Верховна Рада прийняла за основу законопроект №11410, який передбачає можливість позбавлення державних нагород осіб, визнаних зрадниками України.
Про це повідомив нардеп від «Голосу», заступник голови парламентського фінансового комітету Ярослав Железняк на власній сторінці у Telegram. У першому читанні законопроект підтримали 341 народний депутат.
Згідно з документом, у Кримінальний кодекс буде внесено нове додаткове покарання – позбавлення державних нагород за вчинення визначених злочинів. Суд під час ухвалення вироку буде зобов’язаний розглянути, чи є підстави для позбавлення нагород. Також передбачається можливість позбавлення нагород за рішенням РНБО.
Як відомо, у липні 2024 р. президент України Володимир Зеленський ініціював законопроект про позбавлення державних нагород за популяризацію або пропаганду росії. Це стосується тих, хто отримував державні нагороди України, зокрема Героя України, ордени «За заслуги» тощо, утім зараз так чи інакше підтримує росію чи перебуває на її території. Потім Зеленський попросив Верховну Раду невідкладно зібратися найближчим часом, щоб розглянути внесений ним відповідний законопроект.
Якщо цей законопроект стане законом, під його пряму дію потрапить, зокрема, громадянин російської федерації, а за сумісництвом – архієрей української православної церкви московського патріархату, митрополит Тульчинський і Брацлавський Іонафан (справжнє ім’я Анатолій Єлецьких), нещодавно засуджений у Вінниці за держзраду та переданий росії в рамках обміну полоненими.
У лютому 2012 р. тодішнім президентом, а нині також зрадником України Януковичем Іонафан був нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня.
До речі, зрадник Єлецьких, крім іншого, вважався автором церковних творів та переспівів духовних піснеспівів. І серед його шанувальників було чимало посадовців Вінницької міськради з команди Сергія Моргунова. Наприклад, у затвердженій міськрадою «Програмі розвитку культури і мистецтва на 2016-2021 рр.» у якості заходів по «підвищенню культурного рівня та збагачення духовного світогляду громадян» пропонувалося пропагувати літургійний твір для концертного виконання з оркестром у форматі симфонічно-хорової поминальної поеми «Чорнобильська літургія» авторства Іонафана.