Відомий поціновувач картатих ковдр та фігурант справ про космічні хабарі Роман Насіров, знову опинився в епіцентрі скандалу, демонструючи дивовижну винахідливість у спробах уникнути судового вироку. Цього разу замість лікарняного ліжка у «Феофанії» та вже легендарної ковдри – раптова мобілізація до лав ЗСУ. І все це – на фінішній прямій судового процесу над ним.
Ковдра, суд і «раптове» нездужання
Згадаймо 2017 рік: Насірову, тоді ще голові ДФС, вручають підозру у «газовій справі» Онищенка (збитки державі – близько 2 млрд. грн.). І тут – різке погіршення здоров’я, лікарня, каталки та та сама картата ковдра у суді, що стала мемом і символом спроб уникнути відповідальності. Суспільство сміялося, а Насіров, здавалося, випробовував межі терпіння Феміди та здорового глузду.
Хоча його звільнили з посади у 2018-му, вже у 2020-му він дивним чином поновився. Та ненадовго – у 2022 році з’явилася нова, ще гучніша підозра: отримання понад 722 млн. грн. (еквівалент близько 21 млн. євро на той час) хабаря за відшкодування ПДВ компаніям відомого агробарона Бахматюка. Застава – космічні 523,2 млн. грн.
Мобілізаційний маневр напередодні вироку
І от, коли справа у Вищому антикорупційному суді (ВАКС) нарешті дійшла до судових дебатів і вирок здавався неминучим, трапилося «диво патріотизму». 9 квітня 2024 року Насіров не з’явився на судове засідання. Причина? За словами захисту, він… добровільно мобілізувався! Захист одразу подав клопотання про зупинення провадження.
Прокурорка заперечувала, наголосивши, що обвинувачений може брати участь дистанційно, та й взагалі – спочатку його треба викликати. Суд взяв паузу для з’ясування обставин.
Але найцікавіше – деталі «служби». Як стало відомо, 7 квітня Насірова призначили на «стратегічно важливу» посаду сапера з окладом аж у 2640 грн! Щоправда, цей скромний оклад щедро приправлений щомісячною премією у 578% (!) та надбавкою за «особливості проходження служби» у 65%. Підстава – довідка ВЛК від 30 січня 2024 року. Виникає питання: чому про «патріотичний порив» стало відомо лише зараз, коли запахло вироком?
Втім, 10 квітня 2025 року Вищий антикорупційний суд усе ж таки перекреслив плани Насірова потрапити на фронт (хоча насправді, під Покровськ чи під Гуляйполе він і не збирався). Задовольнивши клопотання прокурора, суд ухвалив рішення про продовження запобіжного заходу Насірову до 10 червня. Згідно з ухвалою, він зобов’язаний залишатися в межах Київської області, носити електронний браслет та здати закордонний паспорт.
Вінничани у схемах Насірова
Але театр абсурду імені Насірова був би неповним без інших яскравих персонажів. І, яка іронія долі, ключові фігури з його орбіти, його «подільники», як люблять казати правоохоронці, – уродженці Вінниччини. Земляки, так би мовити і родичі. Персонаж перший: Сергій Білан (родом із села Уланів Хмільницького району). Він – колишній перший заступник Насірова. Наприкінці лютого 2024 року НАБУ та САП оголосили йому підозру у зловживанні службовим становищем. За версією слідства, його бездіяльність у 2017 році щодо скарги «Ощадбанку» коштувала державі понад 641 млн. грн. недоотриманих податків та штрафів.
Попри вимогу прокурорів про арешт, ВАКС призначив Білану заставу майже 10 млн. грн., врахувавши його «великі фінансові можливості». Сам Білан, заслужений юрист та полковник ЗСУ (який, за його словами, два роки служив у теробороні – тобто ще один махінатор-«патріот»), вину заперечує.
Персонаж другий: Олександр Глімбовський (родом із Козятина на Вінниччині). Він – тесть Романа Насірова та власник будівельної корпорації «Альтіс-Холдинг». Йому інкримінують допомогу зятю у легалізації тих самих 13 млн. євро хабаря (частина з 722 млн. грн.), отриманих, за версією слідства, від агробарона Бахматюка. Ці кошти нібито пішли на купівлю недобудованого комплексу «Метрополь» у Києві.
Глімбовський побував у СІЗО, вийшов під заставу у 45 млн. грн. (спочатку просили 200 млн.), носив електронний браслет, але у січні 2024 року суд цей обов’язок з нього зняв. Інші обмеження поки діють.
Чому «сапер» Насіров не потрапив у окопи
Військова служба правопорядку у ЗСУ прокоментувала скандальну історію з Романом Насіровим, зазначивши, що за розпорядженням Головнокомандувача ЗСУ розпочато службове розслідування, яке має з’ясувати, як так сталося, що тінь картатих ковдр долетіла аж до стройової частини.
Зазначається, що солдат запасу Роман Насіров справді був призваний до лав ЗСУ під час мобілізації на особливий період. Ініціатива, як стверджується, була добровільною — принаймні так виглядає на папері. Наказ про призов від 7 квітня 2025 року видав командир військової частини А0139. Утім, той же командир швидко визнав своє рішення протиправним і скасував його.
За словами речників Військової служби правопорядку у ЗСУ, матеріали розслідування, що вказують на можливе перевищення повноважень, уже готують для передачі правоохоронним органам. Там обіцяють дати належну правову оцінку цьому фарсу відповідно до закону.
Військові також занначають, що в/ч А0139 підпорядкована Головному командному центру ЗСУ. Її підрозділи роками тримають фронт у російсько-українській війні, пліч-о-пліч із іншими частинами, відбиваючи атаки ворога. Збройні Сили України сьогодні — це армія героїв, які платять кров’ю за нашу свободу й незалежність. У ній немає місця для корупційних тіней чи спроб дискредитації.
«Нульова толерантність до таких витівок — це не просто слова, а принцип, який ми відстоюємо. Будь-які маневри, що кидають тінь на честь армії, будуть припинені без вагань», — наголосили у Військовій службі правопорядку.
Але є нюанси…
Журналіст-розслідувач Володимир Бойко, який із березня 2022 року проходить службу в лавах Збройних Сил України, наразі у складі 241-ї окремої бригади ТрО, у притаманній йому іронічній манері розповів про осіб, які «рятували» Романа Насірова від судового вироку.
«Щоб уникнути вироку, 7 квітня 2025 року Роман Михайлович влаштувався на військову службу як сапер 1-го інженерно-саперного відділення 1-го інженерно-саперного взводу інженерно-саперної роти 101-ї окремої бригади охорони Генерального штабу імені генерал-полковника Геннадія Воробйова. Частина дислокується в Києві, на проспекті Берестейському, 55/2. Йому було присвоєне військове звання “солдат”. Тепер розгляд його справи у Вищому антикорупційному суді має бути призупинений до моменту демобілізації. А вже наступного року спливає строк притягнення Насірова до кримінальної відповідальності», — повідомив Бойко.

Згодом журналіст прокоментував і реакцію Військової служби правопорядку:
«Безсонною була ніч з 9 на 10 квітня 2025 року в штабі 101 окремої бригади охорони Генерального Штабу імені генерал-полковника Геннадія Воробйова: отримавши пи`“лину з Офісу Президента командир бригади полковник Сергій Чернецький скасовував власний наказ по стройовій частині від 7 квітня 2025 року №105 про мобілізацію солдата запасу Романа Насірова. Вже о третій годині ночі відповідні повідомлення були розміщені на фейсбук-сторінках бригади та Військової служби правопорядку».
Свою думку щодо ситуації висловив і відомий адвокат, засновник юридичної компанії «Міллер» Масі Найєм. Він не з чужих слів знає про війну — учасник АТО, а з початком повномасштабного вторгнення повернувся на фронт, де у червні 2022 року отримав важке поранення в голову і втратив око. Його юридична команда спеціалізується, зокрема, на правовому захисті військовослужбовців.
«Коли ТЦК мобілізують людину з очевидними проблемами зі здоров’ям, а потім ця людина місяцями доводить, що її не можна було мобілізовувати, — наказ не скасовують. У результаті в армію потрапляє небоєздатна особа, що прямо впливає на обороноздатність. Але якщо йдеться про Насірова і здіймається гучний резонанс — то це вже інша справа. Тут наказ можна скасувати ледь не в ту ж ніч. Робіть висновки самі», — прокоментував адвокат.
Завіса? Чи лише антракт?
Тим часом, поки Роман Насіров безуспішно намагався опанувати саперну справу, його земляки з Вінниччини продовжують з неабиякою спритністю маневрувати у судових лабіринтах. І все б нічого — от тільки за гучні багатомільярдні схеми досі ніхто так і не потрапив за ґрати.
Суспільству залишається лише з болем і гіркою посмішкою спостерігати за цією юридично-патріотичною трагікомедією, в якій картата ковдра миттєво трансформується у військовий камуфляж, а гучний патріотизм стає універсальним прикриттям для негідників.
Та й сам Роман Насіров не схотів у цій комедії відігравати роль безсловесного головного героя — і, як годиться справжньому мачо, звернувся до народу через соцмережі. Його допис… читається важко — заважають сльози. І не тільки. Після прочитаного з очей може политись і кров.

А ховатися від правосуддя в лавах ЗСУ — це не винахід Насірова. Наприклад, «Ми Вінничани» писали про Василя Шумського — колишнього голову Микулинецької сільської ради, якого партійці «Української стратегії Гройсмана» призначили старостою сіл Ріжок та Микулинці у складі Якушинецької громади. Проти Шумського відкрили кілька справ щодо зухвалих земельних махінацій, але за десять днів до розгляду в суді питання про запобіжний захід, Шумський попри наявну бронь раптово мобілізувався до ЗСУ.