У ТРОСТЯНЦІ СПІВРОБІТНИКА ТЦК ВДАРИЛИ НОЖЕМ: ЗДАВАЛОСЬ БИ, ДО ЧОГО ТУТ «СТРАТЕГІЯ» ГРОЙСМАНА?

Кримінал Вінничина Політика

25 листопада у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) селища Тростянець на Вінниччині стався кричущий інцидент. 57-річний військовозобов’язаний, прийшовши за повісткою, завдав ножового поранення сержанту центру.

За повідомленням Гайсинського РТЦК та СП, нападник вдарив 53-річного сержанта ножем у праву ключицю, що призвело до серйозного пошкодження артерії. Постраждалого терміново госпіталізували, і зараз він перебуває в реанімації. Нападник пояснив свій вчинок тим, що нібито боявся бути відправленим на фронт. У прес-службі ТЦК нагадали, що сержант, на якого напали, сам пройшов непростий шлях на війні. З 2022 року він виконував бойові завдання у складі військової частини, а через стан здоров’я в 2023 році був переведений до другого відділу РТЦК та СП. У сержанта є 75-річна мати, дружина та двоє доньок, які зараз переживають за його життя.

«Цей випадок ставить під сумнів базові моральні цінності. Той, хто повинен бути готовим до захисту рідного краю, спрямовує агресію не на ворога, а на людину, яка вже віддала частину свого життя для забезпечення миру», – заявили у прес-службі Гайсинського РТЦК та СП. За словами речників РТЦК, за фактом нападу відкрито кримінальне провадження і нападника буде притягнуто до відповідальності за замах на вбивство.

За інформацією «Ми Вінничани», уродженець Тростянця, який з ножем напав на інспектора відділу рекрутингу та комплектування головного сержанта Тростянецького районного ТЦК, був нетверезий – медичний огляд показав 2,14 проміле алкоголю в крові. Під час сварки він дістав ножа та вдарив ним військовослужбовця в шию. Йому інкримінують замах на вбивство (ч.2 ст.15, ч.1 ст. 115 КК України), суд обрав йому запобіжний захід у вигляді арешту строком на 2 місяці.

А тепер питання: чи не є цей екстраординарний випадок продовженням мейнстріму, який нещодавно був гучно підхоплений представниками правлячої на Вінниччині партії «Українська стратегія Гройсмана»?

У вересні 2024 року Україну сколихнуло відео, де депутат Бершадської міської ради від партії «Українська стратегія Гройсмана» Андрій Ткачук відкрито ображає працівників територіального центру комплектування (ТЦК) та поліції. Подія, що відбулася на одній із вулиць Бершаді під час перевірки військово-облікових документів, набула широкого розголосу. Ткачук дозволив собі грубу лайку та погрози: «Що ти можеш? Відсосати ти тільки можеш. Я тебе зараз так за`беню, що ти ох“їш, свисток ти й“аний…».

Такі висловлювання, зафіксовані на камеру, викликали обурення, перш за все військових. Після широкого резонансу поліція заявила про відкриття кримінального провадження за ч. 1 ст. 296 ККУ (хуліганство) і нагадала, що санкція «хуліганської» статті передбачає штраф або до п’яти років обмеження волі.

Після відкриття поліцією криміналу Андрій Ткачук опублікував вибачення у Facebook, с заявивши, що відео не відображає «повної картини подій», і зазначивши:

«Прошу вибачення у виборців та військовослужбовців ТЦК за неприпустимі емоції. Я завжди підтримував ЗСУ і продовжу це робити. Разом із тим звертаю увагу на необхідність дотримання законодавства працівниками ТЦК».

Депутат також заявив про намір скласти мандат, але про офіційне подання такої заяви до міської ради нічого не відомо. Через деякий час вибачення було видалено з його сторінки.

Попри грандіозний скандал з Ткачуком, партія «Українська стратегія Гройсмана» аж ніяк публічно не відреагувала на нього. Хоча «стратеги» активно користуються механізмом відкликання депутатів, які «скомпрометували себе», за так званою «народною ініціативою», у випадку з Ткачуком партія, схоже, вирішила його захищати.

На вересневій сесії Бершадської міської ради група з 14 депутатів підготувала заяву з вимогою усунути Ткачука з посади керівника комунального підприємства «Бершадьринок» та складення ним депутатського мандата. Депутати наполягали на першочерговому розгляді цього питання.

Міський голова і представник «стратегії» Віталій Драган запропонував замість цього внести до порядку денного питання про фінансування купівлі дронів для ЗСУ. Після доповнення порядку денного «дроновим» питанням, 14 депутатів знову наполягали на розгляді відсторонення Ткачука. Драган, який сам є фігурантом кримінальної справи, стояв на своєму: попри те, що раніше він особисто не раз ініціював зміни керівництва комунальних, освітніх та медичних установ без рішення суду, на цей раз мер відмовився вживати жодних заходів до завершення слідства.

У свою чергу, питання про фінансування дронів викликало додаткові підозри. Зважаючи на стабільний фінансовий стан громади та значні бюджетні залишки, закупівлі для ЗСУ могли б бути регулярними та більш масштабними. Але це питання з’явилося на порядку денному саме після скандалу з депутатом Ткачуком, що наводить на думки про маніпуляції задля відволікання уваги.

Питання щодо відповідальності Ткачука почали затягувати, посилаючись на формальні й неформальні причини. Через небажання депутатів від «Української стратегії Гройсмана» вирішувати його, частина представників інших партій залишила залу засідань.

Згодом на офіційній сторінці міського голови у Facebook, доступ до якої обмежений для більшості депутатів, Драган ініціаторів притягнення Ткачука до відповідальності ледве не нарік «ворогами народу». Він звинуватив їх у тому, що вони «просто так» відмовилися голосувати за фінансування дронів для ЗСУ. Таким чином, підтримка Збройних Сил України, яка має бути пріоритетом, була перетворена Драганом і його однопартійцями на інструмент політичних маніпуляцій, аби захистити колегу від відповідальності.

У Бершадській міськраді повний винос мозку – депутати від проросійських «ОПЗЖ» та «Нашого краю» вимагають покарання для колеги, який грубо образив військовослужбовця ЗСУ, а представники «патріотичної» стратегії Гройсмана роблять усе можливе і неможливе, аби він уникнув реального покарання

За даними з офіційного сайту Бершадській міської ради, через два місяця після скандалу Андрій Ткачук залишається депутатом.

На сесії він не ходить, але, схоже, ніщо йому позбавленням мандату не погрожує.

Схожа ситуація спостерігається і з кримінальною відповідальністю, анонсованою поліцією.

Спочатку 10 вересня 2024 року до Бершадського районного суду надійшов адміністративний матеріал щодо притягнення Ткачука до відповідальності за ст. 173 КУпАП (дрібне хуліганство). Ця стаття передбачає такі санкції: штраф від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, виправні роботи до двох місяців із відрахуванням 20% заробітку або адміністративний арешт до 15 діб.

Однак згодом заступник начальника відділу поліції № 1 Гайсинського райуправління звернувся до суду з проханням повернути матеріали справи, мотивуючи це тим, що в діях Ткачука «вбачаються ознаки кримінального правопорушення». Суд погодився та повернув матеріали.

Втім, враховуючи, що на 2 грудня 2024 року в Бершадському районному суді заплановане засідання щодо притягнення Ткачука до адміністративної відповідальності саме за дрібне хуліганство, можна зробити висновок: правоохоронна система, як і партія, забезпечить йому замість покарання лише легкий переляк.

На Вінниччині, між тим, декілька скандальновідомих блогерів за підозрою у перешкоджанні законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в умовах воєнного стану (ст. 114 КК України) відправили до СІЗО. Вони лаяли співробітників ТЦК у соцмережах. А якби ці блогери були б депутатами від «Української стратегії Гройсмана», для них усе також обійшлось би «дрібним хуліганством»?

Прямого зв’язку між чоловіком, що вдарив ножем співробітника ТЦК у Тростянці, та «бикуваннями» депутата Андрія Ткачука, звісно немає. Проте подвійні стандарти, очевидно, сприяють кримінальним тенденціям.

Хто такий Андрій Ткачук:

  • Підприємець і очільник комунального підприємство Бершадської міськради «Бершадьринок»;
  • Колишній очільник первинної партійної організація №4 Соціалістичної партії України міста Бершадь;
  • Очільник Бершадського територіального відділення Українського союзу промисловців та підприємців;
  • Екс-депутат (2015-2020 рр.) Бершадської міськради від партії «Громадський рух «Народний контроль»;
  • Діючий депутат Бершадської міськради від партії «Українська стратегія Гройсмана»;
  • Поліцією щодо Андрія Ткачука складались протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173 КУпАП (дрібне хуліганство) та ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (вчинення домашнього насильства), але місцеві судді до нього біли поблажливі і провадження закривали чи то у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, чи то після демонстративної неявки у суд через закінчення строків накладення адміністративного стягнення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *