8 і 9 жовтня 2024 року Верховна Рада України прийняла кілька важливих законів, що стосуються мобілізації, прав військовослужбовців та земельних питань. Розглянемо ключові зміни, які чекають на українців.
РОЗШИРЕННЯ ПРАВ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ
8 жовтня парламент ухвалив законопроект №11407, який надає військовослужбовцям більше контролю над своїми фінансами у разі полону або зникнення безвісти.
Ключові зміни:
- Право на особисте розпорядження: Військовий отримує право самостійно визначити, хто з членів його родини отримуватиме грошове забезпечення, якщо він потрапить у полон або буде визнаний зниклим безвісти.
- Декларується зручна процедура: Військовослужбовець може подати оригінал особистого розпорядження командиру військової частини для зберігання в особовій справі.
- Новий порядок черговості виплат: Якщо військовий не склав особисте розпорядження, грошове забезпечення виплачуватиметься рівними частками наступним чином:
- 50% грошового забезпечення отримують: дружина (чоловік), законні представники малолітніх (неповнолітніх) дітей (осіб з інвалідністю з дитинства – незалежно від віку) та батьки військовослужбовців (за винятком тих, хто отримує від нього аліменти, а також батьків, позбавлених батьківських прав).
- 20% грошового забезпечення можуть отримати (за умови відсутності осіб з першої черги): повнолітні діти, рідні брати (сестри), законним представником яких є військовослужбовець.
- Виплата неотриманих коштів у разі загибелі: Якщо військовослужбовець загинув або був визнаний судом загиблим (померлим), не виплачені суми грошового забезпечення виплачуються членам сім’ї загиблого, а за їх відсутності включаються до складу спадщини.
- Закон набуде чинності за два місяці з дня його опублікування.
НОВІ ПРАВИЛА МОБІЛІЗАЦІЇ: ЗВІЛЬНЕННЯ «ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИХ» ДО 25 РОКІВ
9 жовтня Верховна Рада ухвалила законопроект №11379-д, який вносить важливі зміни до мобілізаційного законодавства.
Ключова зміна:
- Звільнення від мобілізації: Військовозобов’язані чоловіки віком до 25 років, які до 4 травня 2024 року мали статус «обмежено придатних» до військової служби, звільняються від мобілізації.
Тобто, законопроектом забороняється мобілізацію чоловіків від 18 до 25 років, які до змін в мобілізаційному законодавстві мали статус «обмежено придатних». Крім цього, до проекту закону додали пункт, згідно з яким не підлягають мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язані, які до 4 травня 2024 року стояли на обліку як такі, які за станом здоров’я визнані непридатними до служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час.
РОЗШИРЕННЯ ПРАВ ВЛАСНИКІВ ЗЕМЕЛЬНИХ «ПАЇВ»
Законопроект №11150, який був ухвалений після повторного розгляду з урахуванням пропозицій президента, вносить зміни до земельного законодавства, спрямовані на спрощення процедур та захист інтересів власників земельних ділянок.
Верховна Рада прийняла цей законопроект в цілому 22 травня 2024 року, проте президент Володимир Зеленський його ветував.
Під час повторного голосування депутати підтримали зауваження президента про те, що всі землі, зайняті водними об’єктами загальнодержавного значення, вважаються землями державної власності.
Ключові зміни:
- Продовження терміну оформлення паїв: Крайній строк для оформлення невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок (паїв) продовжено до 1 січня 2028 року.
- Обов’язкова письмова форма клопотань: Встановлено обов’язковість письмової форми для клопотань про надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність чи користування.
- Відновлення обов’язкового підвищення кваліфікації землевпорядників: Відновлено норму про обов’язкове підвищення кваліфікації сертифікованих інженерів-землевпорядників, яка була призупинена на час воєнного стану.
- Пілотний проект з ведення земельного кадастру: Продовжено до 2026 року пілотний проект із внесення відомостей до Державного земельного кадастру сертифікованими інженерами-землевпорядниками.
- Нові можливості для землекористувачів: Дозволено розміщення на земельних ділянках (без здійснення капітального будівництва) об’єктів рекреаційної інфраструктури та інженерної інфраструктури, необхідної для їх функціонування та обслуговування.