День 8 вересня 2023 р. для Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова видався гарячим на новини. Спочатку стало відомо, що за наказом очільника Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ) усунена з посади в. о. ректора вишу Вікторія Петрушенко. Потім в МОЗ вирішили призупинити намічені на 12 вересня 2023 р. вибори ректора Вінницького медичного університету, – одним із трьох кандидатів на виборчих перегонах теж була Петрушенко. Як обговорюють вінничани, виборчі перегони призупинили через скандал із плагіатом однієї з претенденток на посаду ректора. Тепер інтрига, на яку чекає вся Вінниччина, чи буде балотуватись Петрушенко?
За розвитком подій у Вінницькому виші зосереджено спостерігає медична спільнота усієї України, а винницька громада вимагає справедливості. Науковці перш за все шоковані тим, що народна співачка України доклала чималих зусиль, аби стати ректоркою медичного університету. Сама ж Вікторія Петрушенко навіть після скандалу із плагіатом продовжувала виборчі перегони.

Події розвивалися так:
У Вінницькому національному медичному університеті ім. М. І. Пирогова на 12 вересня намічені вибори ректора. Вибори з наявністю альтернативних кандидатів відбуваються вперше в історії закладу після звільнення колишнього керівника – 82-річного академіка-фізіолога, в минулому політика-регіонала, Василя Мороза.
Через складання повноважень Василя Мороза (на початку 2023 р. у нього закінчився контракт), 19 січня МОЗ призначило Вікторію Петрушенко в. о ректора Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова.
Наразі за ректорське крісло борються три кандидати, їх зареєструвало МОЗ.
1. Вікторія Петрушенко (в. о. ректора, доктор медичних наук, професорка, за фахом – лікарка-хірург);
2. Світлана Жук (доктор медичних наук, професорка, за фахом – лікарка-акушер-гінеколог);
3. Олег Власенко (доктор медичних наук, професор, за фахом – фізіолог-теоретик).
Якщо Вікторія Петрушенко вісім місяців виконує обов’язки ректора, то Олег Власенко вже восьмий рік працює на проректорській посаді. Світлана Жук не працює в університеті ім. М. І. Пирогова, вона представляє Київський національний університет охорони здоров’я України ім. П. Шупика.
Після призначення в. о. ректора Вікторія Петрушенко майже одразу здобула посаду голови вченої ради університету на виборах, які відбулися 21 лютого 2023 р., отримавши 75,9% голосів підтримки. За другого кандидата, Олега Власенка, проголосували 18,1% членів вченої ради. Недійсними було визнано 6 % бюлетенів.
25 серпня 2023 р. Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олександра Вільчинського своєю ухвалою заборонив Комітету з етики Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) виносити рішення щодо наявності плагіату у дисертації та науковій статті Вікторії Петрушенко.
Голова НАЗЯВО Андрій Бутенко розповідав: 30 серпня Комітет зібрався, щоб винести рішення щодо плагіату. Однак не зміг цього зробити через ухвалу Вінницького суду.
Раніше адвокати ректорки звернулися до суду з позовом про те, що перевірка наукових робіт Вікторії Петрушенко НАЗЯВО є протиправною, оскільки на момент їхнього захисту законодавство не передбачало поняття «академічний плагіат».
Пізніше до суду надійшла заява від представників ректорки, в якій адвокат зокрема просив заборонити НАЗЯВО виносити будь-яке рішення, поки суд не розгляне справу по суті.
«Це – нормальна судова практика: адміністративний позов, який забороняє якимсь державним органам чи установам чинити певні дії. Якщо хтось позивається про належність чи неналежність повноважень, або дій, то в Україні справа може розглядатися роками. Але особа може звернутися до суду з іншою заявою з проханням захистити від якихось незаконних дій органу влади (у даному випадку –нас), поки суд розглядатиме справу», – пояснював Андрій Бутенко.
За його словами, подібні випадки у НАЗЯВО вже були, однак не під час головування Бутенка. Дисертацію та наукову статтю Вікторії Петрушенко вже перевірили, однак Андрій Бутенко не підтвердив і не спростовував наявність у ній плагіату.
«У нас є набір матеріалів, ми хотіли на засіданні почути іншу сторону, і ухвалити рішення. Прикро, що не можемо закінчити роботу, але ми законослухняні громадяни», – констатував голова НАЗЯВО.
Повернутися до розгляду скарги НАЗЯВО зможе лише після того, як суд або скасує рішення про заборону, або розгляне справу по суті. Андрій Бутенко також не виключає, що НАЗЯВО подасть на рішення суду апеляцію.
«Скоріше за все так, наш юридичний відділ вивчає можливу аргументацію. Ми ж про судове рішення дізналися вчора в кінці дня. Але практика показує, що суд вкрай рідко скасовує своє рішення про забезпечення позову», – каже він.
Координаторка антиплагіатної ініціативи «Дисергейт» Світлана Вовк вважає, що дане рішення суду – це «серйозний прецедент створення умов безкарності для злодіїв від науки».
«Якщо НАЗЯВО не знайде правового механізму розблокування цієї ситуації, то всі викриті плагіатори спробують втекти від відповідальності таким чином», – каже вона.
Скаргу щодо наявності плагіату в роботах ректорки подав у НАЗЯВО науковець Олег Смірнов. Автор скарги стверджує, що проведений аналіз дисертації Петрушенко показав, що вона має текстові збіги без належних посилань з російською книжкою 2005 р. і 10 іншими дисертаціями.
Сама Петрушенко не погоджується: «У середині 2000-х дисертацію не лише перевіряли, а й багато хто в університеті знав, як вона робилась, бачив дослідження. По-друге, питання не «виникли», а їх, грубо кажучи, «зарядили» у відповідь на те, що я знайшла порушення у роботі одного з працівників університету.
Дивним чином до нас перевелась аспірантка, яка не захистилась у Києві. Коли я звернула увагу колег на низку порушень, мені почали погрожувати та радити «збирати валізи». Ця історія дійшла навіть до президента АМНУ. І тоді почали виливати бруд на мене».
Від редакції: запрошуємо всіх претендентів на посаду ректора Вінницького медичного університету імені М. І. Пирогова висловити свою точку зору, розповісти про плани розвитку університету та заявити про свої конкурентні переваги у медіа центр “Ми – Вінничани”.
Посилання на наш YouTube канал – Ми-Вінничани. Інформаційне агенство – YouTube
2 thoughts on “СКАНДАЛ: ЧОМУ ПРИЗУПИНИЛИ ВИБОРИ НА ПОСАДУ РЕКТОРА ВІННИЦЬКОГО МЕДИЧНОГО?”