Чи міг директор вінницького кардіоцентру самочинно вимагати шалені гроші з пацієнтів?

Вінниця Медицина

Скандал із вимаганням грошей у щойно відкритому Вінницькому кардіоцентрі, збудованому коштом міжнародних партнерів, сколихнув місто та поставив під сумнів прозорість роботи комунальної медицини. Ветерану війни, госпіталізованому з підозрою на інфаркт, виставили рахунок на 80 тисяч гривень за медикаменти, необхідні для операції. Цей випадок спричинив хвилю розслідувань, гучні заяви посадовців та швидкі кадрові рішення. Але чи це справжня боротьба з корупцією, чи лише показове покарання «цапів відбувайлів»?

Хронологія подій

Скандал вибухнув у комунальному некомерційному підприємстві «Вінницький регіональний клінічний лікувально-діагностичний центр серцево-судинної патології» після того, як ветерану з третьою групою інвалідності, госпіталізованому для операції на серці, видали список медикаментів на 80 тисяч гривень.

18 березня 2025 року про це повідомив керівник департаменту ветеранської політики Вінницької обласної військової адміністрації Андрій Грачов. Він нагадав, що кардіоцентр підпорядковується міській раді та є комунальним закладом, що працює за державними програмами медичних гарантій.

За словами Грачова, ветерана доправили до лікарні по «швидкій» із підозрою на інфаркт. Його дружині видали список медикаментів, необхідних для операції, та вказали конкретну аптеку для їхньої покупки. Оплативши частину, жінка отримала лише чек, який потрібно було принести у відділення – там медикаменти мали видати за пред’явленням документа.

Після госпіталізації з’ясувалося, що пацієнт потребує подвійного шунтування, однак лікарі встановили лише один шунт, заявивши, що другий необхідно оплатити самостійно. Через це операцію зупинили й дали сім днів на пошук коштів.

19 березня, на фоні значного суспільного резонансу, спричиненого повідомленням Андрія Грачова, Департамент охорони здоров’я Вінницької міської ради оголосив про службову перевірку.

Того ж дня Міністерство охорони здоров’я повідомило про розпочате власне розслідування разом із Національною службою здоров’я України (НСЗУ) та правоохоронцями. У МОЗ наголосили: якщо факти підтвердяться, вони вимагатимуть кадрових змін у керівництві закладу. Також у міністерстві закликали українців у разі вимагання коштів у державних та комунальних медзакладах  телефонуваии на гарячу лінію НСЗУ: 16-77 або Міністерства охорони здоров’я: 0 800 505 201.

20 березня Вінницький регіональний центр серцево-судинної патології у відповідь на звинувачення у вимаганні коштів за лікування ветерана війни оприлюднив власну офіційну заяву із запевненнями, що операцію було проведено безкоштовно, а всі медичні послуги надаються відповідно до встановлених стандартів. За інформацією лікарні, пацієнту провели додаткове обстеження та коронарографію, після чого виконали коронарне стентування. Вартість операції повністю покрив заклад.

«Ми завжди підтримували, підтримуємо і будемо підтримувати всіх наших пацієнтів, зокрема захисників та ветеранів, адже їхнє здоров’я і життя – наш беззаперечний пріоритет», – йшлося в офіційному повідомленні кардіоцентру.

22 березня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко проінформував про попередні результати перевірки.

«Попередньо встановлено, що у лікарні систематично виникають проблеми із забезпеченням пацієнтів безоплатними ліками та медичними виробами, передбаченими стандартами лікування, хоча вони фактично є в наявності. Також виявлено розбіжності між кількістю медичних виробів, використаних для лікування пацієнтів, та даними, внесеними в електронну систему охорони здоров’я. Це може свідчити про системне використання необлікованих медичних виробів або навіть фальсифікацію інформації щодо медичних втручань», — наголосив Ляшко.

За словами міністра, всі зібрані матеріали будуть передані представникам власника лікарні та правоохоронним органам. Також міністр повідомив про намір звернутися до Вінницької міської ради з вимогою вжити відповідні заходи щодо керівництва кардіоцентру.

«Медзаклади, законтрактовані Національною службою здоров’я України у межах програми медичних гарантій, повинні надавати пацієнтам необхідні ліки й медичні послуги безоплатно. Вимагати від пацієнтів самостійно купувати медикаменти чи оплачувати втручання, які мають бути безкоштовними, — незаконно і неприпустимо. Я завжди наголошую на цьому», — підкреслив міністр.

Він також нагадав, що лише в січні був присутній на відкритті нового корпусу цього кардіоцентру у Вінниці. «Кілька років тому в межах спільного проєкту МОЗ та World Bank розпочали його будівництво. На це було виділено близько 28,6 млн доларів США. Нині тут створені всі умови, щоб пацієнти отримували висококваліфіковану допомогу безкоштовно. І вона має надаватись. Тим, хто думає інакше, не місце в українській медичній системі», — резюмував Ляшко.

24 березня у Вінницькій міськраді повідомили, що за результатами службової перевірки ухвалено рішення про звільнення директора кардіоцентру Ігоря Данильчука та кількох посадових осіб.

«Якісна медицина для кожного – наш беззаперечний пріоритет. Ситуація, що склалася в кардіоцентрі, є неприпустимою. Реагуватимемо завжди жорстко та справедливо», – заявив директор департаменту охорони здоров’я Вінницької міськради Олександр Шиш.

У міськраді також повідомили про розпочату масштабну перевірку інших медичних закладів Вінниці, щоб виявити можливі порушення, а вінничан закликали повідомляти про подібні випадки на електронну пошту med_alert@vmr.gov.ua.

Питання залишаються

Події розгорталися блискавично. Здавалося, винуватців швидко знайшли й покарали. Але залишилися запитання. Чи не стало стрімке звільнення директора кардіоцентру Ігоря Данильчука та кількох посадовців лише показовим покаранням «стрілочників»? Невже чиновники, підпорядковані міськраді, самостійно запровадили схему «обілечування» пацієнтів?

Варто нагадати, що будівництво кардіоцентру у Вінниці майже повністю профінансував Світовий банк. Фактично, міська рада та правляча в ній партія «Українська стратегія Гройсмана» зробили мінімальний внесок у реалізацію цього грандіозного семиповерхового проєкту. За даними Вінницької міськради, на будівництво залучили близько 32 млн доларів США міжнародного фінансування, а також понад 200 млн грн коштів територіальної громади.

Події навколо кардіоцентру у Вінниці розгорталися стрімко. Здавалося, винуватців швидко виявили та покарали. Але чи не занадто швидко? Чи не стали ці звільнення лише показовим жестом, щоб відвернути увагу від справжніх масштабів проблеми? Головне питання, яке зависає в повітрі: чи міг керівник підпорядкованого міськраді медзакладу самочинно організувати схему, за якою з пацієнтів вимагали шалені гроші?

Будівництво кардіоцентру обійшлося у близько 32 млн доларів США, його майже повністю профінансував Світовий банк, тоді як внесок Вінницької міськради за її ж твердженням склав трохи більше 200 млн грн. Міська рада та правляча в ній партія «Українська стратегія Гройсмана» доклали мінімум зусиль до створення цього семиповерхового медичного об’єкта, однак партія Гройсмана не втратила нагоди попіаритися на одному з наймасштабніших медичних проєктів України, реалізованих у складних умовах пандемії, повномасштабної війни та воєнного стану.

Кажуть, урочисте відкриття кардіоцентру планувалося за участі президента України, але через напружену ситуацію на фронті і у світі Володимир Зеленський не приїхав. Натомість 7 січня 2025 року мер Вінниці Сергій Моргунов, він же очільник місцевого осередку партії Гройсмана, сам перерізав стрічку, подякувавши подякувавши за реалізацію проєкту «колегам на різних рівнях влади» та, цитуємо: «Проєкт реалізували у співпраці зі Світовим банком. А генератором ідеї був Володимир Гройсман».

Пропагандистський цирк Моргунова, підкріплений фотозвітами, заполонив соцмережі та ЗМІ, затьмаривши офіційне відкриття закладу, яке відбулося 10 січня за участі міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка та заступника керівника Офісу президента України Віктора Микити.

Тому попри весь галас і швидке звільнення керівництва кардіоцентру, ключове питання залишається без відповіді: чи справді Ігор Данильчук із кількома підлеглими діяли самостійно, вимагаючи гроші з пацієнтів, чи це була лише ланка в ланцюжку, який сягає вищих ешелонів влади? Вінницька міськрада намагається показати, що ситуація під контролем, але чи вдасться їй повернути довіру до комунальної медицини? І чи не зведеться все до чергових косметичних кадрових змін, залишивши систему недоторканою?

3 thoughts on “Чи міг директор вінницького кардіоцентру самочинно вимагати шалені гроші з пацієнтів?

  1. А чому тільки кардіоцентр? Треба давно перевірити онкоцентр, там взагалі внаглу вимагають хабарі та якісь незрозумілі примусові “благодійні” внески, тобто узаконене хабарництво. Також процвітає шахрайство в офтальмологічних медичних закладах, як державної, так і приватної власності. Я вже мовчу про відкати лікарям у державних закладах, яким платять приватні клініки за направлення до них пацієнтів на обстеження, яке у більшості випадках вони не потребують. Це просто спосіб заробити на розгублених і довірливих хворих людях. Це відбувається роками і всі знають і мовчать. Коли потрапили на людину , за яку було кому заступитися, змогли вивернути усі схеми назовні і добитися правди та результатів , а хто заступиться за простих бідних людей без статків та зв’язків? Прикро. Цинізм зашкалює.. Я думаю що відсторонити треба не тільки тих, хто зашкварився у схемах, але й наглядове вище керівництво. І не тільки відсторонити, а й притягнути до кримінальної відповідальності схематозів, та вище медичне керівництво за халатне відношення до своїх обов’язків. Інакше ніколи нічого не зміниться, хабарі та схеми стали невід’ємною частиною життя високопосадовців.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *