Перемога над топ-корупцією? Президент підписав закон, що блокує “відкуп” від покарання

Боротьба з корупцією Україна

Україна досягла вагомого успіху в боротьбі з корупцією. 29 жовтня Верховна Рада ухвалила, а Президент підписав законопроєкт №12039, який реформує систему угод зі слідством, унеможливлюючи для високопосадовців уникнення відповідальності шляхом банального відшкодування збитків. Цей закон – результат наполегливої дворічної роботи Центру протидії корупції (ЦПК) та їхніх партнерів. Його прийняття було критично важливим для України, оскільки це була одна з ключових вимог ЄС для отримання траншу в розмірі 4 млрд євро. Вчасне підписання документу дозволило уникнути ризику втрати цих коштів у 2024 році, про що попереджав заступник голови податкового комітету ВР Ярослав Железняк.

Посилання на звіт ЄС та статтю ЦПК про вимоги на 4 млрд євро

До цього депутати та Уряд намагалися протягнути законопроєкт №11340, який дозволяв би корупціонерам відкупитися від суворого покарання. Проте після розголосу цієї інформації Центром протидії корупції та ЗМІ, від цієї ідеї відмовилися.

На відміну від попередньої спроби, новий закон суттєво ускладнює “відкуп”. Організатори корупційних схем зможуть укласти угоду зі слідством лише за умови викриття іншого організатора аналогічного рівня. Тобто, щоб пом’якшити покарання, фігурант справи повинен надати переконливі докази проти співучасника, який відігравав таку ж важливу роль в організації злочину. Гіпотетично, це виглядатиме так: умовний Боголюбов зможе розраховувати на пом’якшення покарання лише якщо дасть покази на Коломойського. Особи, обвинувачені у злочинах без співучасників, матимуть можливість зменшити строк ув’язнення або отримати випробувальний термін лише за умови повного відшкодування збитків, сплати штрафу та, в деяких випадках, конфіскації майна.

Законопроєкт отримав підтримку НАБУ та САП. «Законопроєкт №12039 щодо вдосконалення угод про визнання винуватості підвищить ефективність розслідувань та прискорить судовий розгляд топкорупційних справ», – зазначили в НАБУ. САП також схвалила ініціативу: «Узгоджена версія законопроєкту №12039 дозволить антикорупційним органам ефективно втілювати запит на справедливе системне покарання за топ-корупцію та повноцінне відшкодування нанесених суспільству збитків».

Ключові зміни, передбачені законом:

  • Нові механізми заохочення до співпраці: Для обвинувачених, які співпрацюють зі слідством, передбачено зменшення строку ув’язнення (мінімум до 1 року) або звільнення від покарання з випробувальним терміном, протягом якого фігурант не має вчиняти нових злочинів та має виконувати накладені судом зобов’язання. Важливо, що ці два механізми не можуть застосовуватися одночасно. Звільнення від покарання можливе лише для злочинів, максимальне покарання за які не перевищує 8 років позбавлення волі.
  • Підвищення штрафів: Суд отримав право призначати значно більші штрафи як додаткове покарання: до 102 млн грн за тяжкі злочини та до 204 млн грн за особливо тяжкі. Додатково, суд може конфіскувати майно обвинуваченого.

Закон набуде чинності через 15 днів після підписання. ЦПК наголошує на важливості цього закону та закликає до його ефективного впровадження.

(Посилання на звіт Єврокомісії, де згадано про необхідність подальших реформ)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *