Ця справа починалася гучно. «Викрито групу осіб, які вимагали та отримали у виконувача обов’язків Державного секретаря Міністерства екології та природних ресурсів України 100 тис. доларів США», – повідомляли у відділі зав’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України у 29 травня 2019 р.
І далі у Генпрокуратурі розповідали про викриття групу осіб, які, прикриваючись діяльністю громадської організації «Стоп корупції», вимагали та отримали у виконувачки обов’язків Держсекретаря Мініекології та природних ресурсів України 100 тис. доларів США за припинення навмисно організованих низки акцій протестів з вимогою звільнення посадовиці та припинення численних звернень до правоохоронних органів щодо розслідування нібито вчинених нею службових злочинів.
Прокурорська прес-служба наголошувала на затриманні двох організаторів вимагання, яким інкримінували ч. 2 ст. 189 КК України.
У цей же день власну версію затримання шантажистів оприлюднили у Департаменті внутрішньої безпеки Нацполіції України, і вона відрізнялась від прокурорської.
«У 2018 р. до Національної поліції України надійшло звернення від одного з посадовців керівної ланки однієї з державних структур про факт вимагання коштів невідомими особами. Від зловмисників заявник отримав ультиматум: або надання 100 тисяч доларів США, або розголошення відомостей приватного та компрометуючого характеру», – зазначили у Нацполіції.
«Під час документування оперативники ДВБ НПУ встановили, що до злочинних дій причетні двоє осіб – 41 та 45-річні мешканці Львова. Аферисти пересувалися на автомобілі еліт-класу і представлялись співробітниками спеціалізованих правоохоронних органів. Крім того, отримано докази причетності до дій львів’ян – колишнього начальника управління персоналом структури, в якій наразі працює заявник, та кількох членів однієї з громадських організацій, яка «спеціалізується» на замовних протестних акціях, з метою психологічного тиску на потрібний «об’єкт». Відразу після отримання 100 тисяч доларів США, шантажисти були затримані силами бійців поліції особливого призначення, працівників ДВБ та ГСУ НПУ, під керівництвом ГПУ», – наголошували речники МВС, проілюструвавши повідомлення не тільки світлинами із вилученими грошима, але і з вилученою зброєю.
Потім про шантажистів у публічному просторі не згадувалось більше чотирьох років. Власне, про них широкому загалу нічого не відомо і зараз. Але ресурс «Ми Вінничани» зацікавила подальша доля вимагачів, бо один з них – уродженець Вінниччини.
Уродженця села Зарванці Миколу Орищука 16 квітня 2024 р. Солом`янський районний суд Києва за вимагання засудив до 5 років позбавлення волі, звільнивши від відбування покарання із іспитовим строком на 3 роки. З вироку суду випливає третя версія «наїзду» на топ чиновницю.
У березні 2019 р. підприємець із Вінниччини Микола Орищук змовився з львів’янином Степаном Демчиною щодо вимагання коштів у виконуючої обов’язки Держсекретаря Мінекології та природних ресурсів України.
Микола Орищук на той час значився засновником та керівником торгівельно-будівельного приватного підприємства «Альтекс-груп», зареєстрованого у Вінниці. А Степан Демчина свого часу значився помічником депутата Верховної Ради від блока Порошенка Олега Дмитренка, кнопкодава та фігуранта двох антикорупційних розслідувань щодо махінацій з природними ресурсами, шахрайських афер та щодо податкових зловживань. Обов’язки Держсекретаря Мінекології та природних ресурсів на той час виконувала Олена Гаврилюк.
Микола Орищук зателефонував Олені Гаврилюк, назвався представником адміністрації президента України і призначив їй зустріч біля столичного офісу Мінекології.
Під час зустрічі за дорученням Орищука Степан Демчина передав жінці аркуш паперу, на якому було надруковано, що в співрозмовників є документи, які підтверджують факти корупційних злочинів чиновниці, які можуть бути направлені до правоохоронних органів. Водночас Гаврилюк передали клаптик паперу із рукописним текстом «100 000 $».
Через кілька днів знову була зустріч із Демчини з Гаврилюк і повторення вимоги про 100 тис. доларів, а інакше – службові неприємності, кримінальне переслідування та висвітленням у ЗМІ нібито скоєних посадовицею корупційних злочинів.
Оскільки чиновниця зволікала із передачею коштів, то Микола Орищук, залучивши представників громадської організації «Стоп корупції», які начебто не знали про його злочинні наміри, організував «замовні» мітинги біля приміщення Мінекології 19 і 25 квітня, а також 22 травня 2019 р., під час яких вимагали відсторонити Олену Гаврилюк від посади виконуючої обов’язків Держсекретаря міністерства. Крім того, Орищук писав і дзвонив із погрозами Гаврилюк у WhatsApp.
Микола Орищук та Степан Демчина вигадали варіанти передачі коштів: за кордоном і шляхом написання боргової розписки. Але, зрештою, 28 травня 2019 р. гроші готівкою отримав Демчина і одразу був затриманий. Микола Орищук у цей час чекав поблизу в машині і, побачивши правоохоронців, намагався тікати, але був затриманий.
Справу за обвинуваченням двох вимагальників передали до суду ще в 2020 р. Однак у листопаді 2023 р. Микола Орищук уклав із прокурором угоду про визнання винуватості.
За текстом угоди, Орищук повинен був активно сприяти розкриттю злочину, частково відшкодувати потерпілій завдану моральну шкоду і зобов’язується давати правдиві показання стосовно Степан Демчина. В кінці кінців, суд і призначив Орищуку узгоджене з прокурором покарання — 5 років позбавлення волі умовно зі звільненням від відбування покарання з іспитовим строком 3 роки. А розгляд обвинувачення стосовно Степана Демчини у Солом`янському районному суді Києва продовжується.
~~~~~~~~ ~~~~~~~~
Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням: