З наступного року в Україні хочуть запровадити реформу системи оплати праці державних службовців.
В зв’язку з чим, уряд ухвалив проект постанови Кабінету міністрів України «Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році». Цей документ було розроблено Національним агентством України з питань державної служби (НАДС) з метою забезпечення підготовки до впровадження реформи системи оплати праці державних службовців з 1 січня 2024 р.
Зазначається, що це дасть змогу розпочати класифікацію посад державної служби в держаних органах, як одного з ключових етапів підготовки до впровадження реформи системи оплати праці державних службовців. А класифікація посад дозволить запровадити систему визначення вартості посад – грейдінг. Це дасть змогу враховувати навантаження, складність та відповідальність роботи при встановленні зарплат та запровадити єдині підходи на державній службі – однакова робота має оплачуватись на одному рівні у всій системі державного управління.
З 1 січня 2024 р. в Україні планують змінити підхід до оплати праці співробітників державних установ та організацій. Відповідно до схваленого акту, розробленого Національним агентством України з питань державної служби, встановлення зарплат і премій чиновникам переглянуть.
Посади держслужбовців будуть визначати на підставікласифікації у затвердженому каталозі. Так само окремо існуватимуть критерії, згідно з якими на конкретну типову посаду можна призначити претендента. Документ пропонує алгоритм проведення класифікації, а також зобов’язує державні органи здійснити процедуру впродовж одного місяця.
Такий єдиний підхід в оплаті праці передбачає прозору структуру заробітної плати. Він посилює роль посадового окладу та врегульовує граничні розміри премій. Кожен державний службовець має право на стабільну і прогнозовану зарплату, яка є результатом продуктивності роботи.
НАДС зауважує, що нові умови оплати праці державних службовців на 2024 рік закріплено в законопроєкті № 10000. Зазначена постанова Кабміну дозволяє запустити механізм проведення класифікації посад. Проте, це варто розглядати як перший крок для запровадження нових підходів і зміни системи оплати праці державних службовців на основі класифікації посад.
Разом із тим, законодавчою рамкою нової моделі системи оплати праці державних службовців є законопроект про внесення змін до Закону України «Про державну службу» щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад № 8222 від 23.11.2022. В липні 2023 р. Верховна Рада схвалила проект закону у першому читанні. Саме він є наріжним каменем реформи системи оплати праці держслужбовців. Закладена в ньому модель здатна забезпечити нові підходи в оплаті праці на основі класифікації посад.