Коли справа стосується топ-корупціонерів, правоохоронці разом із судовою системою нерідко врубають на повну «захист персональних даних» і «ніхто, крім суду не може назвати людину злочинцем». Формально так і повинно бути за законом. Але коли закон використовується як засіб для втаємничення резонансної інформації – теж не нормально. І, здається, це якраз і відбувається навколо затримання і відкриття кримінальних справ щодо цілої низки посадовців Вінницької митниці.
Повідомлення прес-служби Вінницького міськсуду про відсторонення від займаної посади та арешт на 60 днів під заставу у 100 000 грн. «митника, який підозрюється у вимаганні неправомірної вигоди» – просто класика із розряду «немає такої інформації, яку не можна було б приховати».
Судова прес-служба розповіла, що неназваний митник попри наявність документів, які підтверджують легальність митного оформлення, забажав з перевізника товарів через кордон по 300 доларів США з кожної митної декларації. Інакше пообіцяв затягувати процедуру митного оформлення. Перевізник був вимушений погодитися та у два заходи передав 900 доларів США митнику, якого правоохоронці затримали «на гарячому».
Взагалі-то мова йде про простого митника, а про цілого начальника митного поста «Гайсин» Вінницької митниці Артура Чахояна, якого 23 липня 2024 р. СБУ разом з прокурорськими «прийняли» на хабарі.
Речники Управління СБУ у Вінницькій області теж не називають прізвища викритого на хабарі митного посадовця, але хоча б доповідають, що він «начальник одного з митних постів Вінницької митниці, який організував корупційну схему під час розмитнення вантажів».
За версією СБУ, посадовець митниці систематично вимагав хабарі від юридичних та фізичних осіб за прискорення процедури митного оформлення товарів та не створення штучних перешкод. За різні суми хабарів він «гарантував» швидке митне оформлення вантажів без проведення обов’язкових форм митного контролю. У разі відмови «клієнтів» платити – оформлення затягували або взагалі відмовляли в ньому.
За інформацією «Ми Вінничани», кримінальна справа щодо поборів на митному посту «Гайсин» була відкрита ще в березні 2024 р. за ст. 368 КК України (хабарництво). І наміри слідчих були грандіозні – викрити систематичні побори через створення штучних перепон при оформленні товарів, суми яких коливалась від 300 до 1500 доларів США з кожної митної декларації в залежності від групи товару.
Тим не менш, Артур Чахоян ледве «встиг» потрапити у «останній потяг» масованих облав з обшуками, які 9-10 липня 2024 р. офіс Генпрокурора спільно з СБУ провели у центральному апараті та у обласних підрозділах Державної митної служби.
Щодо цих облав Генеральний прокурор України Андрій Костін навіть виступив із особистим відеозверненням, розказавши про затримання директора Департаменту відомчої безпеки та контролю Держмитслужби та його заступника, а також заступника начальника Вінницької митниці. Ще генпрокурор анонсував повідомлення про підозру колишній виконувачці обов’язків керівника Вінницької митниці.
Спочатку, 12 липня 2024 р. навіть сама Держмитслужба наважилася на нечуване. Вони публічно заявили у соцмережах про звільнення директора Департаменту відомчої безпеки Олександра Маруженка та його заступника після корупційних скандалів. Але прізвища звільнених назвати також посоромилися.
«Сьогодні наказом Держмитслужби звільнено директора Департаменту відомчої безпеки та контролю та його заступника, яких на цьому тижні затримали співробітники правоохоронних органів за вчинення корупційних правопорушень. Про результати перевірок, які наразі тривають в Держмитслужбі та її територіальних органах, повідомлятимемо згодом», – пообіцяли митні речники.
А далі запанувала інформаційна тиша. Якщо правоохоронці спіймають якогось дебіла, котрий по п’яній лавочці проштрикнув кухонним ножом товариша по чарці, інформпростір рясніє прес-релізами, – спочатку про затримання зловмисника, потім – про оголошення йому підозри, а під кінець – про обрання запобіжного заходу. З посадовцями Вінницької митниці все відбувалось навпаки. Трохи «пошуміли», а потім – ні пари з вуст.
Хоча розповідати є про що. Парадигма розслідування «митної справи» наступна. Директор Департаменту відомчої безпеки та контролю Держмитслужби Олександр Маруженко разом із своїм заступником, який очолював відділ аналізу ефективності виконання посадових обов`язків працівниками митних органів, організували схему поборів з керівників регіональних митниць.
Маруженко раніше сам працював в СБУ. Його дружина – колишня інспекторка податкової, після звільнення оформила на себе трьохкімнатну квартиру та землю для будівництва будинку в елітному передмісті Києва, отримуючи зарплату у фірмі, яку підозрюють в ухиленні від сплати ПДВ на мільйони гривень.
За інформацією «Ми Вінничани», детективам СБУ, не без допомоги одного з посадовців Вінницької митниці, який під їх контролем був залучений до корупційних оборудок, вдалося задокументувати регулярні «привіти», які Олександр Маруженко у 2023 р. через підлеглих передавав Тетяні Дудоровій, яка з листопада 2021 р. по кінець грудня 2023 р. виконувала обов`язки начальника Вінницької митниці. Маруженко обіцяв не перешкоджати незаконним митним поборам та «не помічати» їх, а також не притягувати до відповідальності митників, які «попалися». За це треба було щомісяця йому платити 1-1,5 тис. доларів США.
Тетяна Дудорова відмовилась. Але відмову аргументувала не тим, шо подібні вимоги протизаконні, а у контексті порядків, які панують на митниці. За інформацією «Ми Вінничани», у СБУ навіть запротокольована ця показова відмова: Дудорова заявила, що вона і так щомісячно передає гроші керівництву Державної митної служби, які в подальшому розподіляються, зокрема «перепадає» і посадовцям з Департаменту внутрішньої безпеки.
Олександр Маруженко «образився» і підняв «планку» щомісячних хабарів до 5 тис. доларів США, а у випадку відмови пригрозив влаштувати на Вінницькій митниці пекельне пекло. Коротше кажучи, «умовив».
Передача доларів відбувалась у кілька прийомів, через посередників, які з центрального апарату приїздили начебто перевіряти роботу Вінницької митниці. Хабарі були у стилі «класико», – нічого оригінального. Наприклад, у вересні 2023 р. біля Будинку офіцерів у центрі Вінниці 1 тис. доларів передали посереднику у білому конверті, купюри були загорнуті у обгортку шоколаду «Міленіум». За інформацією «Ми Вінничани», у СБУ запротоколювали передачу Олександру Маруженку та його заступнику конкретно від Тетяни Дудорової хабарів на загальну суму 4,5 тис. доларів США.
Передавав хабарі Маруженку і Роман Лутаєв, котрий з жовтня 2023 р. обіймав посаду заступника начальника Вінницької митниці. Під час «великої облави» 9 липня 2024 р. Лутаєва «прийняли» у столиці після передачі керівництву Департаменту відомчої безпеки Держмитниці 4,9 тис. доларів США. Усього, наскільки відомо «Ми Вінничани», у детективів СБУ є матеріали про передачу Лутаєвим хабарів на суму 22,55 тис. доларів США.
9 липня 2024 р. Тетяні Дудоровій було повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 369 КК України. 11 липня 2023 р. ухвалою суду щодо неї було застосовано запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 242 240 грн., а 17 липня 2024 р. судом був накладений арешт на її майно, зокрема автомобіль MERCEDES-BENZ GLC 220D та житлову і нежитлову нерухомість, і цього ж дня її було відсторонено від посади начачальниці управління тарифів Вінницької митниці до 9 вересня 2024 р. Роману Лутаєву 10 липня 2024 р. було повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 369 КК України. В цей же день суд відмовив у клопотанні слідчих застосувати до нього запобіжний захід у вигляді арешту, – була застосована застава в розмірі 242 240 грн., також Лутаєв був відсторонений судом від посади до 9 вересня 2024 р. Всі судові рішення щодо Дудорової та Лутаєва приймалися не у Вінниці, а слідчими суддями Шевченківського районного суду Києва.
А тепер, як писав відомий митець, «ітоги подвєдьом». Нещодавно Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) навела «розцінки» у Державній митній службі: за призначення керівником обласної митниці треба заплатити від 200 тис. доларів США до 1 млн. доларів США хабаря, в залежності від митниці. На цьому фоні застави 100 000 грн. Артуру Чахояну та по 242 240 грн. Тетяні Дудоровій та Роману Лутаєву виглядають відверто кумедними. Чи треба казати, що смішні застави були внесені за лічені години. Плюс інформаційна тиша. А далі що? Поновлення на посадах і знову на роботу?