27 жовтня о 4 ранку українці в останнє переведуть стрілки годинників на зимовий час. Принаймні, так має бути згідно з законом, який скасовує сезонне переведення годинників. Проте доля цього закону досі під питанням, адже президент Володимир Зеленський його ігнорує. Про це свідчать дані на картці відповідного законопроекту №4201 на сайті парламенту.
Закон прийнято, але не підписано
Верховна Рада ще у липні ухвалила закон «Про обчислення часу в Україні», який скасовує переведення стрілок годинників на літній та зимовий час. Документ було направлено на підпис президенту ще 21 серпня, але Зеленський досі його не підписав.
Українці залишаться на зимовому часі?
За законом, Україна мала б перейти на єдиний київський час з 1 січня 2025 року. Проте, якщо президент не підпише документ в установлений Конституцією термін (15 днів), то він вважається схваленим автоматично.
Ігнорування
На сайті президента була зареєстрована петиція про вето закону про скасування переведення годинників. Вона набрала необхідну кількість голосів, але відповіді від Зеленського досі немає.
Ігнорування президентом закону та петиції виглядає незрозуміло.
Хронологія:
16 липня 2024 року Верховна Рада 261 голосом ухвалила законопроект про скасування переведення годинників із зимового на літній час. Згідно з пояснювальною запискою до документу, цей законопроект спрямований на захист здоров’я населення, оскільки, на думку більшості вчених та лікарів, зазначений порядок обчислення часу в частині щорічного переведення стрілок годинника на одну годину вперед і назад, має низку негативних наслідків. Зокрема, викликає значне погіршення стану здоров’я в період адаптації до літнього та зимового часу. Крім того, наукові дослідження пов’язують зміну часу із захворюваннями серцево-судинної або імунної систем, оскільки вони переривають біологічні цикли. Також доведено, що переведення годинника не допомагає енергозбереженню.
«Крім цього зазначений законопроект покликаний забезпечити захист територіальної цілісності та зміцнення національної безпеки України шляхом встановлення та закріплення на всій без винятку території України єдиного київського часу», – йдеться в пояснювальній записці.
Більш того, автори законопроекту вказували, що Європейський парламент 26 березня 2019 року також підтримав ідею скасувати сезонний переведення стрілок годинника з 2021 року.
21 серпня 2024 року законопроект підписав спікер парламенту Руслан Стефанчук і того ж дня направив на підпис президенту.
Закон набуває чинності з 1 січня 2025 року, у разі його підписання і опублікування.
Згідно зі ст. 94 Конституції України, президент має підписати направлений йому законопроєкт протягом 15 днів або повернути його парламенту з обґрунтованими та вмотивованими пропозиціями.
Якщо глава держави не підписує документ та не повертає його парламенту, то він вважається схваленим і має бути підписаний та опублікований. У Конституції не зазначено, хто в такому разі підписує закон.
18 липня 2024 року на сайті президента була також зареєстрована петиція про ветування закону про обчислення часу. Вона набрала необхідну кількість голосів. Але відповіді на неї немає досі.