Правоохоронці Вінниччини регулярно повідомляють про викриття державних реєстраторів територіальних громад, які за гроші або у власних інтересах здійснюють незаконну державну реєстрацію права власності на землю, використовуючи підроблені документи. Такі кримінальні справи регулярно направляються до суду під анонси покарання для зловмисників тюрьмою на строк від п’яти до восьми років.
Але майже відсутні повідомлення, що хтось із земельних шахраїв дійсно «присів». Тому і відсутні, що нерідко навіть кричущі махінації закінчуються для аферистів легким переляком…
Прес-служба Вінницької обласної прокуратури вчергове відзвітувалась про скерування до суду обвинувального акту «стосовно державного реєстратора однієї із сільських рад Хмільницького району». Посадову особу обвинувачують у зловживанні своїми повноваженнями «з метою отримання неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки».
«Посадова особа, яка діє від імені держави, зловживаючи своїми повноваженнями та на підставі підроблених документів, прийняла незаконне рішення про державну реєстрацію права власності за фізичною особою 8 земельних ділянок площею 19,3 га. Таким чином – на території 8-ми різних територіальних громад Вінниччини ці ділянки вибули із власності держави», – йдеться у повідомленні прокурорської прес-служби.
«У результаті протиправних дій держреєстратора, відповідно до висновку земельно-оціночної експертизи, державі спричинено збитків на понад 1 млн. грн. З метою забезпечення відшкодування заподіяних кримінальним правопорушенням збитків на зазначені земельні ділянки ухвалою суду накладено арешт», – наголошують у прокуратурі..
Також прес-служба Вінницької обласної прокуратури нагадує, що за вчинення інкримінованого злочину (ч. 3 ст. 365-2 КК України) передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років.
Нагадування прокурорської прес-служби про «сувору відповідальність» за махінації з реєстрацією права власності на землю у людей знаючих викликають лише саркастичні посмішки. І ось чому.
У прокуратурі традиційно не називають прізвищ підозрюваних і обвинувачуваних. З опублікованих фото можна лише зрозуміти, що на цей раз мова йде про держреєстратора-жінку.
За інформацією «Ми Вінничани», ця жінка – уродженки Козятина Анастасія Уперчук, яка раніше працювала державним реєстратором Козятинської районної держадміністрації, а після завершення реформи децентралізації та ліквідації Козятинського району у 2020 р. обійняла посаду державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Самгородоцької сільської ради Хмельницького району.
Кримінальна справа відносно Анастасії Уперчук була відкрита ще у квітні 2023 р. Під час опрацювання фахівцями Управління СБУ у Вінницькій області інформації щодо володіння громадянами російської федерації земельними ділянками сільськогосподарського призначення, було встановлено, що Анастасія Уперчук у грудні 2022 р. «допомогла» оформити право власності своєму земляку на 8 земельних ділянок, розташованих у різних громадах Вінниччини і які перебували у власності росіян. При цьому права власності на земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно були зареєстровані начебто на підставі рішень Ленінського районного суду Харкова. В той же час, вказані рішення суду взагалі не стосувались ані Вінниччини, ані землі, ані права власності на неї.
Але, як кажуть, не Анастасією Уперчук єдиною. З квітня 2023 р. «бовтається» по судах обвинувачення держреєстратора іншої громади Хмельницького району.
Державного реєстратора відділу економічного розвитку, комунальної власності, житлово-комунального господарства та благоустрою Іванівської сільської ради Сергій Зарембу обвинувачують у вчиненні несанкціонованих дій з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп’ютерах), автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї та зловживанні повноваженнями особами, які надають публічні послуги (ч. 1 ст. 362, ч. 3 ст. 362, ч. 3 ст. 365-2 КК України)..
Сергій Заремба раніше працював начальником реєстраційної служби Літинського районного управління юстиції, потім держреєстратором Уладівської сільської ради колишнього Літинського району. В подальшому перевівся на аналогічну посаду в Іванівську сільську раду. У 2015 р. невдало балотувався до Вінницької облради від Радикальної партії Ляшка.
Кримінальна справа щодо Заремби була відкрита у березні 2021 р. За версією слідства, він, маючи індикатор доступу до держреєстрів, виданий Державним підприємством «Національна інформаційна система» з порушенням Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» прийняв незаконне рішення про державну реєстрацію права власності за фізичними особами на 33 земельні ділянки площею 66 га, які розташовані поза межами населених пунктів Могилів-Подільського району Вінницької області, на підставі підроблених документів, в результаті чого вони незаконно вибули із власності держави. За результатами висновків земельно-оціночної експертизи експертною установою встановлені збитки державі на суму понад 2 млн. 160 тис. грн. З метою забезпечення відшкодування заподіяних збитків було накладено арешт на майно Заремби на суму 2 млн. 161 тис. грн. Майже 250 тис. грн. заподіяних збитків було відшкодовано.
На офіційному сайті Іванівської сільської ради Сергій Заремба досі значиться діючим держреєстратором.
А разом із Зарембою держреєстратором значиться і Алла Глушко. Вона – дочка одіозної Лілії Ковальчук, яка з 2007 по 2017 рр. була секретарем Іванівської сільської ради (до об’єднання громад) і пройшла еволюцію від висуваниці Партії регіонів до депутатки від партії «За майбутнє» (у нинішньому скликанні).
Лілія Ковальчук «прославилась» тим, що впродовж 2011-2014 рр. (тоді вона, як секретар сільської ради була уповноважена на вчинення нотаріальних дій) підробила заповіти від імені померлих мешканців громади, а також довідки сільської ради на користь своїх дочок Алли Глушко і Вікторії Благодир (очолювала первинку Партії регіонів у селі Слобідка) та на користь Світлани Онофрійчук, дружини колишнього сільського голови Віктора Онофрійчука (обирався головою спочатку від Партії регіонів, потім від партії Порошенка).
Алла Глушко, Вікторія Благодир та Світлана Онофрійчук незаконно використали підроблені заповіти. Вони подали документи до Калинівського районного суду, ввівши його в оману, і через суд «узаконили» земельні ділянки і набули на них права власності (на 7 га земельних паїв), а спадкоємці померлих залишилися ні з чим.
Спадкоємці неодноразово зверталися зі скаргами до сільської ради, але їхні звернення залишалися без розгляду. Лише у 2017 р., коли у Іванівській об’єднаній громаді відбулися вибори, і коли змінилась влада – тоді і стало можливим хоч якесь розслідування. Саме «хоч якесь».
Бо у підсумку Калинівський районний суд 28 вересня 2021 р. звільнив Лілію Ковальчук від кримінальної відповідальності за зловживання службовим становищем та службове підроблення (ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України) у зв`язку із закінченням строків давності і кримінальне провадження відносно неї закрив. А Вінницький апеляційний суд підтвердив це рішення. І шахрайка призначили на посаду головного спеціаліста відділу освіти, культури, молоді та спорту Іванівської сільської ради, цю посаду вона обіймає і зараз.
23 вересня 2020 р.Калинівський районний суд звільнив Світлану Онофрійчук від кримінальної відповідальності по обвинувачуванню у використання завідомо підробленого документа (ч. 4 ст. 358 КК України). І дружина колишнього Іванівського сільського голови, яка обіймала посаду адміністратора відділу надання адміністративних послуг у Калинівській районній держадміністрація благополучно перебралась на аналогічну посаду у Калинівській міській раді.
27 жовтня 2020 р. Калинівський районний суд звільнив і дочку Лілії Ковальчук Вікторію Благодир спочатку від кримінальної відповідальності по обвинувачуванню у використання завідомо підробленого документа (ч. 4 ст. 358 КК України), а потім – 14 червня 2022 р. звільнив ще й від відповідальності за шахрайство і використання завідомо підробленого документа (ч. 2 ст. 190, ч. 4 ст. 358 КК України). У зв`язку із закінченням строків давності обидва кримінальні провадження були закриті.
Аналогічна судова історія відбулась і з другою дочкою Лілії Ковальчук Аллою Глушко. 2 листопада 2020 р. Калинівський районний суд звільнив її спочатку від кримінальної відповідальності по обвинувачуванню у використання завідомо підробленого документа (ч. 4 ст. 358 КК України), а потім – 2 березня 2023 р. звільнив і від кримінальної відповідальності за шахрайство і використання завідомо підробленого документа (ч. 2 ст. 190, ч. 4 ст. 358 КК України), у зв`язку із закінченням строків давності відповідні кримінальні провадження були закриті. І Алла Глушко, у 2017 р. перевівшись з посади головного спеціаліста Калинівського райвідділу державної реєстрації актів цивільного стану у держреєстратори Іванівської сільської ради, благополучно обіймає цю посаду і дотепер.
~~~~~~~~ ~~~~~~~~
Нагадаємо, що редакція «Ми Вінничани» запустила YouTube студію. Ми висвітлюємо актуальні теми та піднімаємо «гострі» питання. Кожен вінничанин може стати нашим гостем. Запрошуємо Вас переглядати відео за посиланням:
1 thought on “ДЕРЖРЕЄСТРАТОРИ ВІННИЧЧИНИ АБО БАНДА НЕОСУДНИХ ШАХРАЇВ?”