхніми сім’ями. Або продати на аукціоні за мільярд гривень, та так щоб кошти дійсно пішли у бюджет громади. Видно, на це не спроможний ані голова ТГ, ані депутати?!

Шокуюче викриття злочинної схеми – читайте далі. Оперуємо тільки фактами, а висновки робіть самі.

Є така фірма

Сільськогосподарське ТОВ «Марвін» поповнило бізнес-імперію Тимофія Гіренко у 2004 р. Його бенефіціари – ті ж люди, що є засновниками усіх інших фірм найбільшого забудовника Вінниччини, починаючи з концерну «Поділля», закінчуючи ТОВ «Подільська родзинка», – сам Гіренко та його дружина Галина. «Прописаний» «Марвін» там же, де і решта імперії – у Вінниці на вул. Зодчих, 24.

Навряд чи планували двадцять років тому Гіренки займатися сільським господарствому у Зарванцях, тому їх аграрне ТОВ «Марвін» дуже швидко перетворилось на шапку, яку поклали на сидіння у автобусі, мовляв, місце зайняте. Тільки «Марвін» «поклали» на чималий шмат землі, яку з часом запланували привласнити за копійки під будівництво цілого житлового мікрорайону та отримання на цьому надприбутків. Тому фірмою, яка незважаючи на регулярну фінансову звітність має ознаки фіктивності, завжди керували специфічні кадри. З 2006 по 2013 рр. її очолював не потребуючий зайвих рекомендацій Андрій Красніцький, син екс-директора науково-виробничого центру «Соя» академії аграрних наук Володимира Красніцького, котрий, у свою чергу, був помічником екс-глави Вінницької облради (2006-2010 рр.) та двічі нардепа (з 2012 по 2019 рр.) Григорія Заболотного. Родина Красніцьких, декларуючи шалені кошти і таку ж кількість рухомого та нерухомого майна, через низку власних фірм мала безпосереднє відношення до «вирішення земельних питань» радикальними методами. Зокрема, одна з юридичних фірм Красніцького-молодшого супроводжувала «експропріацію» 517 га землі у Агрономічної сільради «руками» Вінницького аграрного вишу. Свого часу «тітушки» Красніцького під патронатом «орлів» сумновідомого екс-очільника ГУНП Вінниччини генерала Юрія Педоса два тижні «пресували», не випускаючи з офісу, Олену Гур’євську разом з донькою, зятем та двома охоронцями, аби бізнесменка продала своє підприємство…

Останні десять років ТОВ «Марвін» очолює Павло Дончук, який у 2017 р. без «відриву від виробництва», як ФОП, здійснював технагляд за будівництвом ПП «Сучасні будівельні технології-12» водогону у Гайсині на суму 1,26 млн. грн. «Нагляд» закінчився відкритою у березні 2021 р. кримінальною справою по обвинуваченню Дончука разом з директором фірми-підрядника у привласненні майна шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах групою осіб (ч. 4 ст. 191 КК України) та у службовому підробленні (ч. 1 ст. 366 КК України). Але для обох усе закінчилось хеппі-ендом – у травні 2022 р. Вінницький міськсуд кримінальну справу закрив у зв`язку із закінченням строку досудового розслідування.

Під прикриттям сільгоспвиробництва

Ще у березні 1994 р. Вінницька райрада земельну ділянку загальною площею 46,6 га на території Якушинецької сільради надала під колективні городи з розрахунку по 0,03 га на ділянку без права посадки багаторічних насаджень. 767 ділянок призначалися для інвалідів війни, праці, учасників ліквідації на Чорнобильській АЕС і т. д. Але звісно, ці ділянки у власність не отримав ніхто. Як ніхто і не побачив світлофора, як ніхто і не побачив довгоочікувану школу. Бо є люди, яким це набагато потрібніше, наприклад, Гройсман і його соратник Гіренко. Доларові мультимільйонери, які зараз сидять за кордоном і тільки й думають скільки ще можна з Вінниччини урвати дивідендів.

У кінці 2007 р. розпорядженням голови Вінницької райдержадміністрації щодо вже зайнятої під городами землі було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на відведення в оренду ТОВ «Марвін» 41,9 га для ведення підсобного сільського господарства. Тобто для засіву поля кукурудзою, пшеницею чи будь-яким іншим зерном.

Та дива не сталось. Як стояли чагарники, так вони і залишились. От тільки земля вже стала належати можновладцям. З перспективою – забудувати її та продати, як найдорожче.

У березні 2009 р., згідно з розпорядженням голови Вінницької райдержадміністрації, «Марвін» отримав у оренду терміном на 49 років 37,8006 га, в тому числі 33,3126 га земель сільськогосподарського призначення та 4,4880 га земель історико-культурного призначення.

Хист вчасно «перевзутись»: хто такий Гіренко?

Розпорядження про передачу в оренду фірмі Гіренка землі підписував призначений президентом Ющенкому 2005 р. головою Вінницької райдержадміністрації Юрій Щетинін, який благополучнодожив на цій посаді аж дочервня 2010 р., поки його не звільнив наступний президент – Янукович. Але інтереси Тимофія Гіренка не постраждали, бо він вчасно змінював політорієнтацію на «правильну» – у 2006 р. балотувався до Вінницької облради від партії Ющенка «Народний союз «Наша Україна», а у 2010 р. став депутатом облради від Партії регіонів Януковича.

Пізніше Гіренко збагнув, що не «царська справа» кожні п’ять років у когось канючити партійний мандат, аби потім самому метушитися та «вирішувати питання». Є ж спеціально навчені люди. З березня 2007 р. заступником Гіренка у його головній компанії, концерні «Поділля», був Андрій Очеретний. Дуже корисний заступник для будівництва, враховуючи те, що його дружина Ірина обіймала посаду головного інспектора будівельного нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції Вінниччини. У травні 2018 р. Ірина Очеретна з корисної посади пішла, але у листопаді 2019 р. Андрій Очеретний обійняв ще більш корисну посаду – заступника у мера Вінниці.

Очеретний у концерні «Поділля» офіційно отримував 71,7 тис. грн. на місяць, а у мерію пішов на середньомісячну платню у 22 тис. грн. Таким виявився безсрібником, – чим завгодно готовий жертвувати, аби служити людям. І люди, яким служить Очеретний, в умовах вінницької монополізації влади «стратегами» Гройсмана, коли заступниками мера обласної столиці навряд чи стають без згоди головного партайгеносе, схоже, відповідне «благословення» вождя отримали. А містянам залишилось тільки зрозуміти: чи Гіренко – щось на кшталт гаманця Гройсмана, чи вони подільники?!

Мистецтво «не помічати»

Згідно з договором оренди 2009 р., компанія Гіренка довгий час платила усього 8 179,39 грн. на рік за земельну ділянку, яка з часом трохи «всохлась» до 36,35 га. Платила із розрахунку 3% від нормативної грошової оцінки землі у 272 546,62 грн. Звідки узялась ця вартість землі, – невідомо. Справжня нормативна грошова оцінка такої площі сільськогосподарських угідь з урахуванням коефіцієнтів індексації для Вінниччини протягом 2009-2023 р. повинна була б становити від 988 154,71 до 1 046 455,84 грн., а 3% орендної плати, відповідно, – від 29,64 до 31,39 тис. грн. на рік.

Земельна ділянка площею 36.3506 га, яку орендує ТОВ «Марвін»

Більш-менш притомну оренду «Марвін» Гіренка почав сплачувати лише в останні роки (наприклад, розмір річної оренди у 2024 р. складе 38,64 тис. грн.). Збільшення платні співпало з передачею від райдержадміністрацій до ТГ повноважень розпоряджатися сільськогосподарськими землями за межами населених пунктів: у травні 2020 р. була підписана додаткова угода і замість Вінницької райдержадміністрації орендодавцем 36,35 га стала Якушинецька сільрада.

В той же час, підозрювати Якушинецьку ТГ, очолювану майором міліції у відставці Василем Романюком, у намаганнях скористатись новими повноваженнями задля отримання більших надходжень до бюджету, не доводиться. Збільшена річна оренда для Гіренка не перекриває навіть середньомісячну зарплату Романюка у 2023 р. (56,55 тис. грн.). У Якушинецькій ОТГ могли б розірвати оренду з ТОВ «Марвін», як з невигідним орендарем, провести аукціон та за його підсумками знайти іншого орендаря, який зголосився б платити значно більше. Але цього ніхто не зробив. За замовчуванням усі розуміли: ніяким сільгоспвиробництвом ТОВ «Марвін» на орендованій землі в приміських Зарванцях не займалось і займатись не планувало.

Поки виробничі потужності Гіренка були зайняті забудовою інших місць, «законсервована на майбутнє» ділянка десь заростала бур’яном, а десь, як і раніше, люди садили на ній городи. Єдине, поруч була куплена вузька смужка площею 0,1494 га, яка з’єднала орендовану землю з Барським шосе, і яка, вочевидь, планується під майбутній заїзд будівельної техніки на майбутні будівельні майданчики. Тобто, ще з 2009 р. Гіренко перебував в абсолютній упевненості, що землю отримав назавжди.

Земельна ділянка площею 0.1494 га, яка знаходиться у власності ТОВ «Марвін»

До речі, Якушинецька ТГ була створена у 2016 р. після об’єднання восьми сіл: Якушинці, Зарванці, Березина, Лисогора, Ксаверівка, Майдан, Слобода-Дашковецька та Некрасово. Перші вибори в ОТГ пройшли у квітні 2017 р., тоді чинний з 2015 р. голова Якушинецької сільради Василь Романюк виборов посаду голови ОТГ у чинного на той час очільника Вінницької райради Сергія Сітарського завдяки передвиборчого цирку з реєстрацію кандидатами на першу посаду у громаді 17 студентів та 5 безробітних. У 2020 р. Романюк переобрався головою, очоливши місцевих неофітів «стратегії» Гройсмана.

Фірмений дерибан

У минулому році у Гіренка нарешті дійшли руки до Зарванців і почалися маклі, які у випадку успіху дозволять забудовнику отримати чергові надприбутки, а бюджет Якушинецької громади недоотримає більш ніж мільярд. Тобто, громада втратить близько 1,4 млрд. грн., а це 7 річних бюджетів Якушинецької ТГ.

За інформацією Якушинецької сільради, поява житлової та громадської забудови під умовною назвою мікрорайон «Озерний» у генеральному плані Зарванців завдячує саме ініціативі ТОВ «Марвін». Розрахунок простий: не розриваючи договору оренди, змінити цільове призначення ділянки із сільськогосподарського призначення на землі житлової та громадської забудови, і за копійки почати велике будівництво.

При цьому «стратеги» Гройсмана з Якушинецької сільради на чолі з Романюком впритул не «помічають», що з точки зору законодавства зміна цільового призначення землі автоматично анулює «сільськогосподарську оренду», бо зникає предмет оренди. В той же час, існуючі ціни на ринку за 36,35 га землі з призначенням під житлову та громадську забудову, які за копійки мають намір «подарувати» Гиренку, дозволили б громаді виручити на аукціоні до 1,4 млрд. грн.(!!!). Цих коштів, навіть якщо їх поділити надвоє, з головою вистачило б на необхідну соціальну інфраструктуру нового житлового масиву – школу, дитсадки, поліклініку, адмінбудівлі.

Але у «стратегів» Гройсмана інші пріоритети. Фірми Гіренка забудовували мікрорайони «Поділля» та «Академічний», і чим закінчується роздача землі «на халяву» – добре відомо на прикладі гімназії №24 на 1200 учнів на «Поділлі». Власним коштом будувати школу Гіренко відмовився, аж поки його фірмі ТОВ «БМУ-3» не без скандалу не відділили 73,1 млн. грн. з бюджету Вінниці, 61,8 млн. грн. з Держфонду регіонального розвитку та ще 9,9 млн. грн. за рахунок субвенції соціально-економічного розвитку. Але все одно, школа будувалась болісно-довго. Майже 5 років. Її відкрили восени 2020 р. До цього нову школу у Вінниці востаннє відкривали у 2006 р. Що зайвий раз свідчить: розбудова соціальної інфраструктури можлива лише за бюджетні кошти. Ось тільки гіренки та опікуючі їх «стратеги» у погоні за великою наживою роблять усе можливе і неможливе, аби ніяких грошей у місцевих бюджетах на школи і поліклініки не залишалось.

Тому головне питання до голови ТГ Василя Романюка: чи від нестачі розумових здібностей він хоче залишити власну громаду без грошей, чи особисто йому за це буде велика «подяка»? Але на це питання точну відповідь можуть дати лише компетентні органи.

~~~~~~~~    ~~~~~~~~

Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням:

2 thoughts on “ЯК У ГРОМАДИ ВКРАСТИ МІЛЬЯРД: МАЙСТЕР-КЛАС ВІД «СТРАТЕГІВ» ГРОЙСМАНА І ЗАБУДОВНИКА ГІРЕНКА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *